Azerbaycan Bezz Kalesi

Azerbaycan Bezz Kalesi

Azerbaycan Bezz Kalesi doğa harikası olarak bilinen gidenleri kendine hayran bırakmaktadır. Öğrenciler de zaman geçirmek için güzel bir yer..

Azerbaycan Bezz Kalesi

Azerbaycan Bezz Kalesi

Azerbaycan Bezz Kalesi

Azerbaycan Bezz Kalesi, Azerbaycan ziyaretinde bulunacaksanız gezeceğiniz tarihi abideler içerisinde yer alan kaleleri gezmeyi ihmal etmemelisiniz. Bu kaleler arasında Güney Azerbaycan’da yer alan Bezz Kalesi de en çok gezilmeye değer yerler arasında yer almaktadır. Garadağ Beldesinin Keleyder Kasabasından yaklaşık 3 km güneydoğuya gidildiği zaman karşı karşıya kalacağınız bu kale sizlerin gezmeye doyamayacağınız güzellikteki yerlerle bire bir güzelliktedir.

Bezz Kalesi zamanında Hürremiler hareketi’nde önderlik yapan Babek’in sığınma yerlerinden biri olduğu için kimileri tarafından Babek Kalesi olarak da anılmaktadır. Bezz Kalesi’nin tarihi araştırılırken zaman zaman arkeoloji çalışmaları yapılmış ve bazı kalıntılara ulaşılmıştır. Bizans ve Azerbaycan Atabey Eldegezler devletine ait sikkeler Bezz Kalesi’ndeki kazılar sonucunda bulunan önemli sikkeler arasında yer almaktadır.

Babek Kalesi

Babek Kalesi olarak da bilindiği için her sene Babek’in ölüm yıldönümünde bu kaleye doğru yürüyüş yapılarak Babek anılmaktadır. Bu güzel yapıtı gezmek istiyorsanız Azerbaycan ziyaretinde bulunabilirsiniz. Yurtdışı ziyaretiniz esnasında gezeceğiniz yerlere Azerbaycan’ı ekleyerek bu güzel tarihsel anıtı görebileceğiniz gibi aynı zamanda Azerbaycan’da okuyorsanız zaman zaman arkadaşlarınızla beraber Azerbaycan’da tarihi önemi bulunan bu kaleleri gezerek böyle yerlerin geçmişi ile ilgili bilgi sahibi olmanın mutluluğunu yaşayabilirsiniz.

Sizler için Azerbaycan’da okumak hayal ise burada yer alan üniversiteler ve bölümleri ile ilgili bilgi almak için Euro Star eğitim danışma elemanlarına danışarak bu hayalinizi gerçek kılmak için harekete geçebilirsiniz.

Bezz Kalesi, Azerbaycan’ın merkezinde, Gence şehrinin yukarısındaki bir tepede yer almaktadır. Popüler bir turistik cazibe merkezidir ve ülkenin zengin kültürel mirasının bir sembolüdür. Kale, dünyanın dört bir yanından ünlü yazarlar tarafından dünya harikası olarak tanımlandı. Ünlü sanatçılar tarafından boyandığında, ünlü şiir ‘Yüz Bin Yıl’ın hayata geçirilmesine yardımcı oldu.

Bezz Kalesi, askeri mimarinin etkileyici bir örneğidir. İki bölümden oluşur: eski kale ve yeni kale. Eski kale, değerli taşlar ve altın tozu gibi birçok değerli esere ev sahipliği yapıyor. Bu eserlerden bazıları, World007s İkinci Dünya Savaşı sırasında kaleyi toplarla bombalayan Osmanlı Türkleri tarafından yediden fazla kuşatmadan kurtuldu. Kale ayrıca depolama ve savunma için kullanılan birçok gizli geçit ve odaya sahiptir. Yeni kalede bir mutfak, yemek salonu ve Kral’ın ordusu için diğer tesisler var. Her iki kale de iki büyük kule ile birbirine bağlıdır.

Bezz Kalesi’nin tarihi, genel olarak Azerbaycan’ın tarihi ile yakından bağlantılıdır. 1918’de Gence, tarihte ilk kez Azerbaycan’ın başkenti oldu. Bugün bile Nardaran Bölgesi, Azerbaycan’daki çoğu devlet kurumuna ev sahipliği yapmaktadır. Ünlü Gence Baklavi Sarayı’nın da bulunduğu bu tarihi semti görmek için her yıl birçok kişi Nardaran’ı ziyaret ediyor. Bu saray, kalenin birçok kuşatmasından biri sırasında yıkılan eski bir Türk hamamının üzerine inşa edilmiştir. Birçok turist bu ünlü Gence dönüm noktasını görmeye gelir; Ancak, çok az kişi bunun aslında Avrupa’nın en eski kalelerinden birinin tam altında olduğunu biliyor.

Kalenin tabanındaki bahçeler hem yerli halk hem de turistler arasında popüler. Azerbaycan’a ve güneybatı Asya’daki diğer ülkelere özgü birçok ağaç ve çiçeğe sahiptirler. Ayrıca birkaç çeşme ve balıklı küçük bir göl vardır. Her yıl binlerce kişi, güzel bahçelerinde fotoğraf çekmek için kalenin bu bölümünü ziyaret ediyor. Hatta bazıları bu bahçelerin Fransa’daki Versay’dakilerle rekabet ettiğini söylüyor!

Bezz Kalesi, Azerbaycan’ın zengin kültürel tarihinin etkileyici bir simgesi ve aynı zamanda Avrupa’nın en eski kalelerinden biri! Birçok savaşa dayanmış ve bugün Azerbaycan ruhunun ve cesaretinin bir vasiyeti olarak ayakta durmaktadır. İster turist olarak ziyaret edin, ister Azerbaycan’da yaşayın, bu ünlü sitenin ülkeniz için ne anlama geldiğini bilmelisiniz!

Puanla
[OY: 1 Ortalama: 5]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!