Azerbaycan Dünyanın Neresinde

Azerbaycan Dünyanın Neresinde

Bir taraf Asya’ya bakarken ülkenin diğer tarafı Avrupa’ya bağlanmaktadır. Bu yüzden Azerbaycan ülke olarak oldukça gelişmiştir. Teknolojik açıdan da..

Azerbaycan Dünyanın Neresinde

Azerbaycan Dünyanın Neresinde, Azerbaycan resmi adıyla Azerbaycan Cumhuriyeti Güney Kafkasya’da bir devlettir. Güneyinde İran, güneybatısında Ermenistan yer almaktadır. Kuzeyinde Rusya, kuzey batısında Gürcistan bulunmaktadır. Güneybatıda Türkiye ( Nahcivan) ile sınır komşusu olan Azerbaycan doğu sınırı Hazar Denizi ile belirlenmektedir. Bir kısmı Avrupa’da bir kısmı da Asya’da yer almaktadır. Güneyi ve batısı İran ile sınır olan Azerbaycan; kuzey ve doğusunda ise Ermenistan yer almaktadır.

Azerbaycan’ın Türkiye ile de sınırı bulunmaktadır. Türkiye sınırı olarak Azerbaycan 39- 24 kuzey enlemleri, 44- 46 doğu boylamları arasında yer almaktadır. Dorukları 5000 metrenin üzerinde olan ve buzullarla kaplı olan Güney Kafkaslar kara yolculuklarında sorun çıkarmaktadır.

Azerbaycan’ın Sınırları

Azerbaycan- İran 611 km, Azerbaycan- Ermenistan 787 km, Azerbaycan- Gürcistan 321 km, Azerbaycan- Rusya 284 km ve Azerbaycan- Türkiye 9 km sınırı vardır. Kafkas Dağları’nın güneydoğu eteklerinde kurulan ülkeler arasında yer alan Azerbaycan üniter bir devlettir. Azerbaycan topraklarında en yüksek nokta olarak bilinen yer ise Banardüz Tepesidir. Azerbaycan’ın güneybatı kısmında Küçük Kafkaslar yer almaktadır.

Hazar Denizinin bir kısmı Azerbaycan toprakları içerisinde bulunmaktadır. Sarısu Gölü Azerbaycan’ın en büyük doğal gölü olup; en büyük yapay göl olarak ise Mingeçevir Baraj Gölü bulunmaktadır. Ilıman bir iklimi bulunan Azerbaycan Cumhuriyeti’ni ziyaret etmek istiyorsanız hangi ülkeden gidiş gerçekleştirmek istiyorsanız ilgili mesafeyi göz önüne alarak gidişinizi gerçekleştirmelisiniz.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!