bakü devlet üniversitesi

Azerbaycan Bakü Devlet Üniversitesi

Azerbaycan Bakü Devlet Üniversitesi en çok tercih edilen bölümleri bilgisayar bilimleri biyoloji biyoloji öğretmenliğine erken kayıt için...

Azerbaycan Bakü Devlet Üniversitesi

Azerbaycan Bakü Devlet Üniversitesi

Azerbaycan Bakü Devlet Üniversitesi

Azerbaycan devlet üniversiteleri arasında köklü tarihi ile saygın bir konuma sahip olan Bakü Devlet Üniversitesi, 1919 yılında kurulmuştur. Dil-Tarih ve Tıp Fakülteleri ile eğitim vermeye başladığı 1919 yılında 1094 öğrenciye ev sahipliği yapan üniversite, Kazan Üniversitesi’nde profesör olan cerrah V.İ. Razumovski’nin rektörlüğü ile eğitim programlarının kalitesini daha da arttırmıştır.

Azerbaycan Devlet Üniversitesi olarak bilinen eğitim kurumu, 1930 yılına kadar N.Y. Marr, Köprülüzade Fuad Bey ve V.V. Bartold gibi araştırmaların verdiği konferansları da düzenlemiştir. Azerbaycanda üniversite okumak isteyen gençlerin yoğun ilgi gösterdiği üniversite, Azerbaycan bilim tarihine adını altın harflerle yazdıran Nobel Ödülü sahibi L.D. Landau’nun da eğitim gördüğü üniversite olarak prestijli bir statü kazanmıştır.

Azerbaycan Bakü Devlet Üniversitesi Eğitimi

Azerbaycanda devlet üniversitesi olarak verdiği eğitim 1930 yılında Sovyetler Birliği yönetiminin “yeniden yapılandırma” gerekçesiyle sonlandırılmış ve üniversitenin yerini Ali Eğitim Enstitüsü almıştır. 1934 yılında gelindiğinde ülkedeki eğitim kalitesinin büyük oranda düşmesi nedeniyle Azerbaycanda okumak isteyen öğrencilerin sayısında da düşüş yaşanması üzerine Sovyet yetkililer üniversitenin yeniden açılmasını sağlamıştır.

Yeniden eğitim faaliyetlerine başlayan ve kısa zamanda Azerbaycanda üniversite eğitimi seviyesinin eski haline getiren Bakü Devlet Üniversitesi, bu kez de öğretim görevlilerinin 2. Dünya Savaşı’nda hayatını kaybetmesiyle akademik yapısında geniş çaplı bozulmalar yaşamıştır. 1945 yılına kadar sıkı bir gelişim çalışması içerisinde giren üniversitenin büyük katkılarıyla Azerbaycan İktisat Üniversitesi, Azerbaycan Tıp Üniversitesi ve Azerbaycan Pedagoji Üniversitesi gibi birçok okul da açılmıştır. 1969 yılında eski günlerinden de daha saygın bir konuma gelen Bakü Devlet Üniversitesi, eğitim kalitesinin de uluslararası seviyeye çıkartmıştır. Azerbaycan’da üniversite ücretleri oldukça uygundur.

Haydar Aliyev

Haydar Aliyev gibi Azerbaycan tarihine damgasını vurmuş bir isminde mezunu olduğu üniversite, birçok fakülte ve 30’un üzerinde araştırma laboratuarı ile günümüzde Azerbaycan’ın en kaliteli üniversiteleri arasında gösterilmektedir. Haydar Aliyev’in Azerbaycan Cumhurbaşkanı olduğu yıllarda üniversiteye özerklik verilmiş ve bilimsel araştırmalarının daha da kapsamlı hale getirilmesi sağlamıştır.

3 aşamalı eğitim veren Azerbaycan Devlet Üniversitesi; lisans, yüksek lisans ve doktora seçeneklerinin bulunduğu bir eğitim modeline sahiptir. Lisans eğitiminin ardından öğrenciler önce 2 senelik yüksek lisans ve daha sonrada 3 senelik doktora eğitimi alma şansına sahiptir. Ayrıca üniversitede çift ana dal imkanı da bulunmaktadır. 1500 yabancı öğrenciye eğitim veren üniversite, Türk öğrencilerin de yoğun olarak tercih ettiği bir eğitim kurumudur. Azerbaycanda gazetecilik okumak isteyenlere kaliteli eğitim imkanı sunan üniversite, ayrıca son yıllarda Türkdili Edebiyatı okumak isteyenlere de eğitim programları sunmaktadır. Bakü Devlet Üniversitesi eğimini Azerice ve Rusça dillerinde vermektedir.

Azerbaycan Devlet Üniversiteleri bünyesinde 2006’da kurulan Genç Yetenekler Lisesi, okulun kurulmasını sağlayan İlham Aliyev’in özverili çalışmaları ile günümüzde Azerbaycan’ın en iyi ortaöğretim kurumları arasına girmiştir. Genç Yetenekler Lisesi, Azerbaycan’daki yetenekli ve başarılı öğrencilere geniş içerikli ve kaliteli eğitim sunmaktadır.

Bakü Devlet Üniversitesinde Eğitim Şansı

Bakü Devlet Üniversitesi öğrencilerin kullanımına sunduğu modern yapılı ve zengin içerikli kütüphanesiyle, akademik araştırmaların ve bilimsel çalışmaların üst düzeyli olarak yapılabilmesine imkan sağlamaktadır. Üniversite ayrıca internet üzerinden kullanıma sunduğu e-kitap hizmetiyle de modern çağa uygun araştırma yapma seçeneği sunmaktadır. Öğrencilerin sağlık hizmetlerinden de kaliteli bir şekilde yararlanmasını sağlayan üniversite, kampüs bünyesinde modern ekipmanlarla desteklenen ve uzman doktorların görev yaptığı bir hastane de barındırmaktadır. İstanbul Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Ortadoğu Teknik Üniversitesi, Trakya Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi ile geniş içerikli işbirliği programları da geliştiren Bakü Devlet Üniversitesi, uluslararası ilişkileri ile adını dünyaya duyurmaktadır.

Kayıt, kabul, yerleşim, karşılama, danışmanlık ve daha birçok konuda en kaliteli hizmetleri bütçe dostu fiyatlar ile buluşturan Eurostar Yurtdışı Eğitim Merkezi, üst düzey eğitimi ile Türkiye’de ve dünyanın birçok modern ülkesinde kabul gören Bakü Devlet Üniversitesi diplomasına sahip olmanızı sağlıyor. Profesyonel ve deneyimli ekibiyle yurtdışı eğitiminize kontenjan sorunu yaşamadan başlamanızı sağlayacak olan Eurostar, tüm işlemelerinizde en büyük yardımcınız olacaktır. Eurostar’ın güvenilir ve avantajlı hizmetleri hakkında bilgi almak ve ön kayıt işlemlerinizi hemen başlatmak için biz.

Azerbaycan Bakü Devlet Üniversitesi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Azerbaycan Hukuk kaç yıl?

Azerbaycan’da hukuk eğitimi bir yıl hazırlık gerektirir. Lisans eğitimleri 4 yıl olarak belirlenmiştir. Yani 5 yıllık eğitimin sonunda mezun olabilirsiniz.

Azerbaycan üniversite nasıl okunur?

Azerbaycan’da eğitim örgün eğitim, orta öğretim (bazı sektörlerde) ve açık öğretim şeklinde gerçekleşmektedir. Uzaktan eğitim programları bulunmamaktadır. Azerbaycan üniversitelerinde okumak için özel bir giriş şartı yoktur. Türk öğrenciler lise diploması ile başvurabilirler.

Azerbaycan Diploması Türkiye’de geçerli mi?

Türki Cumhuriyetlerden biri olan Azerbaycan’da eğitim kalitesi yüksektir ve üniversiteler eğitim için en son teknolojik altyapıyı sağlar. Azerbaycan Üniversitesinden başarı ile mezun olduktan sonra alacağınız diploma tüm Türk Cumhuriyetlerinde geçerlidir.

Bakü Üniversitesi Bölümleri:

Fizik Kimya
Biyoloji Öğretmenlik Bölümleri
Hukuk İktisat
İşletme Uluslararası İlişkiler
Kamu Yönetimi Siyaset Bilimleri
Su Bilimleri Biyoteknoloji
Filoloji

 

#azerbaycaneğitim #azerbaycanüniversiteleri #azerbaycandaüniversite #azerbaycanüniversiteleri #yurtdışındaüniversiteeğitimi #azerbaycanüniversite #azerbaycandaüniversiteeğitimi #kardeşülkedeeğitim #baküdevletüniversitesi

Tercih Sebepleri

Azerbaycan Bakü Müzik AkademisiAzerbaycan Bakü Devlet Üniversitesi
Puanla
[OY: 17 Ortalama: 5]

Tarafından desteklenmektedir WordPress. Tarafından tasarlanmıştır WooThemes

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!