Azerbaycan Düğünleri

Azerbaycan Düğünleri

Her yörenin farklı kültürünün olması ve bu kültür dahilinde geleneklerini sürdürmesi Azerbaycan’da da geçerli olmaktadır..

Azerbaycan Düğünleri

Azerbaycan düğünleri de her kültürde olduğu gibi belirli aşamalardan gerçekleştirildikten sonra yapılmaktadır. Kız ile erkek birbirini beğendikten sonra anne ve babanın fikri sorulur; ardından kızın yakınlarına haber gönderilip ağız aranılır. Erkek evi arayıp kız evine gidilecek gün için münasip zaman belirlenir.

Kimi zaman kız evi razı olmaz; bu durumda kız evinden büyüklerin rızası ile kız evi ikna edilmeye çalışılır. Erkek anası, iki kadın ve yakın akrabalardan biri kız istemek için gider. Kadınlar anlaşırsa sonra babalar görüşmeye başlar. Erkek babası üç yakın akrabası ile kız evine gider, kız istemeye gidenlerin davranışlarından kız evi istenilmeye gelindiğinin anlar.

Kız İsteme

İlk istemede kız verilmez. Kızın rızası varsa ikinci büyük istemede ailenin daha büyükleri tarafından kız verilir. İlk büyük istemede kız verilmez. İlkinde misafir gibi ağırlanılır; ikincisinde kız verilir. Kız verildikten sonra herkes birbiri ile tebrikleşip mübarekleşirler. Söz kesiminden en geç bir ay sonrasında erkek tarafı kız evine yüzük ve tatlı ile gelirler; nişan yapılır. Tatlıdan kıza ısırtılır, erkek tarafının büyüklerinden biri kıza yüzüğü takar. Tatlının geri kalanı erkeğe götürülür.

Yiyip eğlenilir. Büyük nişanda birkaç ay sonra yapılır. Ayakkabı haricinde kızın ihtiyaçları getirilir. Tüm masrafların çoğu erkek tarafı tarafından karşılanır. Düğüne kadar bayramlarda kıza bayramlık götürülür. Düğünden iki üç gün önce çeyiz kız evine getirilir. Düğün günü iyi dilek ve temennilerde bulunulur. İmam nikahı birkaç gün öncesinde kıyılır. Gelin evden çıkmadan anne babanın hayır duası alınır ve kayın gelinin kırmızı kuşağını bağlar. Düğün tamamlanır.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!