Azerbaycan Teknoloji Üniversitesi

Azerbaycan Hazar

Azerbaycan için hem ekonomik hem de kültürel açıdan büyük bir önem taşıyan Hazar, aktif olarak kullanılmaktadır. Azerbaycan Hazar..

Azerbaycan Hazar

Azerbaycan Hazar

Azerbaycan Hazar

Azerbaycan Hazar, Azerbaycan’da 0.40 min/ kilometrekarelik alanda bulunan Hazar bölgesinde yaklaşık 12 adet kasaba yer almaktadır. Nüfus yoğunluğunun 303/ kilometre kare olduğu büyük devlet ve özel işyeri sayısında da birçok yere göre gayet üst seviyede bir bölge olduğu düşünülürse Hazar herkes tarafından görülmeye değer bir yerdir. Altmış iki adet işyerinin hakim olduğu bu bölgede otuz iki adet kreş ve otuz yedi adet okul bulunmaktadır.

Bir üniversite ve bir yüksekokulun bulunduğu bölgede toplam dokuz adet hastane yer almaktadır. Azerbaycan’da yer alan birçok yerle aynı şekilde nüfus yoğunluğu bakımından bayan nüfus fazladır. Orta öğretimini tamamlayan nüfus yüksek eğitimini tamamlayan nüfusa oranla daha yüksektir; bunun sebebi yapılan araştırmalara göre yüksekokul ve üniversite sayısının azlığı olarak tahmin edilebilmektedir.

Azerbaycan Turistik Mekanlar

Azerbaycan’da yaşayanların zaman zaman Hazar bölgesini ziyaret ettikleri görülmektedir. Kimi zamansa Azerbaycan Üniversitesi tercihinde bulunanlar bu bölge ziyaretinde bulunarak sizler için kaçırılmaz bir fırsat olarak gezilecek yer olarak tavsiye edilen bölgeler listesine girebilmektedir. Hazar bölgesinde zaman içerisinde yapılan nüfus sayımları neticesinde nüfusun yaşa göre bölünmesi ile 18- 60 yaş arası kişi sayısı 68483 kişi olarak hesaplanmıştır.

Azerbaycan Üniversitesi öğrencileri olarak buraları gezmeden önce Euro Star yurt dışı eğitim danışma birimi ziyaretinde bulunarak Hazar’a nasıl gidilir sorusunun cevabını kısa zamanda edinebilirsiniz. Siz de Azerbaycan Hazar’ı gezmeye hazır mısınız?

Hazar Denizi, Avrupa, Asya ve Kuzey Afrika’da bulunan bir okyanustur. Dünyanın en büyük gölü ve dördüncü en büyük tuzlu su gölüdür. Hazar aynı zamanda balıklar, kabuklular, yumuşakçalar ve daha fazlası dahil olmak üzere çok sayıda su yaşamına ev sahipliği yapmaktadır. Hazar, birçok doğa harikasının yanı sıra önemli bir tatlı su kaynağıdır; içme suyu Hazar’ın tuzlu suyundan gelir.

Hazar, İran, Rusya ve Kazakistan’daki en büyük denizdir. Aynı zamanda sözlüğün üçüncü baskısına giren tek Rusça kelimedir. Hazar’ın bir kısmına sahip olan diğer ülkeler arasında Azerbaycan, Türkmenistan ve İran bulunmaktadır. ‘Hazar’ adı eski bir Cermen dilinden gelir ve ‘beş şehir’ anlamına gelir. Hazar Denizi ve SSCB’yi çevreleyen dört ülkeyi ifade eder. Toplamda 29 ülke Hazar’ı sınırlamaktadır.

Hazar, birçok deniz hayvanı için son derece önemli bir besin kaynağıdır. Birçok balık Hazar’da yaşar ve bol biyolojik materyali ile beslenir. Bu hayvanlardan birkaçı mersin balığı, teleost, ringa balığı, somon, morina karaciğeri balığı, sazan, tirsi balığı ve diğerlerini içerir. Birçok omurgasız, Hazar’ın evini de çağırır; örnekler ıstakozları, yengeçleri, ıstakoz benzeri yengeçleri, karidesleri ve diğerlerini içerir. Deniz suyu aynı zamanda çevredeki kara kütleleri için bir doğal filtre sistemi kaynağıdır – bu nedenle denize kıyısı olan ülkelerde bol miktarda su yaşamı vardır.

Hazar’daki eşsiz deniz yaşamı, diğer su kütlelerinden izolasyonundan kaynaklanmaktadır. Denize yeni bir hayat getirebilecek büyük nehirler yoktur. Sonuç olarak, az sayıda yerli bitki ve hayvan türü vardır. Buna ek olarak, deniz yaşamının dalgalardan ve fırtınalardan sığınabileceği büyük adalar veya başka yerler yoktur. Sonuç olarak, birçok farklı balık ve diğer canlı türü, habitatlarında herhangi bir doğal sınır olmaksızın zorlu koşullarda yaşamaya uyum sağlamıştır.

Birçok kişi Hazar’ın suyunun doğal gaz ve petrol yatakları içerdiğini biliyor. Bunun nedeni, doğal gaz yatakları için bir sıcak nokta olmasıdır. Göl, yeni doğal gaz kaynakları arayan enerji şirketlerini çeken çok sayıda biyojen rezervine sahiptir. Bunun dışında Hazar’dan gelen su tarım için kullanılabilir ve bu da onu insan tüketimi için daha da değerli bir kaynak haline getirir.

Atlantik veya Pasifik gibi diğer okyanuslar kadar ünlü olmasa da Hazar, eşsiz deniz yaşamı ve bol kaynakları ile büyüleyici bir su kütlesidir. Eşsiz deniz ortamı, dağlar ve kara kütleleri tarafından diğer su kütlelerinden izole edilmesinden kaynaklanmaktadır; buna ek olarak, deniz yaşamının dalgalardan ve fırtınalardan korunabileceği büyük adalar veya başka yerler yoktur. Sonuç olarak, birçok farklı balık ve diğer canlı türü, habitatlarında herhangi bir doğal sınır olmaksızın zorlu koşullarda yaşamaya uyum sağlamıştır.

 

Adres Te. No.
Katip Mustafa Çelebi Mavi Han İstiklal Caddesi No: 49 D:kat:5, 34433 Taksim/İstanbul (0212) 709 87 09
Puanla
[OY: 1 Ortalama: 5]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!