Azerbaycan Milli İlimler Akademisi

Azerbaycan Milli İlimler Akademisi

Dünya genelinde çokça tercih edilen ve aynı zamanda iş imkanının çok olduğu bilinen Azerbaycan milli ilimler akademisi, erken kayıt...

Azerbaycan Milli İlimler Akademisi

Azerbaycan Milli İlimler Akademisi

Azerbaycan Milli İlimler Akademisi

1945 yılında kurulan Azerbaycan üniversitelerinden Azerbaycan Milli İlimler Akademisi, Azerbaycan’daki en eski ve prestijli ilmi eğitim kurumlarından biridir. Azerbaycanda Milli İlimler Akademisi olarak eğitim vermeden çok önceleri Azerbaycan Devlet Üniversitesi bünyesinde bir cemiyet olarak eğitim hayatına başlayan akademinin tarihi 1920’lere kadar dayanmaktadır. Bu dönemde humanitar bilimler ve tıp alanında eğitim veren okul, 1923 yılında Azerbaycan Tetkik Cemiyeti ismini almıştır.

Azerbaycan eğitim sosyal bilimler bölümü ile üst seviyede eğitim veren cemiyet, ayrıca Azerbaycanda zooloji bölümü barındıran ilk eğitim kurumlarından da birisidir. 1929 yılında cemiyetin yapısı genişletilerek Azerbaycan Devlet İlmi Tetkikat Enstitüsü haline gelmiştir. Enstitü olarak Azerbaycan Edebiyat Fakültesi ile adından söz ettiren okul, ayrıca Azerbaycanda güzel sanatlar akademisi eğitimiyle de ilgi odağı haline gelmiştir. 1945 yılında okulun Azerbaycanda Doğu dilleri üzerinde yükseköğretim düzeyinde eğitim programları sunmasının da etkisiyle eğitim kalitesi büyük oranda gelişmiş ve günümüzdeki ismini almıştır. Azerbaycan Milli İlimler Akademisi günümüzde Azerbaycanda mikrobiyoloji bölümü tercihlerinin bir numaralı ismi haline gelmeyi başarmıştır.

Eurostar Yurtdışı Eğitim Merkezi’nin profesyonel kadrosu tarafından hazırlanan danışmanlık, kayıt, kabul, karşılama ve yerleşim hizmetleri ile Azerbaycan Milli İlimler Akademisi öğrencisi olmak için kontenjan sorununu düşünmenize gerek kalmıyor. Konaklama, yeme-içme, barınma fiyatları oldukça makul. Uluslararası birçok anlaşmasıyla yurtdışı eğitimin tek yetkili ofisi olan Eurostar’ın avantajlı hizmetlerinden yararlanmak için bize telefon açmanız yeterlidir.

Azerbaycan Milli İlimler Akademisi Bölümler ve Enstitüler

Azerbaycan Milli İlimler Akademisi Fizik-Matematik ve Teknik İlimleri Bölümü;

Fizik Enstitüsü
Kibernetika Enstitüsü
Matematik ve Mekanik Enstitüsü

Şamahı Astrofizik Rasathanesi;

Petrol-Kimya Prosesleri Enstitüsü
Kimya Sorunları Enstitüsü

Aşkarlar Kimyası Enstitüsü

Polimer Malzemeleri Enstitüsü

Yer İlimleri Bölümü;

Jeoloji Enstitüsü
• Coğrafya Enstitüsü

Biyoloji İlimleri Bölümü;

Botanik Enstitüsü
• Zooloji Enstitüsü
• Genetik Kaynaklar Enstitüsü
• Fizyoloji Enstitüsü
• Toprak ve Agrokimya Enstitüsü
• Mikrobiyoloji Enstitüsü
İnsani ve Sosyal Bilimler Bölümü;
• Tarih Enstitüsü
• Arkeoloji ve Etnografi Enstitüsü
• İktisat Enstitüsü
• Felsefe, Sosyoloji ve Hukuk Enstitüsü

• Doğu Bilimi Enstitüsü

İnsan Hukukları üzere İlmi-Tetkikat Enstitüsü
Edebiyat Enstitüsü
Dilcilik Enstitüsü
El yazıları Enstitüsü
Mimarlık ve Güzel Sanatlar Enstitüsü
Folklor Enstitüsü

Ulusal Bilimler Akademisi, dünyanın her yerinden önde gelen bilim adamlarının bir organizasyonudur. 1946 yılında Azerbaycan’da kurulmuş olup birçok meslekten ve ülkeden üyesi bulunmaktadır. Ulusal Bilimler Akademisi’nin amacı, bilimsel başarılar konusunda farkındalık yaratmak ve bilimsel disiplinler aracılığıyla stratejik düşünmeyi geliştirmektir. Bu sayede bugün milletlerin karşı karşıya olduğu sosyo-bilimsel ve sosyo-ekonomik sorunları çözmeyi umuyorlar.

Ulusal Bilimler Akademisi, Azerbaycan’da önde gelen bir bilim kurumudur. Akademi üyeleri bilimin dünya çapında ilerlemesine önemli ölçüde katkıda bulunur. Konulara bilimsel bir bakış açısıyla bakarak, günümüzde ulusların karşılaştığı sorunlara çözüm bulmayı umuyorlar. Bu, gıda, yakıt ve su kıtlığı gibi sorunları içerir. Ayrıca, tarım ve sağlık gibi teknik konularda hükümetlere bilimsel tavsiyelerde bulunurlar. Ulusal Bilimler Akademisi üyeleri, ülkeleri için yüksek kaliteli bilim eğitimi üretmek için üniversitelerle de yakın işbirliği içinde çalışırlar.

Ulusal Bilimler Akademisi üyeleri, tarih boyunca birçok önemli bilimsel katkı sağlamıştır. Bilimde birçok atılım, yetenekli bilim adamlarının birlikte çalışmasıyla mümkün olur. Bu, matematik, fizik, kimya ve bilgisayar bilimi gibi farklı mesleklerin birleştirilmesini içerir. Ayrıca, üyeler bilimsel araştırma için yeni teoriler ve modeller oluşturmak için birlikte çalışırlar. Bu, uzay araştırmaları veya kuantum mekaniği gibi şeyleri içerir. Sonuç olarak, bu işbirlikleri çığır açan keşifleri mümkün kılıyor.

Akademi üyeleri bilimin dünya çapında ilerlemesine önemli ölçüde katkıda bulunuyor. Bilimdeki üstün başarılarına dayanarak ulusal akademileri tarafından seçilirler. Alıcılara genellikle çalışmalarını tamamladıktan sonra fahri doktora derecesi verilir. Bazı önemli alıcılar, tümü Azerbaycan Ulusal Bilimler Akademisi’nden doktora almış olan Albert Einstein, Enrico Fermi ve Jonas Salk gibi ünlü bilim adamlarıdır.

Ulusal Bilimler Akademisi, bilimsel ilerlemeler yoluyla ortak hedeflere ulaşmak için çalışan uluslararası bir kuruluştur. Üyeler, olağanüstü bilimsel başarılarına göre seçilir ve eğitim programları aracılığıyla tam potansiyellerine ulaşmaları için teşvik edilir. Bu programlar, genç bilim insanlarını verimli işbirliği için bir araya gelmeye teşvik ediyor ve bu da bilim ve teknolojide inanılmaz atılımlara yol açıyor.

Tercih Sebepleri

Azerbaycan Öğretmenlik EnstitüsüAzerbaycan Milli İlimler Akademisi
Puanla
[OY: 1 Ortalama: 5]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!