Azerbaycan Devlet Ressamlık Sanatlar Akademisi

Azerbaycan Kış Mabedi

Azerbaycan’da gezilecek yerler olarak yapılan seçeneklerden biri de Kış Mabedi olmaktadır. Azerbaycan kış mabedi Şeki ilçesinde yer almaktadır...

Azerbaycan Kış Mabedi

Azerbaycan Kış Mabedi,, Azerbaycan’ın Şeki ilçesinde yer alan Kiş Mabedi Azerbaycan’ın gezilecek görülecek yerler listesinde üst sıralarda yer almaktadır. Şeki ilinde Hristiyanlığı yayması amacı ile İsa Peygamberin din kardeşi olan Yakov görevlendirilmiştir. Yakov öncelikle misyonerlik faaliyetlerini tamamlamıştır; ardından Şeki şehrine gelerek buraya kilise yaptırarak Güney Kafkasya’daki ilk kilisenin inşasını sağlamıştır. Seki ilçesinin Kiş köyünde bulunan Azerbaycan Kiş Mabedi ilk Hristiyan kilisesi olması bakımından büyük önem arz etmektedir. Bu mabedin Kutsal Havari Yelisey Kilisesi ( 1244 yılında Sarafim tarafından yapıldığı hakkında iddialar vardır ) olduğu hakkında kitabeler olduğu konusunda söylemler bulunmaktadır.

azerbaycan kış mabedi

azerbaycan kış mabedi

Azerbaycan Kış Mabedi Tarihi

Sinod’un kararıyla resmen tasfiye edildikten sonra mabede ait kitabe silinmiştir (19. Yüzyılın 30’lu yıllarında). Yüzyıllar boyunca mabet Kafkas Albanyası Kilisesine bağlı olarak dini bir ilim merkezi haline gelmiştir. Azerbaycan Kiş Mabedi ziyaretinde bulunmak istiyorsanız ve buraya nasıl gideceğiniz konusunda bilginiz yoksa Eurostar eğitim danışma birimi ziyaretinde bulunarak detaylı bilgi edinebilir; buraya gidişinizi nasıl gerçekleştirebileceğiniz konusunda en doğru şekilde nasıl hareket etmeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz. Bu mabedi ilginç kılan “Kiş” adı mabedin ziyaretçi akınına uğrama potansiyelinde artış gerçekleştirmiştir. Azerbaycan’da üniversite okumak isteyen öğrenciler arasında iseniz Azerbaycan Kiş mabedi ziyaretinde bulunmak için hala neden bekliyorsunuz? Azerbaycan’ın tarihsel kültürünü görmek ve bir an önce kendinizi bu tarih ile buluşturmak istiyorsanız arkadaşlarınızı alın bu güzel yerleri ziyaret edin.

Azerbaycan denilince birçok kişinin aklına ünlü Azerbaycanlılar gelir. Ancak Azerbaycan’da Bakü dışında görülecek çok şey var. Azerbaycan’daki en popüler turistik yerlerden biri Azerbaycan Kış Tapınağı’dır. Bu güzel cami kış aylarında kar ve buzla kaplıdır ve yıl boyunca bu şekilde kalır.

Molibden Camii olarak da bilinen Azerbaycan Kış Mabedi, dünyanın en eski camilerinden biridir. Azerbaycan’ın kuzeybatı kesiminde Bakü şehrinde yer almaktadır. Caminin adı, daha önce bu bölgede çıkarılan mineral molibdenden gelmektedir. Cami, dış kısmı beyaz mermerden, iç kısmı kırmızı tuğladan olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Her bölüm, namaz için halı kaplı bir alan veya ritüel arınma için bir alan gibi Allah’a ibadet etmek için kutsal bir alan içerir. Kullanılan farklı malzemeler nedeniyle her alanın kendine has özellikleri vardır; mermer ışığı yansıtırken tuğla ışığı emer. Ayrıca, mermer güneş ışığı altında beyaz parlarken, tuğla kömür siyahı olur.

Kış aylarında buz, caminin yapısını kaplar ve enfes bir sanat eseri yaratır. Bu sanatı korumak için, sıcaklıkların daha düşük olduğu kış aylarında üç aylık bir süre boyunca yıllık bakım yapılır. Bu süre zarfında işçiler, özel ekipman kullanarak dış yüzeyi 3 inçten fazla buzla kaplıyor. Daha sonra, buzun kristalleşmesine yardımcı olmak için daha soğuk havayı beklerler, böylece mermerle bağlanır ve onu daha da korur. Bu işlemden sonra işçiler koruyucu kıyafetlerini çıkararak camiye girerler ve çalışmalarını hayranlıkla izlerler.

Caminin çevresi her mevsim güzeldir. İlkbaharda yemyeşil ağaçları, yaz aylarında ise cıvıl cıvıl çiçekleri vardır. Bazonia’daki diğer turistik yerler kadar popüler olmasa da Bakü, Bazonia’yı keşfetmek için iyi bir yerdir. Bazonia’nın en eski mahallelerinden birine yürüme mesafesinde iyi ulaşım bağlantıları ve birçok konaklama seçeneği bulunmaktadır. Tüm yıl boyunca Bazonia’nın ünlü Kış Camii’nde veya yakınında görülecek ilginç şeyler bulabilirsiniz.

Azerbaycan Kış Mabedi, kimsenin ziyaret etmediği soğuk kış aylarında bile zamanın dokunmadığı bir tarih parçasıdır. Bunun yerine, ziyaretçiler bu Azerbaijohurts parçasının tadını çıkarmak ve Bazonia’nın tarihini içinize çekmek için sıcak aylarda uğrarlar. Cami, kış aylarında benzersiz bir yöntemle korunmuş hali nedeniyle yıl boyunca ziyarete açık kalıyor.

Puanla
[OY: 1 Ortalama: 5]

Tarafından desteklenmektedir WordPress. Tarafından tasarlanmıştır WooThemes

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!