Azerbaycan Halk Oyunları

Azerbaycan Halk Oyunları

Üniversite eğitimlerine ek olarak tercih edilen Azerbaycan’da halk oyunları lisans tamamlanırken devam edilen hobi olarak da gidilebilmektedir.

Azerbaycan Halk Oyunları

Azerbaycan halk oyunları, Azerbaycan halk dansları pek çok kişi tarafından beğenilen danslar arasında yer almaktadır. Azerbaycan halk oyunları bayramlarda, düğünlerde, konuk ağırlamalarda, kış ve yaz gecelerinde, arkadaş toplantılarında, evdeki şenliklerde oynanmaktadır. Ava çıkan avcılar ve maral geyiklerin olayından esinlenerek ortay çıkarılan maral oyunu da Azerbaycan halk oyunları arasında yer almaktadır. Bu oyunda erkekler kızlarla eşleşerek değişik figürlerde oyun oynayarak dans ederler.

Düğünlerde sık oynanan bir oyundur. Düğün esnasında gelini masadan alıp götürme amacı ile senelerdir bilinen gelin havası da düğünlerde en sevilen halk oyunları arasında yer almaktadır. Bu halk oyunu aynı zamanda mirzeyim vağzalı adı ile de bilinmektedir. Hem hüznün hem de sevincin yaşandığı bu oyun çok sevilerek oynanmaktadır. Şeyh Şamil oyunu aslında tam bir direniş oyunu olarak bilinmektedir.

Azerbaycan Şeyh Şamil Oyunu

Bu oyun Şeyh Şamil’in direnişini anlatan bir oyun şeklinde dramalaştırılarak oynanmaktadır. Topluluklarda iki kız bir erkek ile oynanan kıskanç oyunu da birçok kişinin severek oynadıkları oyunlar arasında yer almaktadır. Vağzalı da düğün törenlerinde gelinin ritmik dansı ile Azerbaycan’ın halk oyunları arasında kendini göstermektedir. En eski, hareketli- coşkulu oyunlar arasında yer alan gağzalı oyunu savaşa gidenler tarafından oynanan oyunlar arasında yer almaktadır.

Cazibeli ve lirik bir oyun olarak bilinen tamara oyun erkek- bayan karışık oynanabilen oyunlar arasında yer almaktadır. İki kısımda oynanan terekeme oyununda birinci kısımda bayanlar başlangıç yaparken; ikincı kısımda erkeklerle bayanlar karışık oynamaktadırlar. Ayşat oyunu da su dalgalanması ve girdaplardan esinlenerek senelerdir oynanan vazgeçilemeyen oyunlar arasındadır.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!