Azerbaycan Öğretmenlik Enstitüsü

Azerbaycan Havaalanı

Eğitim için sürekli gidiş geliş yapan öğrenciler Azerbaycan havaalanı değerlendirmesini de yapmaktadır. Özellikle yol...

Azerbaycan Havaalanı

Azerbaycan Havaalanı

Azerbaycan Havaalanı

Azerbaycan Havaalanı, başka yerlerden gelen misafirler, üniversite öğrencileri, Azerbaycan’a iş icabı ile gelenler ya da gezmeye meraklı olanlar tarafından sıklıkla ziyaret edilmektedir. Azerbaycan’da yer alan havaalanları şu şekildedir: Ağstafa havalimanı, Bakü (uluslararası) Haydar Aliyev havalimanı, Balaken havalimanı, Gence havalimanı, Kebele Havalimanı, Lenkeran havalimanı, Nahçivan havalimanı, Yevlah havalimanı, Zakalata havalimanı ve Hankendi havalimanı (uluslararası uçuşlara kapalıdır).

Azerbaycan havayolları olarak genel anlamda ziyaret edeceğiniz ve uçak bileti alabileceğiniz havayolları arasında ise Türk Hava Yolları, AZAL, Pegasus Airlines yer almaktadır. Uçuşların kalkış ve varış saatlerini öğrenmek istiyorsanız uçuş yapacağınız havaalanları ile iletişime geçerek gerekli bilgileri edinmeye şimdiden başlayabilirsiniz.

Azerbaycan Vize

Azerbaycan Bakü Haydar Aliyev Havaalanında 1 aylık vize alma imkanınız olduğundan karayollarında yapmak zorunda kalacağınız vize alım işleminizi dış temsilciliklerden alma gibi bir zorunluluğunuz bulunmamaktadır. Azerbaycan havayolu seyahatlerinizi THY ve AZAL uçaklarıyla gerçekleştirebilirsiniz. Azerbaycan Bakü’de havaalanı inşasına ilk olarak 1982 yılında başlanmıştır. İnşaatı başlanan havaalanının inşaasına ara ara ara verilmiştir.

Azerbaycan havayolları için yapılan sözleşme gereği 1998 Ocak’ta inşaata devam edilmiştir. 52.000 metrekarelik inşaat alanına sahip olan havaalanı yaklaşık 1600 yolcuya hizmet vermektedir. Gümrüksüz satış mağazaları, restoranlar, kafeler, barlar, araba kiralama ve otel rezervasyon tesisleri yer almaktadır. Yıl 1998 de hava trafik kontrol kulesinin inşaatı için gerekli sözleşmelere imza atılmıştır.

Bakü Uluslararası Havalimanı, Bakü’nün yaklaşık 20 mil doğusunda bulunan Azerbaycan’ın ana havalimanıdır. Havalimanı, Azerbaycan’a ve Azerbaycan’dan uluslararası uçuşlar için ana merkez olarak hizmet veriyor ve aynı zamanda iç hat uçuşları da var. Birçok yolcu, Bakü Uluslararası Havalimanı’na indikten sonra varış noktalarına doğrudan rotalar kullanır. Havaalanı, özellikle birçok ziyaretçi sporcunun ve turistin geldiği yaz aylarında yoğundur. Bakü Uluslararası Havalimanı, Azerbaycan’daki ilk havalimanıydı ve hâlâ ana merkezidir.

Bakü Uluslararası Havalimanı, ilk olarak Sovyet döneminde askeri bir üs olarak inşa edilmişti. 1992’de Sovyet hükümeti, askeri üssün kontrolünü Azerbaycan hükümetine devretti ve havaalanının inşasının önünü açtı. İnşaat 1963 yılında başlasa da havalimanının tamamlanması 10 yıl daha sürdü. İlk uçak 6 Nisan 1968’de Güney Kore’de şimdiki Incheon Uluslararası Havalimanı olan Bago Uluslararası Havalimanı’na indi. Ancak bu ilk uluslararası uçuşun başarılı olması bir yıl daha aldı. Bakü Uluslararası Havalimanı nihayet 2 Ekim 1971’de halka açıldı.

Açıldığı günden bu yana Bakü Uluslararası Havalimanı bölgenin en modern havalimanlarından biri haline geldi. Havalimanı, Kuzey Amerika ve Avrupa’daki büyük havalimanlarında kullanılanlara benzer LED aydınlatma ve dijital uçuş bilgi sistemlerine sahiptir. Ayrıca merkezi bir klima sistemi, güvenlik kontrol noktaları ve devlet yetkilileri ve iş adamları için bir VIP terminali bulunmaktadır. Ek olarak, bir AeroExpress ekspres transit sistemi, yolcuları C Terminali dışındaki araçlarıyla doğrudan otoparklara bağlar. Daha büyük uçakları barındırmak için, şu anda ek büyük hangarların inşaatı devam ediyor.

Bakü Uluslararası Havalimanı aynı zamanda Bakü ve Azerbaycan için bir bütün olarak önemli bir ekonomik itici güçtür. Bakü Uluslararası Havalimanı’na birçok uluslararası uçuş gelmektedir, bu da onu hem popüler bir turizm merkezi hem de Azerbaycan’ın başkenti için bir iş merkezi haline getirmektedir. Birçok ziyaretçi, seyahatlerine Azerbaycan’a daha fazla seyahat etmeden önce Bakü Uluslararası Havalimanı’na inerek başlamayı tercih ediyor. Ek olarak, birçok gezgin Azerbaycan’ı ziyaret ederken, varış noktaları ve havaalanı arasında araba veya trenle kolayca seyahat edebilmek için Bakü’de kalmayı tercih ediyor.

Havaalanı ayrıca, daha fazla yolcuyu ağırlayacak ek bir kanatta devam eden inşaatla birlikte genişliyor. ve uluslararası taşıyıcılardan uçaklar. Tamamlandığında, yeni kanat mevcut C ve D terminallerinden yüzde 18 daha büyük olacak ve ekstra alan sağlamak için genişletilecek ve bu da onu Moskova’nın Sheremetyevo Uluslararası Havalimanı ve Bangkok’un Suv Myanmar Uluslararası Havalimanı ile birlikte Orta Asya’nın en büyük havalimanlarından biri haline getirecek. Hükümet, havaalanını daha fazla uçak ve yolcuyu barındıracak şekilde genişletmeyi planlıyor.

Bakü Uluslararası Havalimanı, Orta Asya’nın en büyük havalimanlarından biri ve aynı zamanda Azerbaycan’ın başkenti için önemli bir ekonomik merkez statüsü ve çok sayıda uluslararası uçuşları nedeniyle Azerbaycan’ın en popüler seyahat noktalarından biridir. Azerbaycan, havalimanına ulaşım bağlantılarını genişleterek, hem transit trafiğini hem de sınırları içindeki ticari satışları artırmayı umuyor.

Puanla
[OY: 1 Ortalama: 5]

Tarafından desteklenmektedir WordPress. Tarafından tasarlanmıştır WooThemes

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!