Azerbaycan Mimarlık Ve İnşaat Üniversitesi

Azerbaycan Mimarlık Ve İnşaat Üniversitesi

Azerbaycan Mimarlık Ve İnşaat Üniversitesi çift diploma sahibi olabilirsiniz uygun maliyetlerle barınma, yeme-içme...

Azerbaycan Mimarlık Ve İnşaat Üniversitesi

Azerbaycan Mimarlık Ve İnşaat Üniversitesi

Azerbaycan Mimarlık Ve İnşaat Üniversitesi

1920’de başladığı eğitim hayatına başladığı andan itibaren yaptığı çalışmalarla prestijli bir konum sahibi olmayı başaran Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi, Politeknik Enstitüsü bünyesine katıldığı 1934-1951 yılları arasında bölüm statüsü ile eğitim faaliyetlerine devam etmiştir. Farklı fakülteler ile eğitim verdiği 1951 yılından sonra Azerbaycan Sanayi Enstitüsü’ne katılan okul, “inşaat fakültesi” kimliği kazanmıştır. Sovyetler Birliği’nin 1975’te aldığı kararla Bakü Politeknik Enstitüsü Azerbaycan’ın ilk yükseköğretim kurumu olmuştur. Bakü Politeknik Enstitüsü 1992 yılında üniversite statüsüne yükseltilmiş ve Haydar Aliyev’in cumhurbaşkanlığına seçilmesiyle 2000 yılında Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi halini almıştır. Aralarında Türkiye’nin de yer aldığı yabancı ülke üniversiteleriyle kapsamlı işbirliği çalışmalarına hala devam eden Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi, çift diploma sahibi olma imkanına da sahiptir.

Azerbaycan Mimarlık Üniversitesi yaklaşık olarak 50 dönüm genişliğinde oldukça geniş bir yerleşkeye sahiptir. Üniversite yerleşkesinde; çeşitli sosyal tesisler, araştırma merkezleri, öğrenci yurdu, laboratuar ve bölümlerin bulunduğu 5 eğitim binası ve bunun dışında birçok yapı olduğundan, okulun dışarıdan küçük bir şehri andırdığı söylenebilir. 450 bin akademik yayınla Azerbaycan İnşaat Üniversitesi öğrencilerine ve öğretim görevlilerine detaylı inceleme ve kapsamlı bilimsel araştırma yapma imkanı sunan kütüphanede, birçok bilim dalına ait doküman bulunmaktadır. Azerbaycan İnşaat Üniversitesi bölümleri bünyesinde okuyan öğrenciler, okulun sahip olduğu bu geniş akademik arşivle uluslararası düzeyde akademik makaleler hazırlamaktadır. Bunun dışında üniversitenin bir de Projelendirme Enstitüsü vardır. Azerbaycan İnşaat Üniversitesi; Mimarlık, İnşaat, Baraj İnşaat Mühendisliği, Enerji Dağıtım Sistemleri, Ulaştırma, İnşaat Teknolojileri, Yapı – İşletme, Mekanik ve Otomasyon Fakültesi,  Hazırlık ve Yüksek Lisans fakülteleriyle eğitim vermektedir.

Yapılan gelişim çalışmaları sonucunda Azerbaycan İnşaat Üniversitesi Harita Mühendislik Bölümlerinde verilen eğitim kalitesi büyün oranda yüksekmiş ve bölüm yurtdışından gelen öğrencilerin yoğun ilgisiyle karşılaşmıştır. Azerbaycan Mimarlık Üniversitesi kaliteli yükseköğretim programları ve modern eğitim birimleriyle olduğu kadar öğrencilere kampüs içerisinde sunduğu sosyokültürel ve sportif hizmetlerle de Avrupa standartlarında bir üniversitedir. Öğrenciler gruplarının organize ettiği tiyatro, halk oyunları, dans gibi farklı faaliyetler, üniversite tarafından desteklenmektedir. Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi bünyesinde bulunan lise ve kolej, eğitim kurumunun yükseköğretim alanında olduğu gibi ortaöğretim düzeyinde de kaliteli eğitim vermesini sağlamaktadır. Bu lise ve kolejden mezun olan öğrenciler, aldıkları saygın eğitimle üniversite hayatına başarılı bir geçiş yapmaktadır.

Kültürel faaliyetleri desteklemek için öğrencilerin yararlanabileceği birçok farklı merkez ve kompleks inşa eden Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi bünyesinde; internet bağlantılı bilgisayar merkezleri, bilimsel araştırma merkezleri, öğrenci kulüpleri, satranç kulübü, tüm binalarda okuma salonları, kafeteryalar, kütüphane gibi birçok faaliyet alanı da mevcuttur. Ayrıca üniversitede sportif faaliyetler için hazırlanan alanlar sayesinde öğrenciler futbol, basketbol, boks, yüzme ve güreş gibi sporları da yapabilmektedir.

Eurostar Azerbaycan Eğitim Merkezi’nin çözüm odaklı hizmetleri sayesinde Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi’ne kontenjan sorunu yaşamadan kayıt yaptırabilir ve üniversitenin Avrupa standartlarındaki eğitiminden yararlanabilirsiniz. Yurtdışı eğitimin tek yetkili ofisi olarak Eurostar Yurtdışı Eğitim Merkezi; kayıt, kabul, karşılama, danışmanlık, yerleşim ve daha pek çok konuda güvenilir hizmetleri ve deneyimli ekibiyle her zaman yanınızdadır. Eurostar Eğitim Merkezi ile kaliteli eğitim programları sunan Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi’nin öğrencisi olarak iş hayatında fark yaratmak için bizimle iletişime geçin. Eurostar Azerbaycan Eğitim Merkezi’nin profesyonel ekibi yurtdışı eğitim işlemleriniz için en kaliteli hizmetleri en makul fiyatlarla sunmaktadır. Eurostar Yurtdışı Eğitim Merkezi’nin bütçe dostu fiyatlarından yararlanarak yurtdışı kayıt işlemlerinizin başlatılmasını sağlamak için bize telefon açmanız yeterlidir.

Rusya: Mimarlık Moskova Enstitüsü, Jeodezi ve Haritacılık Moskova Devlet Üniversitesi, İnşaat Mühendisliği Moskova Devlet Üniversitesi, Mimarlık ve İnşaat  Voronezh Devlet Üniversitesi, Mimarlık ve Mühendislik Kazan Devlet Üniversitesi
Kazakistan: Mimarlık ve İnşaat Kazakistan Lider Akademisi, Mimari liselerarası Uluslar arası Derneği
Özbekistan: Mimarlık ve İnşaat Semerkant Devlet Üniversitesi
Gürcistan: Gürcistan Teknik Üniversitesi, Mimarlık Enstitüsü
Romanya: Bükreş Teknik Üniversitesi
Ukrayna: Kiev Milli İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi
Litvanya: Vilnius Teknik Üniversitesi
Belarus: Belarus Ulusal Teknik Üniversitesi
Amerika: Kansas Üniversitesi, Minnesota Üniversitesi, Ticaret-Sanayi Odası ABD
Türkiye: İstanbul Teknik Üniversitesi, Maltepe Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Trakya Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Peri Şirket, Ulusal Cad ve Gıs(Netcat), Azerbaycan-Türkiye iş adamları Birliği
Mısır: Kahire Üniversitesi
İtalya: Floransa Üniversitesi, Romualdo DelBianco Vakfı, La Sapienza Üniversitesi
Fransa: Monpelye Milli Yüksekokulu, Monpelye 1 Üniversitesi
Almanya: Köln Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, Knauf Pazarlama MMC
Avusturya: Viyana Teknik Üniversitesi,  Herz Armaturen Gmbh
Güney Kore: Konkuk Üniversitesi, Pusan Milli Üniversitesi

Azerbaycan İnşaat ve Mimarlık Fakülte ve Bölümleri

Mimarlık Fakültesi: 21 profesör, 39 asistan, doçentlerle birlikte 267 öğretim görevlisi ile eğitimin Azerice, İngilizce ve Rusça dillerinde verildiği fakülte bünyesinde 6 bölüm vardır.

Azerbaycan İnşaat ve Mimarlık Fakültesi Bölümleri;

Mimari Tasarım ve Şehircilik  • Peyzaj Mimarlığı
Peyzaj Mimarlığı   • Tasarım
Mimarlık Güzel Sanatlar

İnşaat Fakültesi: Bakü Politeknik Enstitüsü’nün bölümü olarak 1920’de kurulan fakülte, 1930-1934 yıllarında  Mimarlık ve İnşaat Enstitüsü haline gelmiştir. 1934-1951 yıllarında bu sefer Azerbaycan Sanayi Enstitüsü adıyla eğitim yapmaya başlayan fakültede, 1951-1975 döneminde Azerbaycan Politeknik Enstitüsü’ne katılmıştır. 1975 ile 2000 arasında Azerbaycan İnşaat Mühendisleri Enstitüsü’ne geçerek burada bölüm yapısıyla eğitim hayatına devam etmiş ve 2000 yılına gelindiğinde Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi’ne katılarak İnşaat Fakültesi statüsüne sahip olmuştur.

Azerice ve Rusça olmak üzere iki dilde eğitim seçeneği sunan fakülte; 7 profesör, 38 asistanla birlikte 58 öğretim görevlisinin eğitim verdiği 7 bölümden oluşmaktadır.

Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Fakültesi Bölümler;

Demir-Beton ve Taş Binalar Binalar, Kanallar ve Yer altı Kurguları
Yapı ve İmalat Teknolojileri Metal, Ahşap ve Plastik İnşaat Malzemeleri
Tarihi, Sosyal ve Siyasi Konular Deprem ve Sismik Birimler
Şehir Binaları

Kaynakları Mühendisliği ve Enerji Nakil Sistemleri Fakültesi:  Fakülte eğitim hayatına 1950 yılında Azerbaycan Politeknik Enstitüsü’nün Hidromeliorasiya Fakültesi olarak başlamış ve daha sonra da Azerbaycan Tarım Enstitüsü’ne geçmiştir. Azerbaycan İnşaat Mühendisleri Enstitüsü bünyesinde 1975’te dahil olarak “Su ve Çevre Sağlığı Teknoloji” adını alan fakülte, çeşitli yeniden yapılandırma çalışmalarının ardından iki bölümle eğitime tekrar başlamıştır.

Fakülte; 10 profesör ile 52 yardımcı doçent ile birlikte 76 öğretim görevlisinin eğitim verdiği 6 bölümden oluşmaktadır.

Bölümler;

Su Teknolojileri ve Çevre Mühendisliği Arazi Islahı Teknikleri ve Hidroloji
Gaz Tedarik ve İklimlendirme Sistemleri Isı Teknikleri ve Donanımları
Su ve Kanal Sistemlerinin Geliştirilmesi İleri Matematik

Ulaştırma Fakültesi: 1975 yılında Yol İnşaat Fakültesi olarak açılan bu fakülte; köprü ve tünel inşaatı, karayollarının yapımı, şehircilik, taşınmaz malların kayıt altına alınması üzerine eğitim programları geliştirmiştir. Yerli ve yabancı birçok öğrenci fakülte bünyesindeki eğitimine devam etmektedir.

Fakülte; 5 profesör, 41 yardımcı doçentle birlikte 65 öğretim görevlisinin eğitim verdiği 4 bölümden oluşmaktadır.

Bölümler;

Yol İnşaatı ve Ulaştırma Jeodezi Mühendisliği
Fizik Materyal Mukavemeti

İnşaat Teknolojileri Fakültesi: Cam ve seramik malzemeleri, inşaat konstrüksiyonları, inşaat malzemeleri, duvar ve yalıtım malzemelerinin üretiminde görev alacak bilgi sahibi ve teknik yeterliliğe ulaşmış bireyler yetiştiren fakülte, 1976’dan beri eğitim vermektedir. İşçi sağlığı, inşaat yapımı esnasında güvenlik önlemleri ve inşaat malzemelerinin özelliklerinin öğrenilmesi gibi konularda uzmanlaşma imkanı bulunmaktadır. Kayıt için fakülte komisyon sınavını geçmek gerekir.

Fakülte; 3 profesörle birlikte 47 öğretim görevlisinin eğitim verdiği 5 bölümden oluşmaktadır.

Bölümler;

Çimento ve Beton Malzemeleri Teknolojisi İnşaat Malzemeleri
Kimya bölümü Olağanüstü haller ve yaşam faaliyetinin güvenliği
Beden Eğitimi ve Spor bölümü

İnşaat ve Ekonomi Fakültesi: 1920 yılında kurulan ve köklü bir tarihe sahip olan bu fakülte, 1990’dan beri İnşaat ve Ekonomi Fakültesi ismiyle eğitim vermektedir. İnşaat firmaları için ekonomi uzmanları yetiştiren fakültede;  şirket yönetimi, inşaat ekonomisi, işletmeler ve gelişimi, satış, sigorta gibi alanlarda ders verilmektedir. Kayıt için fakülte komisyon sınavını geçmek gerekir.

Azerice ve Rusça olmak üzere iki dilde eğitim seçeneği sunan fakülte; 9 profesör, 38 doçentle birlikte 105 öğretim görevlisinin eğitim verdiği 6 bölümden oluşmaktadır.

Bölümler;

İnşaat Ekonomisi Hizmet Alanları Ekonomisi ve İşletme
İnşaat ve İş Organizasyonu-Yönetim Teorik Ekonomi ve Pazarlama
İnşaat Mekaniği Yabancı Diller

Mekanik ve Otomasyon Fakültesi: Verimli işletilmesi, bilgi teknolojileri ve haberleşme kullanım merkezleri, mekanik sistemlerin yönetim güvenliği, hidroteknoloji ve ıslahı, ulaştırma yolları ve teknolojilerinin mekanikleştirilmesi ve otomasyonu,  sanayi ve bina inşası, teçhizat ve otomatik yönetim sistemlerinin düzgün seçilmesi gibi alanlarda uzmanlar yetiştiren fakülte, 1997 yılından beri eğitim vermektedir. Kayıt için fakülte komisyon sınavını geçmek gerekir.

Azerice ve Rusça olmak üzere iki dilde eğitim seçeneği sunan fakülte; 38 doçent ve eğitmenlerle birlikte 72 öğretim görevlisinin eğitim verdiği 6 bölümden oluşmaktadır.

Bölümler;

Bilgi Teknolojileri ve Sistemleri İnşaat, yol ve ıslah Makineleri
Bilgisayar Teknolojisi ve Yazılımı Metalurji ve Makine Mekanikleri Ana Bilim dalı
Teorik Mekanik Geometrik Tasarım ve Teknik Resim

Hazırlık Fakültesi: Yabancı öğrencilere Azerice ve Rusça dil eğitimi veren bu fakültede 1 yıllık eğitim programları bulunmaktadır.

Fakülte; 2 profesör, 17 doçent ile birlikte 58 öğretim görevlisinin eğitim verdiği 3 bölümden oluşmaktadır.

Bölümler;

Azerbaycan dili ve Pedagojisi Genel Hazırlık
Rus dili

Lisans programları dışında Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi yüksek lisans eğitimi veren İhtisas Fakültesi’yle de özellikle Avrupa’nın ilgi odağı haline gelmiştir. Fakültede bilişim, bilgisayar ve internet ile ilgili geniş kapsamlı eğitim programları mevcuttur.  Ayrıca günümüzde standart olarak kabul edilen Microsoft Office Uygulamaları üzerine de eğitim imkanı mevcuttur. Adobe Programları, Autocad, Archicad ve 3D-MAX programları da fakülte bünyesindeki eğitim programları dahilindedir.

Tercih Sebepleri

Azerbaycan Mimarlık Ve İnşaat ÜniversitesiAzerbaycan Mimarlık Ve İnşaat Üniversitesi
Puanla
[OY: 7 Ortalama: 5]

Tarafından desteklenmektedir WordPress. Tarafından tasarlanmıştır WooThemes

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!