Azerbaycan Kız Kalesi

Azerbaycan Kız Kalesi

Azerbaycan’ın başkenti olan Bakü’de buluna Kız kalesi özel mimari bir eserdir. Azerbaycan Kız kalesi aynı zamanda günlük olarak ziyaretçi akınına..

Azerbaycan Kız Kalesi

Azerbaycan Kız Kalesi, her şehirde hayranlık uyandıran tarihi bir yapıt mutlaka vardır. Azerbaycan’da da Azerbaycan Kız Kalesi muhteşem ve gizemli bir mimarlık abidesi olarak dillere destandır. Bakü’de yer alan bu kız kalesi Apşeron’un da en güzel yerleri arasına girmeyi başarmıştır. İçeri şehirin güneydoğu kesiminde yer alan kız kalesi denizkenarı bulvar yakınlarına yerleşmiş tarihi bir anıt olarak her sene ziyaretçilerini karşılamaktadır. Kalenin birinci katının çapı yaklaşık 16,5 metredir. Kale yüksekliği ise 28 metredir. Kalenin iç kısmı 8 katlıdır ve her kat yontma taşlarla işlenmiştir.

Azerbaycan Müze

Kümbet şekilli tavan ile örtülen Azerbaycan Kız Kalesi 1964 yılında müze olarak faaliyete başlamıştır. Kız Kalesi Unesco’nun Dünya Kültür Mirası listesine girmeyi ancak 2000 yılında başarmıştır. Deniz kıyısında yükselen konumu ile Kız Kalesi Azerbaycan ziyaretinde bulunacak olanlara ya da Azerbaycan’da üniversite okuyan gençlere gezilmesi tavsiye edilen en güzel tarihsel yapıtlar arasında yer almaktadır. Bu kale 12. Yüzyılda Mimar Masud İbn Davut tarafından inşa edilmiştir. Kule şehir üzerinde yükselirken gövde kısmının kireç taşından yapıldığı görenlerin gözünden kaçmayacak detaylar arasında göze çarpmaktadır. Bu kulenin savunma amacı ile yapıldığını söyleyenler olduğu gibi başka hikayelere konu olduğunu söyleyen kişilerde bulunmaktadır. Siz de Azerbaycan ziyaretinde bulunmayı düşünenler arasında iseniz bir an önce Azerbaycan Kız Kalesi ziyaretini gerçekleştirmeye ne dersiniz? Böylece bu güzel yapıtın hayranlık uyandırıcı tarihi ile birleşmiş olursunuz.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!