azerbaycan tıp üniversitesi

Azerbaycan Tıp Üniversitesi

Öğrenciler için büyük bir fırsat olarak değerlendirilen Azerbaycan Devlet Tıp Üniversitesi yurtdışından da öğrenci alabilmektedir..

Azerbaycan Tıp Üniversitesi

Azerbaycan Tıp Üniversitesi

Azerbaycan Tıp Üniversitesi

1919 yılının Kasım ayında Azerbaycan Cumhuriyeti Meclisi’nden çıkan kararla aralarında Azerbaycan Tıp Fakültesi’nin de bulunduğu dört fakülte Bakü Devlet Üniversitesi bünyesinde kurulmuş ve böylece günümüzdeki Azerbaycan Tıp Üniversitesi’nin de temelleri atılmıştır. Döneminde en başarılı ve tanınmış cerrahlarından biri olan Profesör İ. Razumovski’nin de çabaları doğrultusunda 3 ayda fakültenin eğitim müfredatı hazırlanmış ve Bakü Tıp Fakültesi eğitim vermeye başlamıştır.

Fakültenin açılmasında İ. Ruzmovski haricinde; Prof. F.İlyin, Prof. İ.Şirokoqorov, Prof. M.Çlenov, Prof. S.Davidenkov, Prof. L.Levin, Prof. N.Uşinski, Prof. K.Malinovski, Prof. P.Rostovsev gibi Azerbaycan tıp tarihinin önemli isimlerinin de katkısı büyüktür. Bugün Azerbaycan’ın en önemli eğitim birimlerinden biri olan Bakü Tıp Üniversitesi’nin temelini oluşturan Bakü Tıp Fakültesi, 1920’lerde Azerbaycan halkının da kapsamlı sağlık hizmetlerine kavuşmasını sağlamıştır. 1930 yılında Sovyetler Birliği Meclisi’nin kararı doğrultusunda Azerbaycan Bakü Tıp Fakültesi iki fakülteli bir şekilde hizmet vermeye başlamış ve bu uygulama Azerbaycan Bakü Tıp Üniversitesi tarafından da devam ettirilmiştir.

Azerbaycan tıp üniversiteleri arasında saygın bir konuma sahip olan Azerbaycan Tıp Üniversitesi, 100 yıla yaklaşan tarihi ile günümüzde Avrupa’nın dahi gözünün üzerinde olduğu bir eğitim kurumu haline gelmiştir. Tıp Fakültesi 1940’lı yıllarda eğitim çeşitliliğini arttırarak enstitü haline gelmiş ve enstitünün ilk rektörü de M. Kadirli olmuştur. 1985 ile 1999 yılları arasındaki dönemde halka verdiği üst düzey sağlık hizmetleri dışında akademik çalışmalarını da aralıksız devam eden enstitü, 55 kitap, 122 bilimsel araştırma ve 138 bildiri yayımlamayı başarmıştır.

1991 yılında Sovyetler Birliği’nin dağılmasının hemen ardından tam bağımsızlığına kavuşan Azerbaycan, eğitim alanında büyük atılımlar yapmaya başlamış ve bunun da bir sonucu olarak enstitü Azerbaycan Tıp Üniversitesi haline gelmiştir. Günümüzde 7 fakültesinde eğitim alan 7500’ün üzerindeki öğrencisiyle geleceğin uzman hekimlerini ve tıp araştırmacılarını yetiştiren üniversite, Avrupa standartlarındaki eğitim programlarıyla yurtdışından da artan bir talebi karşılamaktadır.

Azerbaycan Tıp Üniversitesi çatısı altında 118 profesör, 284 doçent, 513 asistan ve 212 araştırma görevlisi, öğrencilere uluslararası düzeyde eğitim vermektedir. Üniversitenin sahip olduğu geniş imkanlar dışında öğrenciler Bakü ve çevresindeki kentlerde bulunan hastane, klinik ve doğum evlerinde uygulama yapma imkanına da sahiptir. Okulun birçok bölümünde verilen eğitim de zaten uygulamaya yöneliktir.

Bakü Azerbaycan Devlet Tıp Üniversitesi sıralama olarak, dünya başarı sıralamasında 8163.dür. Bununla birlikte Azerbaycan’ın en prestijli okullarındandır ve mezunları arasında üniversitede öğrenim görmüş çok sayıda tanınmış bilim insanı, devlet adamı, tıp doktoru ve cerrahı bulunmaktadır.

Azerbaycanda eczacılık eğitimi ile dikkatleri üzerine çeken Bakü Tıp Üniversitesi, ayrıca Azerbaycanda fizik tedavi bölümü sayesinde yurtdışından da birçok yabancı öğrencinin seçimi haline gelmiştir. Azerbaycanda diş hekimliği tercihlerinin birinci sırasında yer alan üniversite, Azerbaycan diş hekimliği eğitimi ile ülkemizdeki öğrencilerin de ilgi odağı konumundadır. Azerbaycan eczacılık bölümü öğrencilerine modern çağa uygun eğitim veren üniversite, sosyal ve sportif açıdan da Avrupa standartlarında bir yapıya sahiptir. Azerbaycan fizyoloji bölümü öğrencilerine doğrudan uygulamalı eğitim veren üniversite, insan fizyolojisini ön planda tutan eğitim programları geliştirmektedir.

Azerbaycan Tıp Üniversitesi Kampüsü dahilinde; 4 hastane, 6 öğrenci yurdu, kapalı spor salonu, 6 adet eğitim binası, 200 ve 500 kişi iki konferans salonu, spor alanları, kütüphane, çeşitli klinikler, bilimsel araştırma merkezleri, kafeterya, büfe gibi birçok yapı bulunmaktadır.

Profesyonel ekibi ile yurtdışı eğitim alanında en kaliteli ve güvenilir hizmetleri sunan Eurostar Yurtdışı Eğitim Merkezi, avantajlı çözümleriyle sizlere Avrupa standartlarında yükseköğretim imkanı sunan Azerbaycan Tıp Üniversitesi öğrencisi olma imkanı sunuyor. Kayıt, kabul, yerleşim, karşılama ve danışmanlık gibi hizmetleriyle eğitim hayatınız boyunca yanınızda olacak Eurostar, tek yetkili yurtdışı eğitim ofisidir. Eurostar’ın cazip fiyatlı hizmetlerinden yararlanarak kariyer hedeflerinize hızlı bir şekilde ulaşmanızı sağlayacak prestijli bir üniversite eğitimi almak için tek yapmanız gereken, bizimle biran önce iletişime geçmek.

Azerbaycan Tıp Üniversitesi Fakülte ve Bölümler

Azerbaycan Tıp Üniversitesi bünyesinde; iki farklı Tıp Fakültesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Fakültesi, Askeri Tıp Fakülteleri, Eczacılık Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Koruyucu Tıp ve Biyoloji Fakülteleri bulunmaktadır.

Tıp Fakültesi 1: Öğrenciler için temel bir tıp eğitimi sunan fakülte, kaliteli akademisyenleriyle üst düzeyde eğitim sunmaktadır. Hastanelerde pratik beceri kazanan öğrenciler, bilimsel araştırma dışında uygulama yönünden de yüksek standartlarda eğitim almaktadır. 1924 öğrencisi bulunan fakültede; Modern Tanılama, Akciğer Hastalıkları, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Araştırma, Epidermiyoloji, Mikrobiyoloji, Kardiyoloji alanlarında eğitim programları mevcuttur. 31 profesör, 82 doçent, 18 araştırma görevlisi ve 166 asistandan oluşan akademik kadro, öğrencilere gerek teorik gerekse de pratik anlamda geniş içerikli eğitim sunmaktadır.

Tıp Fakültesi 2: 3. sınıfa kadar temel tıp bilgisi alan öğrenciler, 4. yıldan itibaren uygulamalı dersler görmeye başlar. 6. sınıfta tüm derslerde tamamen uygulama üzerinedir. 1653 öğrenciye eğitim veren fakültenin akademik kadrosu; 86 profesör doktor, 79 doçent doktor, 80 asistan doktor, 16 öğretim görevlisinden oluşmaktadır. Fakültede okuyan öğrencilerin 131’i yabancı uyrukludur.

Diş Hekimliği Fakültesi: Diş Hekimliği, Diş Hastalıkları ve Komplikasyonları, Ağız Mukoza Hastalıkları gibi alanlarda 1954 yılından beri eğitim veren fakülte ayrıca Ağız, Çene ve Yüz Cerrahisi dalında da uzmanlık eğitimi sunmaktadır. Türkiye’den de birçok öğrencinin bulunduğu 350 yabancı öğrenci bulunan fakültenin toplam öğrenci sayısı 1100’dür. Fakültede; 14 profesör doktor, 24 kıdemli öğretmen, 33 eğitmen, 69 asistan, 23 laborant, 29 asistan profesör ve 42 profesör bulunmaktadır.

Fizik Tedavi: Fakülte bünyesinde verilen eğitim uygulama ağırlıklı olup, klinik alanda geniş çalışmaları içermektedir. Fakülte öğrencileri uygulama anlamında geniş tecrübe elde ettiklerinden, mezuniyet sonrası iş bulmaları çok kolay bir hale gelmektedir. Ayrıca uzman akademisyenlerin de sıkça seminerlere katıldığı bölümde, öğrenciler uzmanların deneyimlerinden de faydalanmaktadır. Modern bir tedavi merkezine sahip olan fakülte, insan fizyolojisini esas alan bir eğitim modeli benimsemiştir. Tüm bu geniş imkanların dışında öğrencilere staj konusunda da yardımcı olunmaktadır.

Eczacılık Fakültesi: 1941 yılında kurulan fakültede Azerice, Rusça ve İngilizce eğitim verilmektedir. 4 yıllık eğitim programları sunan fakülte, yabancı dili yeterli düzeyde olmayan öğrencilere hazırlık sınıflarında dil eğitimi alma seçeneği de sunmaktadır. Fakülte bünyesinde 9 bölüm bulunmakta ve bu bölümlerde yaklaşık 350 öğrenci eğitim almaktadır.

Azerbaycan Tıp Üniversitesi Ücretleri

Hazırlık bölümünü dil için 4000-4500 dolar arasında bir ödeme yapacaklar. Ancak mevcut piyasa koşullarına bağlı olarak bu fiyatlar yükselebilir veya düşebilir. Üniversiteye girmek için gereken notlar kimseyi zorlamayan bir yapıdır. Dolayısıyla üniversitede okumak daha kolay hale geliyor. Azerbaycan Tıp Üniversitesi fiyatları;

AZERBAYCAN TIP ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ 5000$
UZMANLIK ALANLARI 7000$

Bölümler;

Tıp Genel – 6 yıl + 1 yıl staj

Diş Hekimliği Fakültesi – 5 yıl + 1 yıl staj

Tıbbi Biyoloji – 5 yıl + 1 yıl staj

Eczacılık – 4,5 yıl + 1 yıl staj

Koruyucu Tıp (Laborant) – 5 yıl + 1 yıl staj

Hemşirelik

Biyokimya Genetik

Biyofizik

Laborantlık

Koruyucu Tıp ve Biyoloji Fakültesi: İki ayrı fakülte olarak da tanımlanabilen fakülte bünyesinde Koruyucu Tıp ve Biyoloji fakülteleri ayrı olarak eğitim sunmaktadır. Koruyucu Tıp Fakültesi 1930 yılından günümüze eğitim vermekte ve öğrencilere temel tıp dallarında uzmanlık programları sunmaktadır. İnsan Sağlığı, Hastalıkların Tedavisi ve Yayılmalarının Önlenmesi, Hijyen, Epidermiyoloji, Salgın Hastalıklar ve Önlenmesi, Virüs ve Parazit Enfeksiyonları, Dezenfekte ve Mikrobiyoloji gibi dallarda uzmanlık eğitimi verilmektedir. Fakültenin eğitim süresi ise 5 yıldır.

Tıbbi Biyoloji Bölümü: Teorik ve deneysel alanlarda tıbbi eğitim sunan fakülte, 1991 yılında Azerbaycan’ın bağımsızlığını kazanmasının hemen ardından kurulmuştur. Fakülte öğrencileri; Biyokimya, Biyofizik, Mikrobiyoloji, Virüs Hastalıkları ve Tıbbi Genetik gibi alanlarda uzmanlaşmaktadır. Fakülte genelinde 18 profesör, 59 doçent, 53 asistan, 39 öğretim görevlisi, 23 bilimsel araştırmacı bulunmaktadır. Öğrenciler Mikrobiyoloji ve Biyokimya gibi alanlarda çalışmalarını fakülte bünyesindeki bilimsel araştırma laboratuarlarında yapmaktadır.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Fakültesi: Sovyetler Birliği Yüksek Komiserliği’nin 1936 yılında aldığı karar doğrultusunda Rusya genelindeki çocuk doktoru açığının kapatılması için kurulan fakülte, günümüzde 1250 öğrenciye eğitim vermektedir. Eğitim dili olarak Azerice ve Rusçayı benimseyen fakülte bünyesinde; 27 profesör doktor, 56 doçent ve 18 yardımcı doçent haricinde 132 adet de asistan görev yapmaktadır.

Azerbaycan Tıp Üniversitesi Eğitim Dili;

Azerbaycan Türkçesi Rusça
İngilizce

Sıkça Sorulan Sorular

Azerbaycan Tıp Üniversitesi diploması hangi ülkelerde geçerli?

Türki Cumhuriyetlerden biri olan Azerbaycan’da eğitim kalitesi yüksektir ve üniversiteler eğitim için en son teknolojik altyapıyı sağlar. Azerbaycan Üniversitesinden başarıyla mezun olduktan sonra alacağınız diploma tüm Türk Cumhuriyetlerinde geçerlidir. Ayrıca ÖSYM tarafında yerleştirildiyseniz direkt denklik alabilirsiniz, yabancı öğrenci olarak giren mezunlarımız ise YÖK’e başvurarak denkliklerini alabilirler.

Azerbaycanda tıp okumak için ne yapmalı? Azerbaijan Medical University (AMU) nasıl girilir?

Azerbaycan’da tıp okumak için önce ülkenizdeki üniversite giriş sınavına (YKS) girmelisiniz. Bundan sonra aldığınız puana göre YÖK Atlas üzerinden Azerbaycan üniversitelerini seçmelisiniz. Ancak üniversiteye puansız ve sınavsız giriş şartları da vardır. ÖSYM aracılığıyla yerleştirilemeyen öğrenciler de yabancı uyruklu öğrenci kontenjanından başvuru yapabilirler. Bu yöntem ile giriş şartı için lise diploma notunuz ve üniversitenin yapacağı mülakat sonucu önemlidir.

Bölüm Adı Puan Türü Taban Puanı
Tıp (Ücretli) SAY 414,79025 482,68803 449,45637 421,62089

Üstelik belirli şartlar altında yatay geçiş imkanı da vardır.

Azerbaycan tıp fakültesi kaç yıl?

Azerbaycan’da tıp eğitimi almak isteyenler için 6 yıl tıp eğitimi ve 1 yıl staj olmak üzere 7 yıl olarak belirlendi. Ayrıca ilk bir yıl öncelikle dil hazırlık eğitimi almak gereklidir.

 

#azerbaycaneğitim #azerbaycanüniversiteleri #azerbaycandaüniversite #azerbaycanüniversiteleri #yurtdışındaüniversiteeğitimi #azerbaycanüniversite #azerbaycandaüniversiteeğitimi #kardeşülkedeeğitim #azerbaycandevlettıpüniversitesi #azerbaycantıpeğitimi

Tercih Sebepleri

Azerbaycan Teknoloji ÜniversitesiAzerbaycan Spor Akademisi
Puanla
[OY: 13 Ortalama: 5]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!