Azerbaycan Dini

Azerbaycan Dini

Ülkenin büyük çoğunluğunun oluştuğu Şii Müslümanları dinlerine bağlı olarak yaşamaktadır. Azerbaycan dini Müslümanlığa yatkınlıkta göstermektedir..

Azerbaycan Dini

Azerbaycan dini, Azerbaycan’da genel olarak İslam dini hakimdir. Azerbaycan nüfusunun % 95’i İslam dinine inanmaktadır. Azerbaycan’da yaşayan nüfus içerisinde İslam dinini benimseyenlerin yanı sıra Putperestlik, Zerdüşlük, Hristiyanlık, İudaizm gibi dinleri benimseyenlerde bulunmaktadır. Azerbaycan’daki halkı Safeviler zamanında Şiileştirilmiştir.

1930 yılların başlarında dini bayramları ve günleri kutlamak yasaklanmıştır. Rusun zamanında birçok yasaklamaya gidilmiştir. Alkol almama Muharrem Ayı’nda adeta bir gelenek haline gelmiştir. Bu ayda aynı zamanda düğünde yapılmamaktadır. Bu ayda camilere gibi mersiyeler söyleyenler de bulunmaktadır.

Ramazan Ayı, Kadir Gecesi

Ramazan ortasında Kadir gecesi 4 gün olarak kutlanmaktadır. Bu gecelerde 2 rekat namaz kılma ve hutbe okuma adet haline gelmiştir. Aynı zamanda bu günlerde sahur vaktine kadar camiler açık kalıyordu. Kuran-ı Kerim en başta okunan kitaplar arasında yer alıyor ve çoğu zaman bu kitaptan dua okunurken herkes ayağa kalkıyor. Sünnet ve kurban kesme gelenekleri devam etmektedir. Hac için uçak kaldırılmaktadır. Cami sayısı çok azdır ve camilerde hoparlör bulunmamaktadır.

Eviniz camiye yakın ise ezan sesini duyabilme ihtimaliniz bulunmaktadır. Aynı zamanda ezan makamsız yani düz bir şekilde okunmaktadır. Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de sinagog, Ortodoks ve Katolik kiliseleri bulunmaktadır. Aynı zamanda Bakü’de tamamının Yahudi olduğu kişilerden oluşan Kırmızı Kasaba denilen bir kasaba bulunmaktadır. Azerbaycan din bakımından her ülkede olduğu gibi kendi dinini benimsemiş birçok kişinin yer aldığı ama genelinin İslam dinine mensup kişilerden oluştuğu bir ülkedir.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!