Azerbaycan Odlar Yurdu Üniversitesi

Azerbaycan Halk Oyunları

Üniversite eğitimlerine ek olarak tercih edilen Azerbaycan halk oyunları lisans tamamlanırken devam edilen hobi olarak da gidilebilmektedir..

Azerbaycan Halk Oyunları

Azerbaycan Halk Oyunları

Azerbaycan Halk Oyunları

Azerbaycan halk oyunları, Azerbaycan halk dansları pek çok kişi tarafından beğenilen danslar arasında yer almaktadır. Azerbaycan halk oyunları bayramlarda, düğünlerde, konuk ağırlamalarda, kış ve yaz gecelerinde, arkadaş toplantılarında, evdeki şenliklerde oynanmaktadır. Ava çıkan avcılar ve maral geyiklerin olayından esinlenerek ortay çıkarılan maral oyunu da Azerbaycan halk oyunları arasında yer almaktadır. Bu oyunda erkekler kızlarla eşleşerek değişik figürlerde oyun oynayarak dans ederler.

Düğünlerde sık oynanan bir oyundur. Düğün esnasında gelini masadan alıp götürme amacı ile senelerdir bilinen gelin havası da düğünlerde en sevilen halk oyunları arasında yer almaktadır. Bu halk oyunu aynı zamanda mirzeyim vağzalı adı ile de bilinmektedir. Hem hüznün hem de sevincin yaşandığı bu oyun çok sevilerek oynanmaktadır. Şeyh Şamil oyunu aslında tam bir direniş oyunu olarak bilinmektedir.

Azerbaycan Şeyh Şamil Oyunu

Bu oyun Şeyh Şamil’in direnişini anlatan bir oyun şeklinde dramalaştırılarak oynanmaktadır. Topluluklarda iki kız bir erkek ile oynanan kıskanç oyunu da birçok kişinin severek oynadıkları oyunlar arasında yer almaktadır. Vağzalı da düğün törenlerinde gelinin ritmik dansı ile Azerbaycan’ın halk oyunları arasında kendini göstermektedir. En eski, hareketli- coşkulu oyunlar arasında yer alan gağzalı oyunu savaşa gidenler tarafından oynanan oyunlar arasında yer almaktadır.

Cazibeli ve lirik bir oyun olarak bilinen tamara oyun erkek- bayan karışık oynanabilen oyunlar arasında yer almaktadır. İki kısımda oynanan terekeme oyununda birinci kısımda bayanlar başlangıç yaparken; ikincı kısımda erkeklerle bayanlar karışık oynamaktadırlar. Ayşat oyunu da su dalgalanması ve girdaplardan esinlenerek senelerdir oynanan vazgeçilemeyen oyunlar arasındadır.

Azerbaycan’ın eşsiz halk dansları hem Azerbaycanlıların hem de yabancı seyircilerin kalbini büyüledi. Bu danslar, halkın zengin kültür ve geleneklerinin ifadeleridir. Halk oyunları, bir milletin tarihini ve kültürünü korumada önemli bir rol oynar. Sözlü gelenekler ülkenin folklorunu dans yoluyla korur. Dans daha sonra insanların hikayeler anlatması, fikirleri iletmesi ve neşe ya da üzüntüyü ifade etmesi için bir yol haline gelir.

Halk oyunları, bayramları kutlamak, ödül vermek, sevinç ya da üzüntüyü ifade etmek için yapılır. Popüler halk dansları arasında qabad, qacqac, karagax ve barda bulunur. Barda adı kelimenin tam anlamıyla ‘dokumak’ anlamına gelir, çünkü bu dans hızlı dokuma hareketleri ile karakterize edilir. Bir başka popüler halk dansı, her iki ayağın parmaklarında ve topuklarında hızlı adımlar ile karakterize edilen karagax’tır. İdeal olarak, bu adımlar aynı anda iki ayakla yapılmalıdır. Bu dans, beton bir yol veya kaldırım gibi düz bir yüzeyde ‘vuruntu’ sesi çıkarmak için yapılır.

Mardqan, doğumları ve düğünleri kutlamak için yapılan popüler bir Azerbaycan halk dansıdır. Dans, bir kişinin bir kase pirinç ve diğerinin bir kase süt tutmasıyla başlar. Dansçılar daha sonra art arda tekrar tekrar ‘mayran’ söyleyerek birbirlerinin etrafında dönerler. Bu, yaklaşan kutlama için dansçılara ve onların sponsorlarına ilahi kutsamayı çağırmak içindir. Dansçılar daha sonra, atlama benzeri hareketlerine sıçrayarak pirinci havaya fırlatırlar. Ayrıca ‘şampiyon! şampiyon!’ Bu ünlem kelimesi mutluluğu temsil ediyor, bu dansın neden genellikle doğum günleri veya düğünler gibi neşeli günleri kutlamak için yapıldığını açıklıyor.

Tam bir halk dansı olmasa da, Rus-Amerikalı çellist Paul Rothenberg, bir Azerbaycan halk şarkısını temel alan bir Ermeni şarkısı besteledi. Azerbaycan’da öğrendi. Kompozisyonuna Türkçe ‘dans’ kelimesinden sonra ‘Baghch-Chrqin’ (bağh-chr’gin olarak telaffuz edilir) adını verdi. Bu eserde, Rothenberg, Azerice tercümesinde tsrtscxabatsrtscxabatchnna adı verilen büyük gimbri (tumbal) davulda ince ritmik vurgular eşliğinde bir Ermeni duduk’u (flüt benzeri çift kamışlı bir enstrüman) üzerinde basit bir parmak koparma kullanıyor. Parça, her iki enstrüman da ritmik olarak hipnotik melodiyi tanıtırken, duduk ve tsrtvscxabatsrtsxcxabatchnna arasındaki dinamik varyasyonlar ve alternatif vurgular ile scherzo temposunda sekiz ölçü üzerinde sekiz kez tekrarlamadan önce parmakların duduk üzerinde notaları çekmesiyle başlar. tempo. . .

Azerbaycan halk oyunlarıyla ilgili bu alıntılardan hareketle bu dans türünün sevinç, hüzün, kutlama gibi duyguları ifade ettiği sonucuna varılabilir. Ayrıca festivalleri kutlamak veya ödülleri ödüllendirmek için de kullanılabilir. Ayrıca mardqan, hızlı hareket ve ayak parmaklarına dokunma adımlarını gösteren popüler bir halk dansıdır. Bunlar en popüler Azerbaycan halk danslarından bazıları olmakla birlikte, Azerbaycan’ın zengin kültürü ve geleneklerine özgü birçok başka dans da vardır.

 

Adres Te. No.
Katip Mustafa Çelebi Mavi Han İstiklal Caddesi No: 49 D:kat:5, 34433 Taksim/İstanbul (0212) 709 87 09
Puanla
[OY: 1 Ortalama: 5]

Tarafından desteklenmektedir WordPress. Tarafından tasarlanmıştır WooThemes

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!