Azerbaycan Elince Kalesi

Azerbaycan Elince Kalesi

Azerbaycan kaleleri denilince akla ilk gelenlerden biri de Azerbaycan Elince kalesi 'dir. Yurtdışı eğitiminde bulunmak isteyen öğrencile..

Azerbaycan Elince Kalesi

Azerbaycan Elince Kalesi

Azerbaycan Elince Kalesi

Nahçivan- Marağa bölgesinde yer alan Azerbaycan Elince Kalesi Azerbaycan’ın en güzel tarihi yapıtları arasında yer almaktadır. Tarihte 10. Yüzyıldan beri isminde değişiklik meydana gelen kalenin ilk ismi Alıncag, Alancıg, Elinceg ve Elince şeklinde değişim göstererek günümüze kadargelmiştir. Nahçivan- Culfa yolu yakınlarında yer alan kale Elinceçay’ın sağ tarafındaki dağlar üzerinde yer almaktadır.

Yapılan araştırmalar bazı tarih kitaplarında bu kalenin yaklaşık iki bin yıl önce inşaa edildiğini ortaya koymaktadır. Azerbaycan atabeylerinin hazine ve ikamet yeri olarak kullanılan Elince Kalesi asırlar boyunca da Orta Şah’ın ve Azerbaycan’ın çeşitli hakim hanedanlarına hizmet göstermektedir.

Elince Kalesi Tarihçesi

Bu kale sayesinde tarihte yapılmış olan savunmalar neticesinde büyük başarılar kazanılmıştır. Sarp dağlar üzerinde yer alan Elince Kalesi duvar ve burçlarla çevrilidir. Duvarların iç kısımlarında üzümlükler, tarlalar, otlaklar, bahçeler, havuzlar ve çeşmeler yer almaktadır.

Kale 19. Yüzyılda görevini ifşa etmiştir. Azerbaycan Elince Kalesi tarih kokan duvarlarını ve görünümünü zamanında başarı kazanılırken nasıl savunmalar yapıldığını hayal etmek istiyorum diyebilen her bireyin genel uğrak yerleri arasında yer almaktadır.

Sizler de Azerbaycan ziyaretinde bulunmayı arzuluyorsanız Azerbaycan Elince Kalesi ziyaretini gerçekleştirmeden önce yerini ve tarihini öğrenmek için Euro Star yurt dışı eğitim danışma birimi ziyaretinde bulunarak en doğru kararı verebilirsiniz. Azerbaycan Elince Kalesi de Azerbaycan’da diğer ziyaret edebileceğiniz yerler gibi tarih sahnesinde büyük önemi olan yerler arasındadır.

Azerbaycan Elince Kalesi, Azerbaycan’ın en popüler kalelerinden biridir. Azerbaycan’ın kuzeybatı kesiminde Elisabethpol şehrinin tepesinde yer almaktadır. Kalenin uzun bir geçmişi vardır ve aslen Hazar imparatorluğu tarafından 8. yüzyılda inşa edilmiştir. Kale, keshic çinileri ve halılarıyla ünlüdür. Aynı zamanda doğayı görmek için harika bir yerdir ve yakınında güzel bir eski şehir vardır.

Azerbaycan Elince Kalesi, Azerbaycan’ın en eski kalelerinden biridir. Aslen 8. yüzyılda Hazar imparatorluğu tarafından bir savunma yapısı olarak inşa edilmiştir. ‘Elisabethpol’ adı, bölgede eski bir soylu aileyle evlenen Avusturyalı bir prenses olan Elizabeth’ten geliyor. Kale, oturup dinlenebileceğiniz güzel bir bahçeye ve çimlere sahiptir. Kalenin içinde restoranlar, hediyelik eşya dükkanları ve geceliği 35 USD’den başlayan odaları olan bir otel var.

Azerbaycan Elince Kalesi’nin dış cephesi, arduvaz çatılı ve bakır kubbeli, yığma ve taştan yapılmıştır. Ayrıca çiçek tarhları ve banklar içeren ekli bir bahçe de bulunmaktadır. Kalenin içinde sinema salonu, restoran, otel ve konferans salonları gibi birçok ilginç yer bulunmaktadır. Ayrıca kalenin içinde Azerbaycan sınırları içinde bulunan eski uygarlıklara ait eserleri görebileceğiniz bir müze bulunmaktadır.

Azerbaycan Elince Kalesi’nin ana cazibe merkezi halı üretim tesisleridir. Burada üretilen halılar ‘keshes’ olarak bilinir ve tüm dünyada yüksek kaliteli ürünler olarak satılır. Bu halıları oluşturmak için kullanılan üretim süreci, Elisabethpol’ün bazı sakinleri tarafından hala gizli tutuluyor. Ancak yine de fabrikalardan birinin içinde çekilen fotoğraflardan halıların nasıl yapıldığını görebilirsiniz. Bu halı fabrikaları yüzlerce yıldır faaliyet gösteriyor ve bu kaleyi bir turizm merkezi olarak mevcut ününden daha da eski hale getiriyor.

Elisemberpol Kalesi içindeki en dikkat çekici yer Valilik Konutu Binası. Bu bina, Khazaria’nın imparatorluk döneminde valinin ikametgahı olarak hizmet vermiştir. Bugün bile, binlerce yıl önce Khazaria’nın gücünün zirvesinde olduğu zamanki kadar muhteşemliğini koruyor. Dışarıda, kraliyet ailesinin enfes bahçeler ve mermer heykeller arasında lüks içinde yaşaması için bu ideal bahçe düzenini tamamlamak için taş çeşmeler, banklar ve güzel bitkiler var.

Azerbaycan Elince Kalesi, Azerbaycan’ın en eski kalelerinden biridir ve günümüze kadar varlığını korumaktadır. binlerce yıl önce kuruluşundan bu yana sırlar. Bugün hala Azerbaycan’ın her yerinde ziyaret etmek için güzel bir yer olarak biliniyor; özellikle açelyaların çiçek açtığı ilkbaharda. Keşiş çini üretim tesisi, bu tarihi mekana yeni insanları getiren turizm sayesinde bugün hala faaliyet göstermektedir.

 

Adres Te. No.
Katip Mustafa Çelebi Mavi Han İstiklal Caddesi No: 49 D:kat:5, 34433 Taksim/İstanbul (0212) 709 87 09
Puanla
[OY: 1 Ortalama: 5]

Tarafından desteklenmektedir WordPress. Tarafından tasarlanmıştır WooThemes

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!