Azerbaycan'da Ulaşım

Azerbaycan’da Ulaşım

Azerbaycan'da ulaşım hızlı ve düşük maliyetlidir. Özellikle ülkeye gelen öğrencilerin merak ettiği bir konu olan ulaşım...

Azerbaycan’da Ulaşım

Azerbaycan’da Ulaşım

Azerbaycan'da Ulaşım

Azerbaycan’da Ulaşım

Erken başvuru kayıt işlemlerini gerçekleştirdiğimiz öğrencilerimizin Azerbaycan’a gidiş tarihlerimizi öğrencilerimize duyuru yapacağız. Bu duyuruyu Agustos ayının son haftası gerçekleştireceğiz. ilk kafile olarak eylül’ün ilk haftası Azerbaycan yolculuğumuz başta istanbul olmak üzere Türkiye’nin belirli bölgelerinden ve belirli tarihlerde hareket edecek Azerbaycan otobüslerimizle eğitime gidiyoruz…

İkinci ve üçüncü kafilelerimiz Üniversite kayıt işlemlerini gerçekleştirdikten sonra uygulamaya girecektir. Sınav sisteminde Azerbaycan üniversitelerini kazanan adaylarımızın kayıt işlemini üstlenmekteyiz ve rehber eşliğinde Azerbaycan’a otobüslerimize katılmak ve bazı olanaklardan yararlanmak için ve sorunsuz üniversiteye başlamak için toplu organizasyonumuza sizleride bekliyoruz.

Hava Yolu ile Ulaşım

Azerbaycan’da Ulaşım

THY ve Azerbaycan Havayollarının her gün Baku’ye seferi vardır. Yoğunluğa göre bu seferler günde iki defada olabiliyor.Türkiyemizin çeşitli illerinden İstanbul Atatürk havaalanında buluşma noktası olarak belirlenir. Genelde İlk giderken öğrencilerimiz rehber eşliğinde gruplar halinde azerbaycana gönderilirler. Üniversite yetkilileri ve ekiplerimiz tarafından karşılanırlar, Azerbaycan Bakü havaalanından özel araçlar ile önceden ayarlanmış okula yakın olan kalacakları yerlere taksi üçreti ödemeden yerleştirilir. Öğrenciler kendi aralarında Ortaklaşa karar vererek konaklama sağlanır.

Bakû’ye Karayolu ile Ulaşım

1-) Gürcistan üzerinden transit geçiş

Azerbaycan’a otobüs ile yolculuk süresi 42 saat ancak bu bazen daha da artabiliyor daha da azalabiliyor.
İstanbul Aksaray’da Emniyet Müdürlüğü’nün arka tarafında, yurtdışına giden otobüslerin ve kargo şirketlerinin olduğu Avrupa Garajı’nda Baku’ye giden otobüs firmalarını bulabilirsiniz. Bu garaj tam olarak Ender mağazasının arka tarafında Emniyet Garajı’nın 100 metre ilerisindedir. Buradaki otobüsler Gerede (Bolu) – Samsun – Ordu – Giresun – Trabzon – Rize – Hopa (Artvin) istikametiyle gelip buradan Sarp Sınır Kapısı’nı geçerek Gürcistan üzerinden Baku’ye kadar ulaşır. Sınır kapılarında bavullarınız istisna durumlar hariç aranmaz. Gürcistan için herhangi bir vize almanıza gerek yoktur. Sınır kapısında vurulacak mühür 3 ay geçerlidir.

Yanınızda fazla para olmasın. Sadece yol harçlığı ve acil durumlar için 500 dolar olsun. Maksimum yeterlidir.

Okul ücretini banka transferi ile isteyebilirsiniz.

Sınır kapılarından ilk defa geçiyorsanız pasaport kontrol sıralarında önünüze birkaç kişi alın fazla arkalarda kalmayın en önde de durmayın.

Konuştuğunuz gümrük görevlisinin dediklerini anlamıyorsanız arka sıralarınızdan onu anlayan bir kişiden yardım isteyin.

Büyük bir problem olduğunu düşünüyorsanız otobüs görevlisine haber verin.

Pasaportunuzu otobüs görevlisi ve gümrük görevlileri hariç hiç kimseye vermeyin.

Yollarda bilmediğiniz yemeklerden ve içkilerden içmeyin.

Turizm firmaları – Salı – Perşembe – Cumartesi günleri saat 16.00’da Azerbaycan’a sefer düzenlenmektedir.

2-) İran Üzerinden Transit Geçiş ile Taksi Yolculuğu:

Bulunduğunuz yere göre bir otobüse binip Ağrı ilimizin Doğu Beyazıt ilçesine gelmelisiniz. Buradan minibüsler ile Gürbulak Sınır Kapısı’na gelip ülkeden çıkışınızı yapacaksınız. İran içinde herhangi bir vize almak gerekmiyor. Burada da kapıda vurulan mühür ile 3 ay ülkede kalma hakkına sahipsiniz.

İran’a girişinizi yaptıktan sonra sınır kapısının hemen çıkışında olan taksilere binip İran-Azerbaycan sınırı olan Astara’ya gelmelisiniz. Buradaki püf nokta taksilere bineceğiniz grubu bulabilmek. Çünkü taksiye tek başınıza binerseniz vereceğiniz ücret artacaktır.

Astara’ya geldikten sonra da taksiden ineceksiniz ve İran’dan çıkışınızı yapıp Azerbaycan’a giriş yapacaksınız. Azerbaycan’a giriş yapınca buradan da yine taksilerle pazarlık yaparak Bakü’ye gelebilirsiniz

Kara veya hava yoluyla seyahat etmek, bir yerden bir yere gitmenin hızlı ve kolay bir yoludur. Ancak, maliyet veya rahatsızlık nedeniyle herkes bu ulaşım şekillerini kullanmaz. Araç kullanmamayı tercih edenler için hala ulaşım için birçok seçenek var.

Azerbaycan, dünyanın en büyük petrol üreten ülkelerinden biridir. Bu nedenle, ulus vatandaşları için yüksek bir yaşam standardına sahiptir. Petrol gelirleri, Azerbaycan’ın verimli ulaşım sistemleri kurmasını ve sürdürmesini sağlıyor. Ayrıca, hükümetin bir araba ödenek programı aracılığıyla üst düzey yetkililer ve çalışanlar için arabaları sübvanse etmesine izin veriyorlar. Ek olarak, hükümetin yollar ve diğer ulaşım altyapısını inşa etmesine ve bakımını yapmasına izin veriyorlar. Bu, ülkenin ekonomik durumu veya gelişmişlik düzeyi ne olursa olsun, sorunsuz ulaşım sistemlerine sahip olmasını sağlar.

Azerbaycan’daki tüm büyük şehirlerde, trenlerin doğrudan büyük şehir ve kasabalara gittiği bir tren istasyonu vardır. Trenler ayrıca tren istasyonundan doğrudan küçük kasabalara ve kırsal alanlara gider. Bununla birlikte, insanlar kentsel alanlarda bile ana ulaşım şekli olarak otomobilleri kullanmaya devam ediyor. Bu alanlar, yüksek nüfus yoğunluğu, işletmeler ve ulaşım çalışanları nedeniyle daha yüksek oranda otomobil trafiğine sahiptir. Ayrıca, inşaat işçiliği için yüksek talep nedeniyle şantiyeler sıklıkla yoğun yolların yakınında bulunur. Bu nedenle, trenlerin varlığına rağmen kentsel alanlarda otomobil trafiği yüksek kalıyor.

Otomobillere ek olarak, trenler ve uçaklar ülke genelinde mal ve insan taşıyor. Azerbaycan, Azerbaycan’ı Asya ve Avrupa’daki diğer ülkelerle bağlayan uluslararası bir havaalanına sahiptir. İnsanlar ayrıca ülke içinde ve Azerbaycan ile kıtadaki diğer ülkeler arasında uçakla seyahat ediyorlar. Her sakin, nerede yaşadıklarına veya çalıştıklarına bakılmaksızın birden fazla ulaşım şekline erişebilir.

Birden fazla ulaşım şekli olmasına rağmen, herkes araçla seyahat ederken acil durumlara nasıl hazırlanacağını bilmiyor. Her eyaletin, kurbanları tıbbi masraflardan ve kayıp ücretlerden sorumlu olarak etiketleyen araba kazalarıyla ilgili kuralları vardır. Ayrıca araç sahipleri bakım ve onarım yoluyla araçlarını iyi çalışır durumda tutmalıdır. Bir kaza olursa, kazazedeler onarımlar sırasında meydana gelebilecek hasarlar nedeniyle araçlarını olay yerinden uzaklaştıramayabilirler. Bunun yerine, yolda kalan araçlar için bir çekiciye veya haciz yoluna ihtiyaçları olabilir.

Azerbaycan’da pek çok insan, başta otomobil olmak üzere çeşitli ulaşım şekillerini kullanıyor. Ancak, birçok sakin, maliyet veya uygunsuzluk faktörleri nedeniyle hala bu araçları kullanmamaktadır. Araç kullanmamayı tercih edenler için, acil durumlarda veya mesafe kat ederken ulaşım için hala birçok seçenek var.

 

Adres Te. No.
Katip Mustafa Çelebi Mavi Han İstiklal Caddesi No: 49 D:kat:5, 34433 Taksim/İstanbul (0212) 709 87 09

İnstagram

Puanla
[OY: 1 Ortalama: 5]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!