Azerbaycan Gencesar Mabedi

Azerbaycan Gencesar Mabedi

Ülkede tam bir tarihi kokusu sunan Azerbaycan Gencesar Mabedi gezilecek yerlerinde başında gelmektedir. Mabedin içerisinde bulunan kalelerde bu alanda..

Azerbaycan Gencesar Mabedi

Azerbaycan’da tarihi yapıtları gezerken birinden Azerbaycan Gencesar Mabedi ziyaretinde mutlaka bulun önerisini aldıysanız mutlak suretle Azerbaycan Gencesar Mabedi nerede sorusuna cevap bulabilmek için Euro Star yurt dışı eğitim danışma birimi ziyaretinde bulunabilirsiniz. Azerbaycan’da öğrencilik hayatını yaşayan her bireyin her daim imdadına koşan Euro Star yurt dışı eğitim danışma birimi öğrenciler için adeta bir rehber görevi üstlenmektedir.

Ağdere ilçesinin Vengli Köyü’nde yer alan Azerbaycan Gencesar Mabedi Haçınçayı’nın solunda yer alan bir Alban Manastırı’dır. 13. Yüzyılda yapılmıştır. Alban Havari Kilisesinin merkazi kabul edilen Gencesar Mabedi 1991- 1994 yılları sonuçlanan Karabağ Savaşı sonunda Ermeniler tarafından işgal edilmiştir.

Gencesar Mabedi Tarihçesi

Bu mabedin duvarındaki yazı incelendiği zaman mabedin yapılışı ile ilgili olarak 1216- 1238 yılları arasında Hasan Celal Devle ve anası Horişe Hatun tarafından inşa edilmiştir şeklinde bir hüküm yer almaktadır. Kilise incelenmeye kalkıldığı zaman kilisenin üst kısımlarında yer alan kutsal sayılan öküz ve koyun başları resimleri ile süslenip bezenmiştir. Bu kilisede yer alan heykeltraş numuneleri ve diyofizit karakerli elementler Kafkas Albanyası mimarlığının izlerinin bir kanıtıdır.

Bu değerli mabedi görmek ve incelemek istiyorsanız bir an önce Azerbaycan ziyaretinde bulunmalısınız. Böylelikle Azerbaycan Gencesar Mabedi’nin yanı sıra başka güzel tarihi kalıntıları da görebilme fırsatını kendinize tanıma imkanı edinebileceksiniz. Azerbaycan’ın en güzel tarihi yerlerini görmek için hala neden bekliyorsunuz?

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!