Azerbaycan Gobustan

Azerbaycan Gobustan

Başkent Bakü’de bulunan Azerbaycan Gobustan aynı zamanda ülkenin gezilecek yerlerinden biri olmaktadır. Ülkeye gelen turistlerin sürekli ol..

Azerbaycan Gobustan

Azerbaycan Gobustan

Azerbaycan Gobustan

Azerbaycan Gobustan, Azerbaycan’ın tarih öncesi dönemlerden itibaren pek çok sanat eserini sergilediği açık hava müzesi olarak bilinen Gobustan başkent Bakü’den yaklaşık 56 kilometre kadar içeridedir. Yaklaşık 3- 4 kilometrelik sahada yer alan Gobustan en eski ve tarihi abideleri sergilerken sizlerin hayretler içerisinde kalacağınız bir tablo ile karşı karşıya kalmanıza sebep olmaktadır.Büyüktaş, Kiçiktaş, Cingirdağ, Şıngaya Dağları ve Zongardağ dönemlerine ait bir çok eserin sergilendiği bu mesken alanlarını incelediğiniz zaman bu tarihsel yapıtlarla ilgili bilgi edinmenin keyfini doyasıya çıkarabileceksiniz.

Azerbaycan Tarihçesi

Azerbaycan’ın tarih öncesi dönemlerden itibaren pek çok sanat eserini sergilediği açık hava müzesi olarak bilinen Gobustan başkent Bakü’den yaklaşık 56 kilometre kadar içeridedir. Yaklaşık 3- 4 kilometrelik sahada yer alan Gobustan en eski ve tarihi abideleri sergilerken sizlerin hayretler içerisinde kalacağınız bir tablo ile karşı karşıya kalmanıza sebep olmaktadır. Büyüktaş, Kiçiktaş, Cingirdağ, Şıngaya Dağları ve Zongardağ dönemlerine ait bir çok eserin sergilendiği bu mesken alanlarını incelediğiniz zaman bu tarihsel yapıtlarla ilgili bilgi edinmenin keyfini doyasıya çıkarabileceksiniz.

Azerbaycan, Kuzeybatı Asya’da İran sınırında bulunan bir ülkedir. İdari olarak dokuz eyalete ve bir bölgeye bölünmüştür. Azerbaycan’ın en ünlü simgesi, Bakü şehrinin sembolü olan Kız Kulesi’dir. Bakü, yaklaşık 60 yıl boyunca eski Sovyet Azerbaycan Cumhuriyeti’nin başkentiydi. Sonuç olarak, Bakü’nün başkent olduğu zamanlardan birçok tarihi alan ve anıt kaldı. Bakü, birçok süslü binası nedeniyle Işıklar Şehri olarak da bilinir. Azerbaycan’ın peyzajına Hazar Denizi hakim olsa da, dağlar ve ormanlar gibi önemli doğal cazibe merkezlerini de içermektedir.

Çeşitli siteler birçok turisti Azerbaycan’a çekiyor. Bu sitelerden biri de Bakü’deki Kız Kulesi. Bu sekizgen yapı, 1884 yılında, Son Dünya Rus-Türk Savaşı (1917-1918) sırasında Rusların bombalamalarından kaçınmak için bir tepenin üzerine inşa edilmiştir. Bugün bu dönüm noktası, Azerbaycanlılar için bir cesaret ve gurur sembolüdür. Birçok ziyaretçi bu siteyi atlar ve daha iyi bir manzara elde etmek için 154 fit yüksekliğindeki kulenin tepesine tırmanır. Kule aynı zamanda yangın veya diğer problemlerde acil çıkış görevi de görüyor. Ayrıca birçok kişi pervane denilen senkronize dans hareketlerini gerçekleştirmek için kulenin tepesine tırmanıyor. Bu sahne o kadar popüler hale geldi ki, satıcılar bu tür dansları kolaylaştırmak için sahne malzemeleri ve kostümler satıyorlar. Ayrıca, insanların atletik yeteneklere ihtiyaç duymadan eğlenmeleri için yerel müzisyenler de bu etkinliklerde çalmaya başladılar.

Azerbaycan’da bir diğer popüler yer ise Bagoazh hamile kentindeki Ceyhun Hajiyev Meydanı. Bu meydan, petrol kuyusu, Lenin heykeli ve Anavatan Çağrı Merkezi gibi birçok tarihi esere ev sahipliği yapıyor. Ayrıca Ceyhun Hajiyev Parkı bu meydanı üç taraftan süslü bahçeler ve ‘Ghasem’ olarak bilinen Azeri şairler Nizami ve Ganjaviroğlu Ghasemiyr Huseynov’u onurlandıran heykellerle çevreliyor. Bu parkın bir kültür merkezi olmasının yanı sıra, yaz aylarında sanatçıların yoldan geçenleri eğlendirdiği bir açık hava sahnesi de bulunuyor.

Tarihi alanların yanı sıra dağlar ve ormanlar da turistleri Azerbaycan’a çekmektedir. Azerbaycan’ın en yüksek noktası 16.608 fit ile Sahand Dağı’dır. Zirvesinde buzul veya kar olmadığı için ‘çatısız dağ’ olarak da bilinir. Ancak, dağın yamacına çıkan birkaç merdiven olduğu için dağcılar yine de zirveye ulaşabilirler. Ayrıca gezginler, Azerbaycan’ın merkezindeki Kapadokya bölgesindeki Teleq Özgellagasy Gölü’nü de kaçırmamalı. Bu göl, Kapadokya Milli Parkı içinde doğal bir volkanik krater içindeki iki yapay gölden biridir. Çevredeki alan, teraslar ve ‘servi ağaçları’ adı verilen konik höyükler gibi jeolojik harikalara sahiptir. Teleq Gölü’ne bakan Xanat Aglar’ın (Avrupa’nın en yüksek kalesi) kalıntılarıdır. Ayrıca mağara sarkıtlarına oyulmuş mağara kiliseler de bu bölgede popüler bir turistik aktivite haline gelmiştir.

Gördüğünüz gibi, tarihi yerler ve doğal güzellikler, tarihin veya doğal güzelliğin hüküm sürdüğü her bölgeye heyecan katar. Ancak, birçok gezgin, Azerbaycan’ın neleri içerdiğine dair modası geçmiş fikirler nedeniyle bu fırsatları kaçırıyor. Sonuç olarak, Azerbaycan mirası hem ünlü simge yapılarını hem de yalnızca ilk elden doğayla deneyimlenebilen keşfedilmemiş doğal ihtişamı içerir veya sanat rehberliğindeki turlar, bunları kendi koşullarınızda deneyimlemeden önce sizi hazırlamanıza yardımcı olabilir.

 

Adres Te. No.
Katip Mustafa Çelebi Mavi Han İstiklal Caddesi No: 49 D:kat:5, 34433 Taksim/İstanbul (0212) 709 87 09
Puanla
[OY: 1 Ortalama: 5]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!