Azerbaycan Giyim Kültürü

Azerbaycan Giyim Kültürü

Dışardan göç alabilen ve farklı ülkelerde öğrenci akışı da sürekli olan Azerbaycan’da giyim kültürü ülkemize yakın olarak değerlendirilmektedir..

Azerbaycan Giyim Kültürü

Azerbaycan giyim kültürü, Azerbaycan’ın yöresel kıyafetleri bayanların ve erkeklerin farklı farklı olacak şekilde tasarlanmıştır. Stil sahibi olduğunuzu yansıtacak Azerbaycan bayan yöresel kıyafetleri medeni durumu ve her bayanın yaşını yansıtmaktadır. Genç kadın kıyafetleri parlak ve son derece şıktı.

Bir kadın giysisinde gömlek, arkhaluk, ashmek, bakhari, kyuleche, lebbade ve chepken bulunmaktadır. Gömleğin üst kısmı gümüş ve altın paralarla süslü olup kolları geniş ve düzdür. Kaftan gömlek üzerine dikilmektedir. Azerbaycan’da en çok kullanılan bilinen kıyafet arkhaluktur.

Arkhaluk Kıyafeti Özellikleri

Bu kıyafet sıkıdır ve astarı bulunmaktadır. Lebbade kolları kısa, kadife, farklı pırıltılı kumaşlardan dikilmiş olup yakası açıktır. Dış giyimde ashmekten yararlanılmaktaydı. Açık yakalı, yırtmaçlı kolsuz kıyafet olarak bilinen kzurdu kadifeden yapılmaktaydı. Kyuleche kadınların üst giyimde tercih ettikleri kıyafetler arasında yer almaktadır. Azeri kadınlar tumans adı verilen uzun etek giyerlerdi. Bu etek ipek ya da çeşit çeşit 12 parçadan oluşan kumaşlardan yararlanarak dikilmekteydi. Bu etekler oluklu ya da pileli olarak da dikilmekteydi.

Azerbaycan erkeklerin geleneksel kıyafetleri olarak da gömlek, arkhaluk, chukha ve geniş pantolondan oluşan kıyafetler yer almaktaydı. Gömlekte bir düğme ve bir ilik yer almaktadır. Ayrıca saten kumaştan dikilmektedir. Arkhaluk da bir ya da iki cep yer almaktaydı; bilezik kısmı düğmeli olup dirseği daralan model dikilmekteydi. Göğüs süslemeleri süslü olan chukha kollu yarıklar boyunca düğmeler ve yarıklar barındırmaktaydı. Erkeklerin yünlü kumaşlı geniş pantolonları bulunmaktadır.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!