Azerbaycan Gencesar Mabedi

Azerbaycan Gencesar Mabedi

Ülkede tam bir tarihi kokusu sunan Azerbaycan Gencesar Mabedi gezilecek yerlerinde başında gelmektedir. Mabedin içerisinde bulunan kalelerde bu alanda..

Azerbaycan Gencesar Mabedi

Azerbaycan Gencesar Mabedi

Azerbaycan Gencesar Mabedi

Azerbaycan’da tarihi yapıtları gezerken birinden Azerbaycan Gencesar Mabedi ziyaretinde mutlaka bulun önerisini aldıysanız mutlak suretle Azerbaycan Gencesar Mabedi nerede sorusuna cevap bulabilmek için Euro Star yurt dışı eğitim danışma birimi ziyaretinde bulunabilirsiniz. Azerbaycan’da öğrencilik hayatını yaşayan her bireyin her daim imdadına koşan Euro Star yurt dışı eğitim danışma birimi öğrenciler için adeta bir rehber görevi üstlenmektedir.

Ağdere ilçesinin Vengli Köyü’nde yer alan Azerbaycan Gencesar Mabedi Haçınçayı’nın solunda yer alan bir Alban Manastırı’dır. 13. Yüzyılda yapılmıştır. Alban Havari Kilisesinin merkazi kabul edilen Gencesar Mabedi 1991- 1994 yılları sonuçlanan Karabağ Savaşı sonunda Ermeniler tarafından işgal edilmiştir.

Gencesar Mabedi Tarihçesi

Bu mabedin duvarındaki yazı incelendiği zaman mabedin yapılışı ile ilgili olarak 1216- 1238 yılları arasında Hasan Celal Devle ve anası Horişe Hatun tarafından inşa edilmiştir şeklinde bir hüküm yer almaktadır. Kilise incelenmeye kalkıldığı zaman kilisenin üst kısımlarında yer alan kutsal sayılan öküz ve koyun başları resimleri ile süslenip bezenmiştir. Bu kilisede yer alan heykeltraş numuneleri ve diyofizit karakerli elementler Kafkas Albanyası mimarlığının izlerinin bir kanıtıdır.

Bu değerli mabedi görmek ve incelemek istiyorsanız bir an önce Azerbaycan ziyaretinde bulunmalısınız. Böylelikle Azerbaycan Gencesar Mabedi’nin yanı sıra başka güzel tarihi kalıntıları da görebilme fırsatını kendinize tanıma imkanı edinebileceksiniz. Azerbaycan’ın en güzel tarihi yerlerini görmek için hala neden bekliyorsunuz?

Gencesar, dünyanın her yerinden binlerce inananın pınarın kutsal sularını kutlamak için geldiği kutsal bir yerdir. Yerel efsaneye göre, kaynaktaki suyun iyileştirici güçleri vardır. Ayrıca kalp ve kan üzerinde bir etkisi olduğuna inanılıyor, bu da onu kardiyovasküler rahatsızlıkları olan insanlar için faydalı hale getiriyor. Bahar festivali, baharı dağ evinin etrafındaki topraklara getiren dişi bir ejderha olan putperest tanrı Goghtaman’ı onurlandırır. Goghtaman’a inanmanın sağlık ve mutluluk getirdiğine inanılır.

Gencesar’da kayadan bir su fışkırır; aynı zamanda berrak, soğuk suyla dolu. Kaynaktaki su keskin bir tada sahiptir ve biraz acıdır. Yöresel inanışa göre suyu kaynaktan içmek sağlık, uzun ömür ve mutluluk getirir. Baharın ayrıca kalp sorunları, artritik koşullar ve diğer kalp ve kan rahatsızlıkları olan insanlar için iyileştirici güçleri olduğuna inanılıyor. Hacılar, Gencesar tapınağındaki kutsal havuzdan içmenin kendilerini hastalıklarından kurtaracağına inanırlar. Mucizevi özelliklerini deneyimlemek için hacca gitmeden önce suda yıkanırlar.

Gencesar’daki ana festival dünyanın her yerinden binlerce ziyaretçiyi kendine çekiyor. Her yıl 15-16 Ağustos’ta gerçekleşir ve Azerbaycan, İran, Gürcistan ve Rusya’dan köy kulüpleri arasında şamandıralar, dans gösterileri ve müzik yarışmaları ile bir alayı içerir. Festival, Goghtaman’ın yanı sıra Şah İsmail Han’ın 1512’de İran’dan Azerbaycan’ı fethini anıyor. Bazı tarihçiler, Han’ın askerlerinin, savaş standartlarını süslemek için İran’daki topraklarından değerli taşlar getirdiğine ve festivaldeki muhteşem görünümlerini daha da artırdığına inanıyorlar. . Her ülkenin kulübü, bu uluslararası kutlamaya daha fazla renk katmak için ulusal köken sembolünü içeren bir kupa getirir.

Gencesar’ı çevreleyen parkta birkaç kaplıca, doğal kaya oluşumları ve hatta konukların kokulu maden sularıyla dolu bir ayak banyosunu deneyimleyebilecekleri bir mineral kaplıca bulunur – Gencesar’da bulunanlara çok benzer. Bu doğal ortamda kurulmuş restoranlar, mağazalar ve eğlence mekanları da bulunmaktadır. Ziyaretçiler, burada bulunan birçok doğa harikası arasında doğal yürüyüşlerin keyfini çıkarmadan önce içeceklerin tadını çıkarabilir veya yiyecek ve hediyelik eşya satın alabilir.

Gencesar, Azerbaycan’ın en ünlü kutsal yerlerinden biridir. Efsaneye göre kutsal pınarından su içmek sağlık ve mutluluk getirir. Goghtaman ve Khan’ın yüzyıllar önce İran’a karşı kazandığı zaferi anan bu festivali kutlamak için dünyanın dört bir yanından binlerce inanan geliyor. Bu ünlü pınarı çevreleyen alan, artık bu bölgedeki turistler için binicilik, yürüyüş ve daha fazlası dahil olmak üzere birçok eğlence fırsatı sunan çekici bir doğal park!

Puanla
[OY: 1 Ortalama: 5]

Tarafından desteklenmektedir WordPress. Tarafından tasarlanmıştır WooThemes

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!