Azerbaycan Cumhurbaşkanı

Azerbaycan Cumhurbaşkanı

Ülkenin tam bağımsızlığını kabul etmesinin ardından 15 Ekim 2003 yılında İlham Aliev seçilmiştir. Azerbaycan Cumhurbaşkanı seçimleri de aynı tarihlerde..

Azerbaycan Cumhurbaşkanı

Siyasi makamların en yüksek kademesi olan Cumhurbaşkanlığı makamına her ülke için halk tarafından seçilen kişiler yerleştirilmektedir. 31 Ekim 2013 tarihinden itibaren Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’dir. İlham Aliyev aynı zamanda Azerbaycan silahlı kuvvetlerinin de başkomutanıdır. İlham Aliyev 24 Aralık 1961’de Bakü’de doğmuştur. İlham Aliyev 1967- 1977 yılları arasında ortaöğretimini Bakü’de tamamlamıştır.

1977 yılında da Moskova Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Fakültesine başlamıştır. 1982 yılında üniversite eğitimini tamamlayıp üniversitede asistanlığa başlamıştır. 1985 yılında tezini tamamlayıp 1990 yılına kadar öğretim görevlisi olarak çalışmıştır. 1991- 1994 yılları arasında çeşitli ticari faaliyetlerde bulunmuştur. Cumhurbaşkanı özellikle Azerbaycan’ın iç ve dış politikasının geliştirilmesinde rol oynamaktadır.

Cumhurbaşkanlığı Makamı

Cumhurbaşkanı makamında bulunduğu sürece dokunulmazlık hakkına sahiptir. Görevi biten Cumhurbaşkanı yargılanabilmektedir. Cumhurbaşkanı aynı zamanda Güvenlik Konseyi ve Bakanlar Kurulu’na da başkanlık etmektedir. Azerbaycan Özel Devlet Koruma Servisi Cumhurbaşkanlığına bağlı bir kurumdur. Dilerse Cumhurbaşkanı olan kişi siyasi partiye de üye olabilmektedir. 1995- 2000 yılları arasında milli meclise girmiştir.

1997 yılından beri Milli Olimpiyat Komitesi Başkanlığını gerçekleştirmiştir. Rusça, Fransızca, İngilizce dillerini çok iyi konuşabilmektedir. 31 Ekim 2003 yılında Haydar Aliyev’in 3 Ekim 1993- 31 Ekim 2003 ölümü üzerine Cumhurbaşkanlığı makamına yerleşmiştir. İki kızı ve bir oğlu vardır. Haydar Aliyev de Yeni Azerbaycan Partisi üyesi idi; İlham Aliyev de Yeni Azerbaycan Partisi üyesi olmuştur.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!