Azerbaycan Hukuk Sistemi

Azerbaycan Hukuk Sistemi

Dünya devletleri arasında geçerli olan hukuk sistemi Azerbaycan ülkesinde de tavizsiz uygulanmaktadır. Azerbaycan hukuk sistemi bu alanda vatandaşlar...

Azerbaycan Hukuk Sistemi

Azerbaycan hukuk sistemi, Azerbaycan Cumhuriyeti’nde hukuk sistemi özellikle anayasalar, hak- hukuk kuralları ve suç işleyenleri belirli bir düzene sokmak amacı ile gerçekleştirilen düzeni belirleyen kurallar çerçevesinde belirlenmektedir. 1918 yılında Azerbaycan Halk Cumhuriyeti’nin kuruluşu ile mahkeme düzeni başlayan ülkede 28 Mayıs 1918 tarihinde Adalet Bakanlığı kurulmuştur.

İlk Adalet Bakanı olarak göreve atanan kişi ise Halil Bey Hasmemmedov’dur. 1918 yılının Ekim Ayı’nda Bakanlar Kurulu kararı ile savcılık faaliyetleri yeniden düzenlenmeye başlamıştır. Azerbaycan Mahkeme Odası Yönetmeliği ise 14 Kasım 1918 tarihinde yürürlüğe girmiştir. 13 Mayıs 1920 tarihinde ise Halk Adalet Komiserliği oluşturulmuştur.

Azerbaycan Mahkemelerin Yenilenmesi

Mahkeme istatistiklerinin yenilenmesi ile Yüksek Mahkemenin yeniden görevlendirilmesi 7 Aralık 1959 tarihinde gerçekleştirilmiştir. 27 Ekim 1970 tarihli Adalet Bakanlığı’nın yeniden kurulması gerçekleşmiştir. Görüldüğü üzere aşama aşama bir ülkenin hukuk sisteminde var olması gereken tüm etmenler zaman içerisinde varlığını gerçekleştirmektedir. Azerbaycan’da okumak istiyorsanız Eurostar yurt dışı eğitim danışma birimi ziyaretinde bulunarak Azerbaycan ile ilgili her türlü bilgiye kısa zamanda ulaşabileceksiniz.

Böylelikle Azerbaycan’da yaşamaya başlamadan önce öğrenmeniz gereken tüm bilgilere ulaşarak daha temkinli hareket etme şansını değerlendirebilirsiniz. Siz de Azerbaycan hukuk sistemi ile ilgili merak ettiklerinize hem üniversiteleri tanıma hem de hukuk bölümünü seçecekseniz bu bölüm ile ilgili ön bilgi edinme açısından ilgili mercilerden öğrenmiş olarak Azerbaycan’da akademik eğitim- öğretim sürecinize daha kolay başlayabileceksiniz.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!