Azerbaycan Öğretmenlik Enstitüsü

Azerbaycan Hudaferin Köprüleri

Mimari açıdan gösterişli olan Azerbaycan Hudaferin Köprüleri dışardan gelen öğrenciler tarafından görülmek istenen alanlardan biri olmaktadır

Azerbaycan Hudaferin Köprüleri

Azerbaycan Hudaferin Köprüleri

Azerbaycan Hudaferin Köprüleri

Azerbaycan Hudaferin Köprüleri, Azerbaycan tarihi güzellikleri ile gezilip görülecek yerleri oldukça fazla bulunan yerler arasında yer almaktadır. Tarihi kaleleri, köprüleri, sarayları, hanları, hamamları gibi yerleri görmeden önce tarih kokan sokakların nerelerde olduğu ile ilgili bilgi edinmeniz sizin açınızdan iyi olacaktır. Euro Star yurt dışı eğitim danışma birimi ziyaretleriniz sonucunda Azerbaycan’da okurken nereleri gezebileceğiniz ile ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz.

Azerbaycan Hudaferin Köprüleri Azerbaycan’da gezebileceğiniz en kaliteli tarihi yerler arasında yer almaktadır. Hudaferin Köprüleri Azerbaycan’ın kuzeyi ile güneyini birleştiren Cebrayıl ilçesinde bulunmaktadır. Mimarlık sanatında adeta tarih incisi denilebilecek nitelikteki bu köprü Aras Nehri üzerinde tam iki adettir.

Hudaferin Köprüsü Hikayesi

Birinci köprü Baş Hudaferin Köprüsüdür ve köprü uzunluğu 130 m, eni 6 m olup yüksekliği ise 12 metredir. Yapılan araştırmalar neticesinde birinci köprünün ilk zamanlar ağaçtan yapıldığı onarım sürecinde ise taş ve tuğla ile onarıldığı yönüne bir inanış bulunmaktadır. Hindistan, Yakın ve Orta Doğu ülkeleri, Batı Avrupa ve Rusya ülkeleri arasında Azerbaycan için ekonomik ve kültürel ilişkiler açısından önemi büyüktür.

Köprünün Bekir Bin Abdulla tarafından yapıldığını iddia eden kaynaklar olduğu gibi Makedonyalı İskender ve Romalı Pompei’nin de köprünün yapımında büyük rolü olduğunu söyleyenlerde bulunmaktadır. Bu güzel köprüyü ziyaret etmek istiyorsanız güzel bir gün arkadaşlarınızla beraber bulunduğu yere giderek köprüyü daha yakından görebilme fırsatı yakalayabilirsiniz. Azerbaycan bu tarihi yerleri ile tam bir üniversite şehridir.

Azerbaycan, Avrasya’nın Kafkasya bölgesinde denize kıyısı olmayan bir ülkedir. Kıyı şeritleri, iç bölgeleri gibi erişilemez. Ancak, köprüler ve otoyollar gibi ulaşım altyapısı, ülkenin birçok doğal ve insan yapımı harikasına erişim sağlar. Örneğin, Khudaferin Köprüsü, anakarayı ana Kharag adasına bağlar ve her iki yönde de ulaşımı kolaylaştırır.

Khudaferin Köprüsü, en uzun noktasında 1.250 ft’dir ve Kharag adasını anakaraya bir geçit yoluyla bağlar. . Her biri iki şeritli iki iskeleyi birbirine bağlayan üç açıklığa sahiptir. İki yaya yolu da her iki tarafta köprünün şeritlerine paralel uzanıyor. Okyanus dalgaları bazen köprünün bazı bölümlerine zarar verir, ancak bakım, onu yapısal olarak sağlam tutar ve nakliyeyi kolaylaştırabilir. Ayrıca, yıllık denetimler, köprünün kullanıcılar için güvenli kalmasını sağlar.

Azerbaycan kıyı şeridine, anakarayı adalara bağlayan birkaç köprü aracılığıyla erişilebilir. Örneğin, Sevan köprüsü 2.000 fit genişliğindedir ve Ermenistan’ı Azerbaycan’ın Sevan yarımadasına bağlar. Bu köprüye yüksekliği nedeniyle sadece tekne veya helikopterle ulaşılabiliyor. Ayrıca 720 ft’lik bir asma köprü, Hazar adalarını Aynalı ve Usturt’a yapay bir ada üzerinden Azerbaycan anakarasına bağlamaktadır. Köprü aynı zamanda bu adaları Azerbaycan’ın anakaradaki en büyük şehri olan Mardakan’a da bağlıyor. Ayrıca bir teleferik, Mardakan’ı Azerbaycan yarımadasındaki bir başka büyük şehir olan Cascades’e bağlar.

Karayolu köprüleri, Azerbaycan’ın iç kesimlerini kıyı bölgeleri ve büyük adalarıyla birbirine bağlar. Örneğin, 1.750 fitlik bir köprü, anakara Azerbaycan ile Ermenistan’ın Lori Adası arasında Sevan Gölü’nü kaplamaktadır. Bu köprü aynı zamanda Lori Adası’nı anakara Azerbaycan’a geçit tarzı bir bağlantıyla bağlar. Ek olarak, 2.000 fitlik bir kablo asma köprüsü, anakara Azerbaycan’ı Urat Gölü yakınlarındaki Bughagol Adası’na bağlar. Bu bağlantı, ana adaya geçit yoluyla bağlanan yapay bir ada aracılığıyla Bughagol Adası ile Azerbaycan anakarası arasındaki ulaşımı kolaylaştırır.

Azerbaycan, büyük şehirleri ve ülke çapındaki diğer noktaları arasındaki mükemmel havacılık ağı bağlantısıyla da tanınmaktadır. Bakü’nün başkenti, bu şehri diğer Azerbaycan şehirlerine ve ayrıca Türkiye’deki İstanbul ve Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki (BAE) Dubai gibi uluslararası destinasyonlara bağlayan birçok büyük havalimanına ev sahipliği yapıyor. Her büyük havalimanı, Azerbaycan’daki çeşitli şehirleri birbirleriyle ve dünyadaki diğer ülkelerle birbirine bağlayan çeşitli havayollarına ev sahipliği yapıyor.

Azerbaycan’ın dikkate değer ulaşım altyapı projelerinden bazılarının yer aldığı bu genel bakışta görülebileceği gibi, köprüler ülkenin çeşitli bölgelerine hem karada hem de kıyıdaki adalarda kolay erişim sağlar. Karayolları ülkenin farklı bölgelerini birbirine bağlarken aynı zamanda şehirler arası seyahati kolaylaştırarak onları Azerbaycan kültürünün ve mirasının önemli bir parçası haline getirir. Azerbaycan’ın çeşitli bölgelerini birbirine bağlayan uçuşlar, nüfuslarının ve ekonomilerinin farklı kesimlerini birbirine bağlamaya yardımcı olduğu için kültürlerinin de önemli bir parçasıdır.

 

Adres Te. No.
Katip Mustafa Çelebi Mavi Han İstiklal Caddesi No: 49 D:kat:5, 34433 Taksim/İstanbul (0212) 709 87 09
Puanla
[OY: 1 Ortalama: 5]

Tarafından desteklenmektedir WordPress. Tarafından tasarlanmıştır WooThemes

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!