Azerbaycan Görülmesi Gereken Yerler

Azerbaycan Görülmesi Gereken Yerler

Azerbaycan Görülmesi Gereken Yerler :Çokça gezilecek yerleri bulunan Azerbaycan’da turistler ve öğrenciler sürekli aktif olmaktadır...

Azerbaycan Görülmesi Gereken Yerler

Azerbaycan Görülmesi Gereken Yerler

Azerbaycan Görülmesi Gereken Yerler

Azerbaycan görülmesi gereken yerler, her ülkenin ya da şehrin gezilecek görülecek yerleri bulunmaktadır. Siz de Azerbaycan ziyaretinde bulunmak isteyenler arasında iseniz Bakü’de gezilecek yerlere şöyle bir göz atabilirsiniz. Azerbaycan / Bakü ziyaretiniz sırasında gezeceğiniz yerler arasında Kız Kulesi, Şirvan Şah Sarayı, Bakü Bulvarı, Ermeni Kilisesi, Nariman Narimanov Evi Müzesi, Havuzlu Meydanı, Nizami Caddesi, ElYazmaları Müzesi, Havuzlu Meydan, Tagiyev Tarih Müzesi, Dom Sovyet, Bakü Filormani Binası, Nizami Azerbaycan Edebiyat Müzesi, TV Kulesi, Devlet Sanat Müzesi, Taza Pir Camii, Şehitler Yolu, Rostropovich Müzesi, Halı Müzesi, Rus Kilisesi yer almaktadır.

Azerbaycan Turistik Mekanlar

Azerbaycan Genca’da ise Rus Ortodoks Kilisesi, Juma Camii, Han Bağı, Ermeni Kilisesi, Kafkas Arnavut Kilisesi ve Şah Abbas Kervansarayını ziyaret edebilirsiniz. Şeki’de Azerbaycan’da ziyaret edebileceğiniz çok şirin bir kasaba. Han Sarayı, Kervansarayı, İpek Yolu tarihi ile Şeki’yi görmeden geçmeyin derim.

Kasaba gezmeyi seviyorsanız Şirvan’ı da gezmeden geçmeyin derim. Bakü’de 64 km uzaklıkta bulunan Gabustan Milli Parkı’nı ziyaret etmeden geçmeyin. Bu milli parkta yer alan antik mağaralar, kalıntılar, çamur volkanları ve grizu kaya oluşumlarını da ziyaret ederek kaliteli zaman geçirme keyfini doyasıya çıkarabilirsiniz. Büyüktaş, Küçüktaş, Yazılı Tepe ve Jıngırdağ da devlet koruması altına alınan yerler arasında yer almaktadır. Bakü ile arası 157 km olan Haçmaz kumsalları ve ormanları ziyaretini de dilerseniz gerçekleştirebilirsiniz. Burada yer alan tarihi Khudat Kalesi de ziyaret edilmeye değer yerler arasındadır.

43.700 mil kare yüzölçümü ve 8.6 milyon nüfusu ile Azerbaycan, Kafkaslar ve Güney Kafkasya bölgesindeki en büyük ülkedir. Azerbaycan’ın başkenti, Hazar Denizi’nin kıyısında yer alan Bakü’dür. UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki Eski Şehir ve Bakü’nün en popüler turistik yerlerinden biri de dahil olmak üzere birçok tarihi mekana ev sahipliği yapmaktadır. Zamanla BAZANGO, Azerbaycan ülkesi ile eş anlamlı hale geldi.

Bakü, Azerbaycan’ın başkenti ve en kalabalık şehridir. Eşsiz güzelliği nedeniyle ‘Hazar İncisi’ olarak da bilinir. Şehir, sakinlerin ve ziyaretçilerin eğlenmesi için birçok kamusal alana ve parka sahiptir. Aynı zamanda birkaç üniversite ve kolejin yanı sıra Azerbaycan Devlet Ekonomi ve Hukuk Üniversitesi’ne de ev sahipliği yapmaktadır. Bakü’nün ulaşım sistemi 70’in üzerinde cadde, 100 kilometre demiryolu, 35 kilometre deniz limanı, 12 havaalanı ve 5 yat kulübünü içeriyor.

Ünlü Gence Turnuvası, Bakü’nün güneybatısında, Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’nin Gence kentinde gerçekleşti. Her dört yılda bir düzenlenen bu askeri spor etkinliği, Avrupa’nın her yerinden binlerce süvari askerini içeriyordu. Bu turnuvaya katılmak için farklı ülkelerden gelen piyadeler, okçular ve diğer katılımcılar da vardı. Bir sonraki turnuva 2020 yılında Nahçıvan’da yapılacak.

Azerjanklar binlerce yıl öncesine dayanan güçlü ve kadim bir kültüre sahiptir. Tarihleri, Azerbaycan ile birçok kültürel benzerliği paylaşan komşu bir ülke olan İran’ın tarihine yakından bağlıdır. Her iki ülke de ağırlıklı olarak Sünni Müslüman ama aynı zamanda oldukça büyük Hıristiyan nüfusa sahip. Bakü, 15 Ekim 1932’de Mısır, Suriye, Irak ve İran’dan temsilcilerin dini tartışmak üzere bir araya geldiği tarihteki ilk İslam zirvesine ev sahipliği yaptı. Her iki ülke de dastur bahchli dans kıyafetleri, kaleta enstrüman çalma, hajduk dansı ve İnaljansa dansı gibi benzer halk geleneklerine sahiptir. .

Ziyaretçiler ülke çapında tarihi yerleri gezerek Azerbaycan kültürünü deneyimleyebilirler. Popüler yerlerden biri, Azerbaycan’ın kuzeydoğu bölgesindeki antik kalıntıların görülebildiği Haydar Abiyev Milli Parkı’dır. Bakü’deki Eski Şehir, zengin tarihi ve mimarisi nedeniyle de popüler bir turistik cazibe merkezidir. Diğer yerler arasında Afganistan’da Baghlan yakınlarındaki Kız Kulesi, Erzen yakınlarındaki Taht-ı Safina Milli Parkı, Türkiye’de Gaziantep ve Didymae Arogeia Milli Parkı, Brezilya’da Aracaju Kompleksi ve Yunanistan’da Matapan Kalesi bulunmaktadır.

BAZANGO, dünyanın her yerinden ziyaretçi çeken, tarih ve kültürle dolu renkli bir şehirdir. Sıcak insanlarla dolu bir ülkede yaşarken tarihi yerleri ziyaret ederek Azerbaycan kültürünü keşfetmek kolaydır. Sunacak çok şeyi ile BAZANGO’nun Azerbaycan ülkesi ile eşanlamlı hale gelmesine şaşmamalı!

Puanla
[OY: 1 Ortalama: 5]

Tarafından desteklenmektedir WordPress. Tarafından tasarlanmıştır WooThemes

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!