Azerbaycan Güzel Sanatlar Fakültesi

Azerbaycan Güzel Sanatlar Fakültesi

Son yılların en çok tercih edilen fakültelerinden olan Azerbaycan Güzel Sanatlar Fakültesi gelişim açısından da önemli üniversitelerdendir..

Azerbaycan Güzel Sanatlar Fakültesi

1923 yılında Bakü Tiyatro Okulu olarak kurulan ve sahip olduğu köklü tarihle günümüzde saygın bir konuma sahip olan Azerbaycan Devlet Kültür ve Güzel Sanatlar Üniversitesi, yıllar içerisinde eğitim kalitesini sürekli arttırmıştır. Okul açıldığı yıllarda Tiyatro ve Sahne Sanatları, Prodüktörlük ve Aktörlük Eğitimi bölümleriyle öğrencilerine eğitim vermiş ve yıllar içerisinde önce yüksek okul, sonrasın enstitü ve 1991 yılında da üniversite kimliği kazanmıştır.

Azerbaycan Devlet Kültür ve Güzel Sanatlar Üniversitesi

1945 yılında Dekoratif Uygulamalı Sanatlar ve Kültür dallarında eğitim programlarının eklenmesiyle yüksek okul haline gelen okul, 1968 yılında yeni bölümlerin açılmasıyla Devlet Sanat Enstitüsü ismini almıştır. Enstitü statüsü sahibi olan okulun bünyesinde Müzecilik, Sinema, Sinema Yönetmenliği, TV Dramaları, Yazarlık, İç Mekan Tasarımı, Reklam Tasarımı, Tiyatro Tasarımı ve Sanat Tarihi gibi bölümler açılmıştır. 1991 yılında Resim, Vokal, Sanat Eleştirmenliği, Sanatçı Tasarımı gibi bölümlerin haricinde Moda Tasarımı ve Moda Çizim Bölümü gibi modaalanlarında da eğitim vermemeye başlayan okul, Azerbaycan Devlet Kültür ve Güzel Sanatlar Üniversitesi’ne dönüştürülmüştür.

Eğitim Sistemi

Azerbaycan Devlet Kültür ve Güzel Sanatlar Üniversitesi günümüzde yüksek seviyeli eğitim programlarıyla Avrupa’nın ilgisini çeken, Yönetmenlik ve TV Yapımcılığı bölümleriyle yoğun ilgi gören bir eğitim kurumu haline gelmiştir. Medya Tasarımı ve Tiyatro Yönetmenliği gibi eğitim alanlarında da uluslararası sanat çevreleri tarafından tanınan isimlerin akademisyen olarak eğitim verdiği üniversite; 7 lisans, 1 hazırlık ve 1 yüksek lisans fakültesi bünyesinde yer alan 34 bölüme sahiptir.

Yönetmenlik Sanatı ile ilgili üst seviyeli eğitimiyle olduğu kadar Reklam Tasarımı gibi televizyonun farklı alanlarına yönelik de eğitim veren Azerbaycan Devlet Kültür ve Güzel Sanatlar Üniversitesi, sinema ve televizyon alanında teknik alanlarda da eğitim programları geliştirmiştir. Kozmetik eğitimi ve halı tasarımı gibi farklı alanlarda kaliteli eğitimi dışında, Azerbaycan genelinde mimarlık tercihlerinin de bir numaralı ismi haline gelmiştir.

Üniversite Avrupa standartlarındaki eğitim programları kadar sosyal ve kültürel alanlarda sınırsız imkanlarıyla da ilgi odağı konumundadır. Sanat, kültür, teknik, sosyal ve teknolojik alanlarda öğrencilerine oldukça geniş imkanlar sunan üniversitede; bilgisayar merkezleri ve laboratuarlar, kablosuz internet alanları, kütüphane ve etüt merkezleri, bireysel çalışma alanları, açık ve kapalı yüzme havuzları, çeşitli açık ve kapalı spor kompleksleri, sinema ve televizyon setleri, televizyon ve radyo kanalı, matbaa ve baskı merkezi, sinema salonları bulunmaktadır.

Azerbaycan Devlet Kültür ve Güzel Sanatlar Üniversitesi Fakülteleri ve Bölümleri

Ayrıca yabancı dil laboratuarları, lojman, kantin, banka, sağlık merkezi, öğrenci kulüpleri, market, otel gibi geniş imkanların bulunduğu üniversite öğrencilerine akademik anlamda danışmanlık ve rehberlik hizmetleri de vermektedir. Kültürel, sosyal ve sanatsal alanlarda öğrencilerine doğrudan uygulamalı eğitim alabilme imkanı sunan Azerbaycan Devlet Kültür ve Güzel Sanatlar Üniversitesi, eğitimiyle olduğu kadar sosyokültürel, teknolojik ve teknik anlamda da Avrupa standartlarına sahip bir yükseköğretim kurumudur.

Yüksek seviyeli sanat eğitimi ve geniş sosyal imkanlar sunan Azerbaycan Devlet Kültür ve Güzel Sanatlar Üniversitesi öğrencisi olmak için yapacağınız başvurularda kontenjan sorunu yaşamamak için, yurtdışı eğitim alanında tek yetkili merkez olma özelliğine sahip olan Eurostar’ın profesyonel çözümlerini tercih edin. Kayıt, kabul, yerleşim, karşılama, danışmanlık ve başvuru gibi ihtiyacınız olan tüm alanlarda deneyimli kadrosuyla sizlere en kaliteli çözümleri sunan Eurostar Yurtdışı Eğitim Merkezi, yurtdışında alacağınız yükseköğretiminiz boyunca yanınızda olacaktır. Eurostar’ın uzman ekibi tarafından hazırlanan ve en avantajlı fiyatlarla sunulan hizmetlerden yararlanarak kayıt işlemlerinizi başlatmak için bize bir telefon açmanız yeterlidir.

Vokal, aktörlük, yönetmenlik sanatı, kozmetik eğitimi, medya tasarımı, sanat tarihi, sanat eleştirmenliği, mimarlık, moda tasarımı, müzecilik, resim, heykeltıraşlık, moda çizim bölümü ve daha pek çok alanda uluslararası standartlarda eğitim imkanı sağlayan Azerbaycan Devlet Kültür ve Güzel Sanatlar Üniversitesi eğitiminizle fark yaratmak için yurtdışı eğitimin en kaliteli ve en güvenilir ismi olan Eurostar Yurtdışı Eğitim Merkezi ile iletişime geçin.

Bölümler:

Kültür

Müzecilik

Uygulamalı Kültür

Ekonomi ve Danışma

Kültür Fakültesi: Kültür ve Eğitim Fakültesi ismi ile 1959 yılında açılan fakülte; İşletme, Uluslararası İlişkiler, Turizm ve Otelcilik, Kültüroloji dallarında eğitim programlarına sahiptir. Aktör Sanatı Fakültesi: Tiyatro Okulu ismi ile 1923 senesinde açılan ve 1945 senesinde de enstitünün temel eğitim unsuruna dönüşen fakülte, önce Tiyatro ve Sinema Sanatı Fakültesi sonrasında da Aktör Sanatı Fakültesi ismini almıştır. Fakültede 6 bölümde dersler yapılmaktadır.

Bölümler:

Sahne Danışmanlığı

Aktör ve Yönetmenlik Sanatı

Vokal

Müzikal Sanatı

Koreografi ve Plastik Sanatlar

Pop Sanatı

Bölüm bünyesinde; Müzikal, Drama ve Sinema Oyunculuğu ile Pop ve Koreografi Sanatçılığı dallarında eğitim programları bulunmaktadır. Üniversite bunun haricinde Beden Eğitimi bölümüyle spor alanlarında da uzmanlaşma imkanı sağlamaktadır. Yönetmen Sanatı Fakültesi: Edebi Yaratıcılık Fakültesi kimliği ile kurulan fakülte 2001 yılında günümüzdeki eğitimini almış ve günümüze dek üst düzeyli eğitim vermeye devam etmiştir. Fakültede 4 bölümde ders yapılmaktadır.

Bölümler:

Tiyatro Yönetmenliği

Kitlesel Etkinlikler ve Seyir Yönetmenliği

TV Yapımcılığı

Yönetmenlik

Bölüm bünyesinde; Tiyatro Kurumları Müdürlüğü, TV Program Yönetmeni, Sinema Yönetmeni, Pop Yönetmeni, Müzikal Yönetmeni, Sanat Operatörü, Kitlesel Etkinlikler, Drama ve Seyir Yönetmeni dallarında eğitim programları bulunmaktadır. Sanatçılık Fakültesi: Tiyatro Fakültesi içinde 1991’de kurulan fakülte, zaman içerisinde ayrı bağımsız bir yapıya kavuşmuştur. Fakültenin 6 bölümü vardır.

Bölümler:

Tiyatroculuk

Sinema ve Televizyon Dramaları

Azerbaycan Dili ve Edebiyatı

Yabancı Diller

Sosyal Siyasal Bilimler

Amatör ve Halk Sanatları

Bölüm bünyesinde; Televizyon Dramaları ve Yayıncılığı, Sinema ve Televizyon Gazeteciliği, Biblioloji, Tiyatro ve Film Çalışmaları dallarında eğitim programları mevcuttur. Yabancı Diller Fakültesi: Üniversite lisans eğitimi öğrenci yabancı öğrencilere dil eğitimi verilen bir fakültedir. Müzik Sanatı Fakültesi “Konservatuar”: Yoğun bir eğitim programına sahip olan fakülte, 2001 senesinden beri eğitim vermektedir. Fakültenin 6 bölümü vardır.

Bölümler:

Müzik Çalışmaları

Müzik Disiplinleri ve Şef Çalışmaları

Enstrümantal Performans

Popüler Müzik ve Çeşitli Performanslar

Muğam (Makam) Sanatı

Aşık Sanatı

Bölüm bünyesinde; Enstrümantal Performans, Muğam Sanatı, Orkestra Yönetimi, Popüler Müzik ve Çeşitli Performanslar, Müzisyenlik, Bestecilik, İletimcilik, Solo Performans ve Şarkıcılık dallarında eğitim programları vardır. Güzel Sanatlar Fakültesi: Resim, Grafik ve Heykeltıraşlık gibi sanat dallarında uzmanlık eğitimi veren ilk ve tek okul olarak, 1990’da Güzel Sanatlar Fakültesi’nin yeniden yapılandırılması sonucunda kurulmuştur. Fakültede 3 bölüm ile eğitim yapılmaktadır.

Bölümler:

Resim ve Moda

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!