Azerbaycan Turizm Üniversitesi

Azerbaycan Ev Fiyatları

Üniversite için Azerbaycan’ı tercih eden öğrenciler ilk olarak yaşama giderlerini değerlendiriyor. Azerbaycan ev fiyatları ..

Azerbaycan Ev Fiyatları

Azerbaycan Ev Fiyatları

Azerbaycan Ev Fiyatları

Azerbaycan ev fiyatları, Azerbaycan’a Türkiye’den gelenler en çok Azerbaycan’daki ev kiralarını merak etmektedirler. Kiralar Türkiye’den gelenlerin beklentilerine göre oldukça yüksektir. Tek yatak odası, salon, yemek odası, tek banyo için Azerbaycan’da 800 Azn ücret talep edilmektedir. Tek yatak odası ve salonlu evler için merkeze yakın olanlar 700 Azn, merkeze uzak ise 500 Azn olarak fiyat belirlemesi yapılmıştır.

Yatak odası, banyo ve salonlu evler için ise 800- 900 Manat olarak belirlenmiştir (yemek odası yoktur). Ev biraz daha büyük ve eşyası çok olanlardan olsun istiyorsanız 1350- 1500 Manat arasında bir ücreti gözünüzden çıkarmalısınız. Dairelerin genel olarak önü kapalı ve karşı binaya bakan manzaraları bulunmaktadır.

Manzaralı Daireler

Eğer manzarası denize baksın istiyorsanız vereceğiniz ücret karşısında ödemede zorlanabileceğiniz konusundan emin olabilirsiniz. Kimi zaman aynı apartmanda bir oda eksik ya da bir oda fazla seçimde bulunmanız durumunda bile aynı ücreti ödediğiniz zamanlarda olabilir. Azerbaycan’daki ev fiyatları aynı zamanda Türkiye’den gelenlerin sayısına bağlı olarak artış durumu gerçekleşebilmektedir.

Dairelerde LCD TV, beyaz eşya (çamaşır makinesi, mikrodalga, buzdolabı) yer almaktadır. Dairelerin bazılarında bulaşık makinesi bulunmamaktadır. Büyük dairelerde ocaklı fırın olmazsa olmazlar listesinde yer almaktadır. Dairelerin en büyük dezavantajları arasında elektrik, su- pis su tesisatlarının iyi döşenmemesi yer almaktadır. Yakıt masrafları da oldukça yüksek maliyette talep edilebilmektedir; dairelerde yer alan eşyalar oldukça eksik ve eskidir.

Azerbaycan’daki Bakü şehri, popüler bir turistik yer ve Azerbaycan’ın başkentidir. Mimarisi, kültürü ve doğal çevresi nedeniyle Ortadoğu ve Hazar bölgesinin Paris’i olarak da bilinir. Doğal gaz rezervi üzerinde yer aldığından Bakü, gelişen bir emlak piyasasına sahiptir. Ancak Bakü’nün emlak piyasası 1994 yılına kadar fazla büyüme göstermedi.

Bakü’nün tarihi şehrin kurulduğu 1834 yılına kadar uzanıyor. O zamanlar Bakü, batı ve batı arasında bir bağlantı noktası olarak hizmet veren bir Hazar limanıydı. Doğu Avrupa. Doğal gaz açısından zengin bir bölgede yer almasına rağmen, Bakü’nün emlak piyasası 1994 yılına kadar fazla büyüme göstermedi. Aslında, petrol fiyatlarının düştüğü 1980’lerde şehrin emlak değeri düştü. Çünkü insanlar Bakü’de zaten çok fazla mülk olduğuna inanıyorlardı – ucuz olsa bile. Gayrimenkul değerlerindeki bu düşüş eğiliminin ardından 1990’ların başında emlak piyasası toparlanmaya başladı. Bunun nedeni, düşük faiz oranları ve piyasaya giren yabancı yatırımcılar gibi çeşitli faktörlerdi.

Daha önce de belirtildiği gibi, Bakü’de deniz ve kara fiyatları şu anda tüm zamanların en yüksek seviyesinde. AzerNews’e göre, Bakü’nün deniz değeri 2011 ile 2016 arasında yüzde 125 arttı. Buna karşılık, bu süre zarfında arazi fiyatı sadece yüzde 12 arttı. Bu düşük artışı telafi etmek için, müteahhitler eskiden tarım arazisi olan yerlere apartmanlar inşa ettiler ve bu da arazi değerini daha da artırdı. Gayrimenkul değerlerindeki bu artışta doğal gaz rezervlerinin katkısı olsa da, bu artışa neden olan birkaç faktör var. Azerbaycan yeni sanayileştiği için yüksek emlak değerleri yatırım aracı olarak gayrimenkul satın almak isteyen yabancı yatırımcıları cezbetmektedir.

Bakü’nün yerleşim alanlarının çoğu I. Dünya Savaşı’ndan önce inşa edildiğinden, bakımsız birçok yol var. Bu sokakları daha güvenli hale getirmek için sürücüler, gerektiğinde yollar oluşturmak için arabalarını sahne malzemesi olarak kullanırlar. Bazı yollar o kadar tehlikelidir ki, arabalar bu sokaklarda yavaş hareket etmeli ve düşük hızlarda gitmelidir. Yoğun kar yağışı mevsimlerinde, Bakü’nün birçok bölgesinde her yıl 15 metreye kadar kar birikimi yaşanıyor. Ne yazık ki, birçok cadde araçların bu karlı koşullarda güvenli bir şekilde gezinmesi için yeterli alana sahip değil. Sonuç olarak, sakinler şehir yetkililerine bu sokakları yayalar ve bisikletliler için daha güvenli hale getirmeleri için dilekçe verdi.

Azerbaycan petrol ve gaz gibi doğal kaynaklar açısından zengin olmasına rağmen, Bago’nun emlak piyasası bunun yerine yüksek arazi değerleri nedeniyle patlama yaşıyor. Yerleşim alanlarında büyümeyi teşvik etmek için şehir plancıları, ucuz arazi fiyatları yerine tarım arazilerinin üzerine apartmanlar inşa ettiler. Yıllarca süren büyümeden sonra bile, Bago’nun emlak piyasası hala büyüyor çünkü insanlar bu gaz zengini ülkede ne kadar karlı olabileceğini görüyorlar.

 

Adres Te. No.
Katip Mustafa Çelebi Mavi Han İstiklal Caddesi No: 49 D:kat:5, 34433 Taksim/İstanbul (0212) 709 87 09
Puanla
[OY: 1 Ortalama: 5]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!