Azerbaycan Coğrafi Konum

Azerbaycan Coğrafi Konum

Konum olarak gerek iklim şartları gerekse yetiştirme durumu olarak iyi ülkeler arasında Azerbaycan da yer almaktadır. Azerbaycan coğrafi konum şeklinde..

Azerbaycan Coğrafi Konum

Azerbaycan bir Kafkas ülkesidir. Azerbaycan’ın kuzeyinde Gürcistan ile Rusya Federasyonu, güneyde İran, batıda Türkiye- Ermenistan, doğuda Hazar Denizi ile çevrilidir. Azerbaycan’ın en önemli ırmakları Kura ve Aras nehirleri olup bu iki nehrin birleştiği bölümde yer alana delta da Azerbaycan’ın en verimli toprakları arasında yer almaktadır. Azarbeycan’ın doğu sınırında yer alan Hazar Denizi Azerbaycan’a hayat veren bir deniz olarak karşınıza çıkmaktadır. Bu deniz irtibatı sayesinde İran ve Orta Asya deniz yolu iletişimini gerçekleştirebileceksiniz.

Elverişli arazi ve otlak olarak ovalar bölümünde yer alan araziler Azerbaycan’ın %40’ının ovalarla kaplı olduğu gerçeğini ortaya koymaktadır. İklim bölgesel olarak değişkenlik göstermekle beraber bozkır iklimi bölgeye hakimdir. Türkiye ile 9 km mesafesi bulunan Azerbaycan’ın sahil şeridi 825 km’dir.

Azerbaycan İklimi

Kafkas dağlarının kuzeyinden esen soğuk rüzgarlar, güneyden gelen sıcak hava iklimi; sahil şeridindeki Hazar Denizinden kaynaklanan iklim etkisinin birleşimi ile meydana gelen iklim çeşitliliğinin etkisi altındadır. Azerbaycan’ın ortalama yüksekliği 657 metre olup Azerbaycan’ın en yüksek dağı Bazar Düzü Dağı’dır. Azerbaycan’ın doğal kaynakları da petrol, metaller, alüminyum, demir yatakları, doğal gazdır.

Deniz seviyesine yakın topraklarda kimi zaman su baskınları olabilmektedir. Denizin ortalama derinliği 1980 metre olup en derin yer 1020 metre iken en sığ yeri 5 metre olarak ölçülmüştür. Siz de Azerbaycan’da okumak istiyorsanız bu coğrafi konum bilgilerine şöyle bir göz atın derim.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!