Azerbaycan Hukuk Sistemi

Azerbaycan Hukuk Sistemi

Dünya devletleri arasında geçerli olan hukuk sistemi Azerbaycan ülkesinde de tavizsiz uygulanmaktadır. Azerbaycan hukuk sistemi bu alanda...

Azerbaycan Hukuk Sistemi

Azerbaycan Hukuk Sistemi

Azerbaycan Hukuk Sistemi

Azerbaycan hukuk sistemi, Azerbaycan Cumhuriyeti’nde hukuk sistemi özellikle anayasalar, hak- hukuk kuralları ve suç işleyenleri belirli bir düzene sokmak amacı ile gerçekleştirilen düzeni belirleyen kurallar çerçevesinde belirlenmektedir. 1918 yılında Azerbaycan Halk Cumhuriyeti’nin kuruluşu ile mahkeme düzeni başlayan ülkede 28 Mayıs 1918 tarihinde Adalet Bakanlığı kurulmuştur.

İlk Adalet Bakanı olarak göreve atanan kişi ise Halil Bey Hasmemmedov’dur. 1918 yılının Ekim Ayı’nda Bakanlar Kurulu kararı ile savcılık faaliyetleri yeniden düzenlenmeye başlamıştır. Azerbaycan Mahkeme Odası Yönetmeliği ise 14 Kasım 1918 tarihinde yürürlüğe girmiştir. 13 Mayıs 1920 tarihinde ise Halk Adalet Komiserliği oluşturulmuştur.

Azerbaycan Mahkemelerin Yenilenmesi

Mahkeme istatistiklerinin yenilenmesi ile Yüksek Mahkemenin yeniden görevlendirilmesi 7 Aralık 1959 tarihinde gerçekleştirilmiştir. 27 Ekim 1970 tarihli Adalet Bakanlığı’nın yeniden kurulması gerçekleşmiştir. Görüldüğü üzere aşama aşama bir ülkenin hukuk sisteminde var olması gereken tüm etmenler zaman içerisinde varlığını gerçekleştirmektedir. Azerbaycan’da okumak istiyorsanız Eurostar yurt dışı eğitim danışma birimi ziyaretinde bulunarak Azerbaycan ile ilgili her türlü bilgiye kısa zamanda ulaşabileceksiniz.

Böylelikle Azerbaycan’da yaşamaya başlamadan önce öğrenmeniz gereken tüm bilgilere ulaşarak daha temkinli hareket etme şansını değerlendirebilirsiniz. Siz de Azerbaycan hukuk sistemi ile ilgili merak ettiklerinize hem üniversiteleri tanıma hem de hukuk bölümünü seçecekseniz bu bölüm ile ilgili ön bilgi edinme açısından ilgili mercilerden öğrenmiş olarak Azerbaycan’da akademik eğitim- öğretim sürecinize daha kolay başlayabileceksiniz.

Azerbaycan Cumhuriyeti olarak da bilinen Azerbaycan’daki hukuk sistemi, 1995 yılında kabul edilen Azerbaycan Anayasasına dayanmaktadır. Anayasa, Azerbaycan hukuk sisteminin temellerini özetlemekte ve Azerbaycan Cumhuriyeti tarafından kanunların oluşturulmasına rehberlik etmektedir. Parlamento. Baş yargıç tarafından yönetilen ve dokuz yargıçtan oluşan Azerbaycan Yüksek Mahkemesi, yasaları adil bir şekilde ve her vatandaşın haklarına göre uygulanmasını sağlamak için yorumlar ve uygular. Ancak Azerbaycan’da bir ceza davasının takibi inandırıcı ve sürdürülebilir bir iddia gerektirir.

Azerbaycan’da bir ceza davasının takibi inandırıcı ve sürdürülebilir bir iddia gerektirir. Örneğin 2015 Bakü bombalama olayının ardından savcılık 22 kişi hakkında ceza davası açtı. Beş kişi bu suçlardan yargılandı; diğer on kişi ise mahkeme tarafından suçsuz bulundu. Bir suç, bir ceza davası başlatmak için bir Azerbaycan vatandaşı tarafından işlendiği gibi, federal yasalara göre cezalandırılabilir bir eylem olarak tanımlanmalıdır. Bir suç tanımlandıktan sonra, İçişleri Bakanlığı bünyesinde uzmanlaşmış bir birim olan Organize Suç ve Yolsuzlukla Mücadele Genel Müdürlüğü’nden bir müfettiş, şüphelileri belirlemek ve takip etmek için bir soruşturma başlatır. Azerbaycan’da şüpheli failler bulunamazsa veya teşhis edilemezse, onları takip etmek neredeyse imkansız hale geliyor.

Azerbaycan hukuk sisteminde tüm vatandaşlar eşit adalete sahiptir. Başsavcılık, devleti tüm mahkemeler önünde temsil eder ve ülkedeki tüm mahkemeler üzerinde genel denetime sahiptir. Mahkemelerde kovuşturma ve savunma, Adalet Bakanlığı bünyesindeki ayrı kurumlar tarafından yürütülür; Azerbaycan Yüksek Mahkemesi’nin denetimi altında çalışırlar. Ancak, konu mahkemelerde vatandaşların haklarını savunmaya geldiğinde hala iyileştirme için yer var. Örneğin, bir avukat için devlet fonu olmadığında, bir avukatın yargılamada vatandaşları temsil etmesi için bir hüküm yoktur. Bu, pek çok vatandaşı mahkeme işlemlerinde temsil edilmeden bırakır ve bu da görünürde sonu olmayan uzun süreli yargılamalara yol açabilir.

Adalet Bakanlığı, ikili anlaşmalar yoluyla diğer ülkelerle uluslararası adli işbirliğini denetler. Bu anlaşmalar, vatandaşlar suçları Azerbaycan dışındaki yetkililere bildirdiğinde yetkililerin suçluları kovuşturmasına yardımcı oluyor. Buna ek olarak, uluslararası mahkemeler, vatandaşlar ve şirketler arasındaki anlaşmazlıkları kendi ulusal kanunları çerçevesinde yerel hakimlerin veya mahkemelerin müdahalesi olmaksızın çözerek hükümetlere yardımcı olur. Bu sürece hibrit veya paralel yargı sistemi denir; dahil olan her iki taraf da sorunlarını kendi ülkelerinin yerel olarak yürüttüğü hukuk sistemi yerine uluslararası bir mahkeme aracılığıyla çözmeyi kabul eder.

Azerbaycan’da bir ceza davasının takibi, güvenilir ve sürdürülebilir bir iddia gerektirir. Şu anda, bir avukat için devlet fonu olmadığında, avukatların davada vatandaşları savunması için bir hüküm yoktur. Ayrıca, son zamanlarda bir Anayasa kabul etmesine rağmen, bireysel haklar için herhangi bir koruma bulunmamaktadır. Hukuk sistemi, şüphelileri Azerbaycan dışına seyahat ederken yakalamak için daha fazla uluslararası işbirliğini kullanabilir. Esasen, bu şekilde, birisine yerel ceza yerine uluslararası mahkemede duruşma yapmak anlamına gelse bile, herkes hak ettiğini – yasal adaleti – alır.

Puanla
[OY: 2 Ortalama: 4.5]

Tarafından desteklenmektedir WordPress. Tarafından tasarlanmıştır WooThemes

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!