Azerbaycan Sumgayit Üniversitesi

Azerbaycan Sumgayit Üniversitesi

Azerbaycan Sumgayit Üniversitesi 2023-2024 fiyat listesini güncelledik. Sizde erken kayıt avantajlarından yararlanmak için bize başvurun

Azerbaycan Sumgayit Üniversitesi

Azerbaycan Sumgayit Üniversitesi

Azerbaycan Sumgayit Üniversitesi

Azerbaycan’ın en büyük 3. kenti olan Sumgayit’te bulunan Azerbaycan Sumgayit Üniversitesi, 1961 yılında dönemin cumhurbaşkanının talimatıyla enstitü olarak kurulmuştur. 2000 yılına kadar enstitü olarak eğitim veren okul, 13 Haziran 2000 tarihinde Azerbaycan Sumgayit Üniversitesi olmuştur. Üniversitenin ilk rektörü Nadir Karamanov, okulun Avrupa standartlarında eğitim vermesi için geniş kapsamlı çalışmalar başlatmıştır.

Azerbaycanda siyaset bilimi eğitimiyle adından söz ettiren Azerbaycan Sumgayit Üniversitesi, ayrıca Azerbaycanda sosyoloji okumak isteyen yabancı öğrencilerin de ilk tercihi haline gelmiştir. Bakü’ye 30 kilometre uzaklıkta yer alan üniversite, Azerbaycanda biyoteknoloji mühendisliği alanında sahip olduğu kaliteli eğitim programlarıyla Dünya Üniversiteleri Sıralaması’nda yüksek bir konuma da sahiptir.

Azerbaycan da coğrafya okumak isteyen öğrencilere de üst seviyede eğitim veren üniversite, yaklaşık olarak 4 bin öğrenciye eğitim hizmeti sunmaktadır. Geniş bir yelpazeye yayılan eğitim programlarıyla Azerbaycanda kimya bölümü öğrencisi olmak isteyenlerin de ilgi odağı haline gelen Azerbaycan Sumgayit Üniversitesi, ayrıca Azerbaycanda bilgisayar mühendisliği alanında da en kaliteli eğitim kurumu olarak gösterilmektedir. Azerbaycanda mekanik mühendisliği dalında da Avrupa standartlarında eğitim imkanı sunan üniversite, bunun dışında Azerbaycanda spor bölümü öğrencisi olmayanlara da kapılarını açmaktadır.

Profesyonel ekibi ile danışmanlık, kayıt, kabul, yerleşim ve karşılama gibi birçok alanda en kaliteli hizmetleri sunan Eurostar Yurtdışı Eğitim Merkezi, Azerbaycan’da eğitim kalitesiyle Avrupa’nın ilgi odağı haline gelen Sumgayit Üniversitesi’ne kontenjan sorunu yaşamadan girmenizi sağlıyor. Eurostar’ın güvenilir ve kaliteli hizmetlerinden avantajlı fiyatlarla yararlanmak için bizimle iletişime geçin.

Azerbaycan Sumgayit Üniversitesi İşletme ve Yönetimi Yüksekokulu;

İdari yönetim

Azerbaycan Sumgayit Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi;

Uluslararası Ekonomik İlişkiler
İş kurulması ve Yönetilmesi
Ekonomik Teori
Ekonomi Yönetimi

Muhasebe ve Denetim

Azerbaycan Sumgayit Üniversitesi Filoloji fakültesi;

Azerbaycan Dili ve Edebiyatı
Türk Dili ve Edebiyatı
Azerbaycan Edebiyatı
Pedagoji
Psikoloji
Yabancı Diller
Yabancı Diller

Rusça

Fizik ve Güç Fakültesi;

Fizik
Elektro Enerji
Elektromekanik
Elektro
Fizik Yarıiletkenler

Matematik Fakültesi;

Bilişim
Diferansiyel Denklemler ve Optimizasyon
Matematik Analiz ve Fonksiyonlar Teorisi
Matematik
Kamu
Hukuk

Felsefe Fakültesi;

Azerbaycan Tarihi (Doğa ve Teknik Özellikleri Hakkında)
Azerbaycan Tarihi (İnsani Özellikleri Üzerinde)
Azerbaycan Tarihi
Siyaset Bilimi
Sosyoloji
Fizik
Bilgi ve Bilgisayar Mühendisliği
Bilgisayar Teknolojileri
ALS ve Programlama
Mekanik
Biyoteknoloji
Biyoloji
Petrol Kimyası
Analitik Kimya
Coğrafya
Beden Eğitimi
Fiziksel Kimya
Kimya
Tıbbi Biyoloji
Kimya ve Biyoloji
Ekoloji ve Çevre

Azerbaycan Sovyet Cumhuriyeti’ndeki Sumgayıt şehri, ülkenin en eski üniversitesine ev sahipliği yapmaktadır. Üniversite 1953’te kuruldu ve şu anda 10.000’den fazla öğrencisi var. Üniversitedeki imkanlar arasında kütüphane, tıp merkezi, spor tesisleri, misafirhane ve radyo istasyonu bulunmaktadır.

Üniversitenin ana binası mermer zeminli ve zarif sütunlu yedi katlı bir binadır. Ana giriş zemin katta yer almakta olup birinci katta bilet gişesi, ikinci katta kantin ve üçüncü katta öğretmen odaları bulunmaktadır. Akademik sınıflar dördüncü ila yedinci katları kaplar. Kampüste bir tıp merkezi ve spor salonu da bulunmaktadır. Kantinin yakınında bir kafeterya, kitapçı ve banka bulunmaktadır. Üniversite öğrencileri dersler dışında spor veya müzik gibi ders dışı etkinlikler de yapabilirler. Her öğrencinin, kampüsün güvenli yerleşkesinde, çalışmalarına devam ederken eşyalarını saklayabilecekleri bir dolabı vardır.

Üniversite dersleri üç seviyeye ayrılır: lisans, yüksek lisans ve doktora dereceleri. Her seviyenin hem akademik hem de pratik bileşenleri vardır; bazı dersler sadece akademik bileşenlere sahipken, diğerleri sadece pratik bileşenlere sahiptir. Öğrencilerin üniversiteye girmeden önce bir derece programı seçmeleri gerekir; bunu yapamayanlar kayıt olduktan sonra programlarını değiştiremezler. Her öğrenci eğitim dili olarak Azerice veya Rusça seçmelidir; Kurslar ayrıca hem Azerice hem de Rusça ses kanalları üzerinden yayınlanmaktadır. Tüm öğretim kadrosu Azerice, Rusça veya her iki dili anadili olarak konuşur.

Sumgait’teki her öğrenci, her yıl 12 ay boyunca günde en az dört saat derslere katılır. Müfredat oldukça zor ve Azerice, Rusça ve yabancı diller, matematik, fizik ve kimya, biyoloji, coğrafya, tarih ve hukuk dersleri içeriyor. Üniversite sınavları yılda iki kez yapılır; öğrencilerin her sınava hazırlanmak için genellikle dört ayı vardır. Tüm sınavlar, dersin verildiği dile bağlı olarak Azerice veya Rusça olarak yapılır. Sınavlar, öğrencilerin sınavlara etkin bir şekilde hazırlanabilmeleri için hem sözlü hem de yazılıdır. Her sınav için geçme notu %70 veya daha yüksektir.

Üniversite derecelerine işverenler tarafından çok saygı duyulur ve kariyer yolunun sonuna doğru bir işçinin maaşını büyük ölçüde artırabilir. Pek çok öğretim üyesi, İngiltere’deki Cambridge Üniversitesi, İsveç’teki Lund Üniversitesi ve İsrail’deki Tel Aviv Üniversitesi gibi tümü Oxford Üniversitesi’ne bağlı uluslararası üniversitelerden doktora almıştır. Yüksek akademik standartlara ek olarak, Sumgait aynı zamanda her yıl dünya çapında birçok sporcu yetiştiren güçlü atletik dernekleri de sürdürmektedir.

Sumgait şehri, bir zamanlar Sovyetler Birliği’nin en büyük sanayi komplekslerinden birine ev sahipliği yaptığı için Azerbaycan tarihinde önemli bir rol oynamıştır. Bugün, 1953 yılında kurulmuş olan ve kendisini dünya standartlarında modern bir eğitim kurumu olarak kuran Azerbaycan’ın en eski üniversitelerinden birine ev sahipliği yapmaktadır.

Tercih Sebepleri

Azerbaycan Sumgayit ÜniversitesiAzerbaycan Sumgayit Üniversitesi
Puanla
[OY: 1 Ortalama: 5]

Tarafından desteklenmektedir WordPress. Tarafından tasarlanmıştır WooThemes

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!