Azerbaycan'da Ulaşım

Azerbaycan’da Ulaşım

Uluslararası ülke tercihleri sıralamalarında yer alan Azerbaycanda ulaşım hızlı ve düşük maliyetlidir. Özellikle ülkeye gelen öğrencilerin merak..

Azerbaycan’da Ulaşım

Erken başvuru kayıt işlemlerini gerçekleştirdiğimiz öğrencilerimizin Azerbaycan’a gidiş tarihlerimizi öğrencilerimize duyuru yapacağız. Bu duyuruyu Agustos ayının son haftası gerçekleştireceğiz. ilk kafile olarak eylül’ün ilk haftası Azerbaycan yolculuğumuz başta istanbul olmak üzere Türkiye’nin belirli bölgelerinden ve belirli tarihlerde hareket edecek Azerbaycan otobüslerimizle eğitime gidiyoruz…

İkinci ve üçüncü kafilelerimiz Üniversite kayıt işlemlerini gerçekleştirdikten sonra uygulamaya girecektir. Sınav sisteminde Azerbaycan üniversitelerini kazanan adaylarımızın kayıt işlemini üstlenmekteyiz ve rehber eşliğinde Azerbaycan’a otobüslerimize katılmak ve bazı olanaklardan yararlanmak için ve sorunsuz üniversiteye başlamak için toplu organizasyonumuza sizleride bekliyoruz.

Hava Yolu ile Ulaşım

THY ve Azerbaycan Havayollarının her gün Baku’ye seferi vardır. Yoğunluğa göre bu seferler günde iki defada olabiliyor.Türkiyemizin çeşitli illerinden İstanbul Atatürk havaalanında buluşma noktası olarak belirlenir. Genelde İlk giderken öğrencilerimiz rehber eşliğinde gruplar halinde azerbaycana gönderilirler. Üniversite yetkilileri ve ekiplerimiz tarafından karşılanırlar, Azerbaycan Bakü havaalanından özel araçlar ile önceden ayarlanmış okula yakın olan kalacakları yerlere taksi üçreti ödemeden yerleştirilir. Öğrenciler kendi aralarında Ortaklaşa karar vererek konaklama sağlanır.

Bakû’ye Karayolu ile Ulaşım

1-) Gürcistan üzerinden transit geçiş

Azerbaycan’a otobüs ile yolculuk süresi 42 saat ancak bu bazen daha da artabiliyor daha da azalabiliyor.
İstanbul Aksaray’da Emniyet Müdürlüğü’nün arka tarafında, yurtdışına giden otobüslerin ve kargo şirketlerinin olduğu Avrupa Garajı’nda Baku’ye giden otobüs firmalarını bulabilirsiniz. Bu garaj tam olarak Ender mağazasının arka tarafında Emniyet Garajı’nın 100 metre ilerisindedir. Buradaki otobüsler Gerede (Bolu) – Samsun – Ordu – Giresun – Trabzon – Rize – Hopa (Artvin) istikametiyle gelip buradan Sarp Sınır Kapısı’nı geçerek Gürcistan üzerinden Baku’ye kadar ulaşır. Sınır kapılarında bavullarınız istisna durumlar hariç aranmaz. Gürcistan için herhangi bir vize almanıza gerek yoktur. Sınır kapısında vurulacak mühür 3 ay geçerlidir.

Yanınızda fazla para olmasın. Sadece yol harçlığı ve acil durumlar için 500 dolar olsun. Maksimum yeterlidir.

Okul ücretini banka transferi ile isteyebilirsiniz.

Sınır kapılarından ilk defa geçiyorsanız pasaport kontrol sıralarında önünüze birkaç kişi alın fazla arkalarda kalmayın en önde de durmayın.

Konuştuğunuz gümrük görevlisinin dediklerini anlamıyorsanız arka sıralarınızdan onu anlayan bir kişiden yardım isteyin.

Büyük bir problem olduğunu düşünüyorsanız otobüs görevlisine haber verin.

Pasaportunuzu otobüs görevlisi ve gümrük görevlileri hariç hiç kimseye vermeyin.

Yollarda bilmediğiniz yemeklerden ve içkilerden içmeyin.

Turizm firmaları – Salı – Perşembe – Cumartesi günleri saat 16.00’da Azerbaycan’a sefer düzenlenmektedir.

2-) İran Üzerinden Transit Geçiş ile Taksi Yolculuğu:

Bulunduğunuz yere göre bir otobüse binip Ağrı ilimizin Doğu Beyazıt ilçesine gelmelisiniz. Buradan minibüsler ile Gürbulak Sınır Kapısı’na gelip ülkeden çıkışınızı yapacaksınız. İran içinde herhangi bir vize almak gerekmiyor. Burada da kapıda vurulan mühür ile 3 ay ülkede kalma hakkına sahipsiniz.

İran’a girişinizi yaptıktan sonra sınır kapısının hemen çıkışında olan taksilere binip İran-Azerbaycan sınırı olan Astara’ya gelmelisiniz. Buradaki püf nokta taksilere bineceğiniz grubu bulabilmek. Çünkü taksiye tek başınıza binerseniz vereceğiniz ücret artacaktır.

Astara’ya geldikten sonra da taksiden ineceksiniz ve İran’dan çıkışınızı yapıp Azerbaycan’a giriş yapacaksınız. Azerbaycan’a giriş yapınca buradan da yine taksilerle pazarlık yaparak Bakü’ye gelebilirsiniz

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!