Azerbaycan Mimarlık Ve İnşaat Üniversitesi

Azerbaycan Düğünleri

Azerbaycan düğünleri :Her yörenin farklı kültürünün olması ve bu kültür dahilinde geleneklerini sürdürmesi Azerbaycan’da da geçerli olmakta..

Azerbaycan Düğünleri

Azerbaycan Düğünleri

Azerbaycan Düğünleri

Azerbaycan düğünleri de her kültürde olduğu gibi belirli aşamalardan gerçekleştirildikten sonra yapılmaktadır. Kız ile erkek birbirini beğendikten sonra anne ve babanın fikri sorulur; ardından kızın yakınlarına haber gönderilip ağız aranılır. Erkek evi arayıp kız evine gidilecek gün için münasip zaman belirlenir.

Kimi zaman kız evi razı olmaz; bu durumda kız evinden büyüklerin rızası ile kız evi ikna edilmeye çalışılır. Erkek anası, iki kadın ve yakın akrabalardan biri kız istemek için gider. Kadınlar anlaşırsa sonra babalar görüşmeye başlar. Erkek babası üç yakın akrabası ile kız evine gider, kız istemeye gidenlerin davranışlarından kız evi istenilmeye gelindiğinin anlar.

Kız İsteme

İlk istemede kız verilmez. Kızın rızası varsa ikinci büyük istemede ailenin daha büyükleri tarafından kız verilir. İlk büyük istemede kız verilmez. İlkinde misafir gibi ağırlanılır; ikincisinde kız verilir. Kız verildikten sonra herkes birbiri ile tebrikleşip mübarekleşirler. Söz kesiminden en geç bir ay sonrasında erkek tarafı kız evine yüzük ve tatlı ile gelirler; nişan yapılır. Tatlıdan kıza ısırtılır, erkek tarafının büyüklerinden biri kıza yüzüğü takar. Tatlının geri kalanı erkeğe götürülür.

Yiyip eğlenilir. Büyük nişanda birkaç ay sonra yapılır. Ayakkabı haricinde kızın ihtiyaçları getirilir. Tüm masrafların çoğu erkek tarafı tarafından karşılanır. Düğüne kadar bayramlarda kıza bayramlık götürülür. Düğünden iki üç gün önce çeyiz kız evine getirilir. Düğün günü iyi dilek ve temennilerde bulunulur. İmam nikahı birkaç gün öncesinde kıyılır. Gelin evden çıkmadan anne babanın hayır duası alınır ve kayın gelinin kırmızı kuşağını bağlar. Düğün tamamlanır.

Azerbaycan kültürü, ülkenin tarihine derinden kök salmıştır ve halkının gelenekleriyle yakından bağlantılıdır. Azerbaycan kültürünün en belirgin yönlerinden biri düğünlerdir. Düğünler Azerbaycan kültürünün önemli bir parçasıdır ve genellikle büyük bir coşkuyla kutlanır. Bu kutlamalara her kesimden insan katılıyor, bu da onları benzersiz ve ilginç kılıyor.

Azerbaycan’da düğünler ulusal kültürün bir parçasıdır. Ülkenin zengin kültürel mirası, düğün törenlerine dahil edilen benzersiz gelenek ve göreneklerin gelişmesine katkıda bulunmuştur. Örneğin, Azerbaycan düğünleri geleneksel olarak çok sayıda misafir ve çok fazla yemek içerir. Ulusal kültür, Azerbaycan halkının ev hayatında düğünlerin önemini vurgulamaktadır. Ayrıca hem erkek hem de kadın akrabalar, sosyalleşmek ve iş ilişkilerini canlı tutmak için bu kutlamalara katılırlar.

Tipik bir Azerbaycan’da konuklar, bir düğüne katılırken kültürlerinin çoğunu incelerler. Bir düğünde misafirler, genellikle şeker veya bal gibi tatlı yiyecekler olan gelin ve damat için hediyeler taşımalıdır. Ulusal kültür, hem erkek hem de kadın konukları düğüne katılmaya teşvik eder. Ayrıca katılımcılar yeni evlilerin evlilik hayatına rahat bir şekilde başlayabilmeleri için yanlarında para getirmelidir.

Azerbaycan’da düğün süreci standarttır ve belli bir sıraya göre yapılır. İlk olarak, misafirler gelinin ailesiyle birlikte bir geceleme için damadın evine gitmeden önce akşam yemeği için gelinin evinde toplanır. Ertesi gün, konuklar her iki konuk grubu için bir ziyafete geçmeden önce her iki akraba grubu arasında grup toplantıları yapılır. Bundan sonra, çeşitli aile üyeleri düğün töreninde dans edip şarkı söylemeden önce birbirlerine hediyeler sunarlar. Kutlamadan sonra konuklar genellikle eve dönerler, ancak bazıları başka bir gece için ev sahiplerinin evinde kalabilirler.

Önceki deneyimlere dayanarak, katılımcılar bir Azerbaycan düğününde tipik olarak işlerin nasıl yürüdüğünü bilmelidir. Buna ek olarak, bir düğünde tipik hediyelerin nasıl görünmesi gerektiğini ve düğünlerin tipik olarak olaylar boyunca nasıl ilerlediğini bilmelidirler. Bu onlara Azerbaycan’da bir düğüne katılırken ne beklemeleri gerektiği konusunda bir fikir verir. Azerbaycan’da bir düğüne katılmış olan herkes size bu kutlamaların olağanüstü olduğunu söyleyecektir! Sadece ülkenin tarihine bağlı benzersiz gelenekleri içermekle kalmaz, aynı zamanda katılan herkes için eğlencelidir!

 

Puanla
[OY: 1 Ortalama: 5]

Tarafından desteklenmektedir WordPress. Tarafından tasarlanmıştır WooThemes

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!