azerbaycan bakü müzik akademisi

Azerbaycan Bakü Müzik Akademisi

Azerbaycan Bakü Müzik Akademisi Azerbaycan müziğinin önemli isimlerinden Üzeyir Hacıbeyov tarafından açılmış eğitim maliyetleri düşük...

Azerbaycan Bakü Müzik Akademisi

Azerbaycan Bakü Müzik Akademisi

Azerbaycan Bakü Müzik Akademisi

1920 yılında Hacıbeyov Devlet Konservatuarı ismiyle eğitim hayatına başlayan Azerbaycan Bakü Müzik AkademisiAzerbaycan’ın en ünlü müzisyen ve bestecilerinden biri olan Üzeyir Hacıbeyov’un yoğun çabaları sayesinde kurulmuştur.

Azerbaycan müzik çevrelerinde bir propaganda başlatan ve Azerbaycanda lisans eğitimi düzeyinde müzikeğitimi verilmesi için bir hareketin oluşmasını sağlayan Hacıbeyov, kısa süre içerisinde Azerbaycanda müzik adına büyük yol kat edilmesini sağladı. Hacıbeyov Azerbaycan da müzik akademisi kurulmasına yönelik bir rapor hazırladı ve hazırladığı rapor da Azerbaycan Halkının Eğitim Komiserliği tarafından onaylandı. Böylece 25 Mayıs 1923 yılında Hacıbeyov’un çabası sonuç verdi ve Azerbaycan müzik bilimi adına yükseköğretim düzeyinde eğitim veren bir eğitim kurumuna sahip oldu.

Bakü Akademisi’nin ilk okutmanlarından biri olarak göreve başlayan Üzeyir Hacıbeyov, Azeri halk müziği ile Avrupa metotları üzerine eğitim vermeye başladı. Müslim Magomayev ile birlikte  Azeri Halk Şarkıları adında bir kitap basılmasını da sağlayan Hacıbeyov, 1939 yılında da Azerbaycan Akademisi’nin başkanı olarak görevine devam etti. Müzik adına çok büyük hizmetler veren Azerbaycan Müzik Akademisi, 1991 yılında da üniversite statüsü kazandı.

Dünya çapında tanınan ses sanatçıları, virtüözler ve besteciler yetiştiren müzik akademisi, eğitim kalitesini de sürekli bir adım ileri taşımayı başarmıştır. Muslim Magomayev, Gara Garayev, Vagif Mustafazadeh, Asaf Zeynallı, Polad Bülbüloğlu, Ödön Partos ve Vladimir Shainsky gibi dünyanın saygı duyduğu müzisyenler yetiştiren Bakü Müzik Akademisi, geleceğin sanatçılarını yetiştirmek için eğitim çalışmalarına ara vermeden devam etmektedir. Ayrıca Bakü Müzik Akademisi YÖK tanınırlığına sahiptir.

Danışmanlık, yerleşim, karşılama, kayıt, kabul ve ihtiyacınız olan her alanda en kaliteli hizmetleri sunmayı misyon edinen Eurostar Yurtdışı Eğitim Merkezi, profesyonel kadrosuyla yurtdışı eğitim hayatınız boyunca her zaman yanınızdadır. Azerbaycan’da yükseköğretim almak için kontenjan sorunlarını düşünmenize gerek kalmadan bizimle iletişime geçin ve Eurostar’a YÖK avantajlı çözümlerinden yararlanın. Uluslararası saygınlığı bulunan eğitiminize biran önce başlayın.

Azerbaycan Bakü Müzik Akademisi Fakülte ve Bölümleri

 • Fortepiano Fakültesi;

 • Fortepiano (Uzmanlık)
 • Genel Fortepiano
 • Maestro Ustalığı
 • Piyano Yorumculuğu Tarihi ve Teorisi ve Özel Pedagojik Hazırlığın Metodik Öğretimi
 • Org ve Klavesin
 • Yorumculuk Fakültesi;
 • Telli Çalgılar
 • Nefesli ve Vurmalı Çalgılar
 • Kamera Ansamblı
 • Solo Okuma ve Opera Eğitimi
 • Piyano Yorumculuğu Tarihi ve Teorisi ve Özel Pedagojik Hazırlığın Metodik Öğretimi

Tarih-Teori Fakültesi

 • Bestekarlık
 • Müzik Tarihi
 • Azerbaycan Halk Müziği Teorisi ve Tarihi
 • Koro Dirijörlüğü
 • Diller ve Edebiyat
 • Sosyal Bilimler
 • Güzel Sanatlar Tarihi ve Teorisi

Bakü Müzik Akademisi, müzisyenlerin müzik eğitimi aldığı ve ünlü müzisyenler haline geldiği bir yerdir. Buradaki öğrenciler, caz, klasik ve popüler müzik dahil olmak üzere çok çeşitli müzik türlerinde kariyer peşindeler. Ayrıca gitar, keman ve piyano gibi enstrümanları çalmayı da öğrenirler. Akademinin etkileyici bir geçmişi var; 1918 yılında ünlü Azeri besteci Sir Araxasp Baghchaglu tarafından kurulmuştur. Shah Abbas Gilasaipov ve Maqsood Aliyev dahil olmak üzere birçok ünlü müzisyen üretti. Bu, eski Sovyet cumhuriyetlerinde bulunan birçok seçkin akademiden sadece bir tanesidir. Bu üniversitelerin her biri, öğrencileri bir ülkenin kültürel yaşamına katılmaya hazırlar. Bu genellikle ulusal müzik yarışmaları aracılığıyla yapılır, bu da onlara yeteneklerini kanıtlama ve müzikleriyle hayatlarını kazanma fırsatı verir.

Bakü akademisi her yıl ulusal müzik yarışmalarına ev sahipliği yapmaktadır. Bu yarışmalar sırasında öğrenciler ünlü bestecilerin eserlerini seslendirmektedir. Bu da onların müzik eğitimini takip etmeyi bilen yetenekli müzisyenler olduklarını kanıtlıyor. Profesyonel müzisyenler olarak kariyer yapmaya hazır olduklarını gösteriyor. Tabii ki, bu seviyedeki yarışmaları kazanmak zordur; dünyanın her yerinden öğrenciler prestijli ödüller ve rekor sözleşmeler için yarışmak için bu etkinliklere katılırlar. Bütün bunlar dünyanın en prestijli müzik akademisinde oluyor- ve hepsi Sir Araxasp Baghchaglu sayesinde!

Uzun zamandır sunucu olan Ustad ogos Nadirov, Azerbaycan müziğinin gelişimine onlarca yıldır rehberlik ediyor. Akademiyi 1946’da sadece yedi kişiyle birlikte kurdu. Zamanla, bu sayı 300 profesyonelden oluşan tam zamanlı bir kadroya dönüştü. Nadirov ne yaptığını biliyor – çünkü öğrencilerinin müzik yarışmaları yoluyla dünya çapında ün ve servet kazanmaya devam ettiğini gördü! Aslında Maqsood Aliyev bir yarışma kazandığında ve ünlü bir Azeri şarkıcı olduğunda akademideki öğrencilerinden biriydi. 1964 yılında Azerbaycan’a yaptığı ziyarette Nikita Kruşçev için performans sergilemeye devam etti. Bu diplomatik ilişki, ABD ve SSCB arasındaki ilişkilerde bir gelişmeye yol açtı, bu da Başkan John F. Kennedy’nin suikastına katkıda bulunmuş olabilir! Bana sorarsanız, bu ciddi bir müzikal etki!

Müzik yarışmalarına ev sahipliği yapmanın yanı sıra, akademi ilgili amatörler ve profesyoneller için düzenli derslere ev sahipliği yapıyor. Öğrenciler, farklı müzik türlerini ve gitar ve piyano gibi enstrümanların nasıl kullanılacağını öğrenirler. Ayrıca her hafta canlı dinleyicilerle bestelerini icra ediyorlar. Bu, ulusal yarışmalara girmeden önce becerilerini geliştirmenin iyi bir yoludur – çünkü bilgisayarlı puanlama sistemleri yerine taşlarını gerçek insanlara karşı test etmelerini sağlar. Aynı zamanda müzikal hedeflerinin peşinden giderken özgüvenlerini geliştirmelerine de yardımcı oluyor!

Bazı insanlar profesyonel müzisyen olmadan Bakü’nün Müzik Akademisi’nden geçerler. Ancak buna bağlı kalanlar genellikle müzik eğitiminde ilginç kariyerlere sahip oluyorlar! Şu anda, Kuan Yih Wang akademide böyle bir öğretmendir. Gençken birçok yarışmaya katıldı, ancak hiçbir zaman önemli bir şey kazanmadı. Bu, akademideki personele katılmaya karar verene kadardı! Artık şarkıcı adaylarına her hafta popüler şarkıları nasıl seslendireceklerini öğretecek! Bu, öğrencilere müzikal hayallerinin peşinden giderken ekstra poz verir; aynı zamanda, düşük mali mevsimlerde ailesine ekstra maruz kalma ile düşük maaşını tamamlamasına yardımcı olur!

Müzik yeteneği söz konusu olduğunda Azerbaycan’da çok fazla rekabet yok. Rusya veya Ukrayna gibi diğer eski Sovyet cumhuriyetlerindeki 39’a kıyasla ülkede sadece 1 Müzik Akademisi var. Ama bu konu müzik olduğunda Azerilerin ne kadar yetenekli olduğunu değiştirmiyor! Müzik Akademileri, dünyanın en yetenekli müzisyenlerinden bazılarına dünya çapında erişim sağlayan çok sayıda ulusal müzik yarışmasına ev sahipliği yaptı! Başarı için gereken işi yapmaya istekli, ilgili müzisyenleri bekleyen birçok kariyer var!

#azerbaycaneğitim #azerbaycanüniversiteleri #azerbaycandaüniversite #azerbaycanüniversiteleri #yurtdışındaüniversiteeğitimi #azerbaycanüniversite #azerbaycandaüniversiteeğitimi #kardeşülkedeeğitimümüzikakademisi

Tercih Sebepleri

Azerbaycan BaküAzerbaycan Bakü Devlet Üniversitesi
Puanla
[OY: 1 Ortalama: 5]

Tarafından desteklenmektedir WordPress. Tarafından tasarlanmıştır WooThemes

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!