Azerbaycan Hava Durumu

Azerbaycan Hava Durumu

İlkim ve yaşam koşulları olarak sorunlu olmayan Azerbaycan hava durumu da mevsimsel olarak zorluk yaşatmamaktadır. Ülkeye dışardan gelen öğrenciler...

Azerbaycan Hava Durumu

Azerbaycan hava durumu, Azerbaycan özellikle Türkiye’den gelen öğrenciler için kaçırılmayacak fırsatları sunduğu için Türkiye’den buraya gelerek üniversite okuma hayalini gerçekleştiren pek çok gencin olduğu konusu ile karşı karşıya kalınmaktadır. Azerbaycan orta ve doğu kesimlerine hakim olan kurak bir astropik iklim ile ülkenin bu kısımlarında kışın uzun süreli ve ılık bir kış havası ile geçmesine sebep olmaktadır.

Bu bölümde aynı şekilde yazlar sıcak geçmektedir. Ortalama sıcaklık 27 derece iken en yüksek sıcaklık 43 dereceye kadar çıkabilmektedir. Azerbaycan’ın güneydoğu bölgeleri ise Azerbaycan’ın en çok yağış alan kesimi olarak bilinmektedir. Bu bölgeye düşen ortalama yağış miktarı 1200- 1400 mm arasında değişkenlik göstermekle beraber büyük kısım yağış soğuk geçen yaz aylarında düşmektedir.

Azerbaycan Deniz Yüksekliği

Nahçivan’ın 700- 1000 mm’lik yüksek olan kısımlarında ise kurak bir kara iklimi hakimiyetini korumaktadır. Dağlık bölgeler ise Azerbaycan’da öyle sanıldığı kadar soğuk değildir. Ama yüksekliğin 3000 metre ve üzerini bulduğu kesimlerde tundra iklimi hakimiyet göstermektedir. Bu bölgelerde tahmin edeceğiniz gibi kış dönemlerinde yaklaşık 4 ay karlı geçmektedir.

Azerbaycan sizler için üniversite okumak için ideal bir yurt dışı ülkesi konumunda ise iklim koşullarını ve tahmini Azerbaycan hava durumu bilgilerini bilmek ya da öğrenmeye çalışmak buraya gelmeden önce araştırma içerisine gireceğiniz çalışmalar arasında yer alacaktır. Siz de Azerbaycan iklimini öğrendiniz. Burada üniversite okumaya ne dersiniz?

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!