Azerbaycan Gülüstan Kalesi

Azerbaycan Gülüstan Kalesi

Azerbaycan’ın gezilecek yerleri arasında bulunan Azerbaycan Gülüstan Kalesi görülmesi gereken yerlerine başında gelmektedir...

Azerbaycan Gülüstan Kalesi

Azerbaycan Gülüstan Kalesi

Azerbaycan Gülüstan Kalesi

Azerbaycan Gülüstan Kalesi, Azerbaycan’da yaşayanların zaman zaman ziyaret ettikleri tarihi- turistik yerler olduğu bilinen bir gerçektir. Azerbaycan’da bu güzel tarihi yerler arasında yer alan Gülüstan Kalesi ziyaretinde bulunmak istiyorsanız bu yer ile ilgili bilgi sahibi olmak için Euro Star yurt dışı eğitim danışma birimi ziyaretinde bulunabilirsiniz.

Euro Star yurt dışı eğitim danışma birimi sizlere Gülüstan Kalesi’ni ziyaret etmeniz için nerelerden geçmeniz gerektiği bilgisini sizlere verecektir. Goronboy ilçesinde yer alan Gülüstan Kalesi eski hali ile günümüze kadar gelememiştir. Zaman içerisinde dağılmaya yüz tutmuş olan bu kalenin bazı burçları korunmuştur.

Gülüstan Kalesinin İnşaası

Kalenin inşaa tarihi tam anlamı ile Kafkas Albanyası dönemine aittir. Sonraki zamanlarda yerli taşlardan inşaa edilmiş olan kale tam bir savunma mekanizması konumuna gelmeyi başarmıştır. Tarihte bilinen Gülüstan Antlaşması da Gülüstan Kalesi içerisinde imzalanmıştır. Kalede yapılan araştırma sonuçlarına dayanılarak kale içinde birtakım su sarnıçlarına ve bina kalıntılarına rastlanmıştır. Nehre giden gizli yolun kale içindeki varlığı da sürdürülen araştırma geliştirme sonuçlarında tespit edilmiştir.

Tarihte anlamı büyük olan böyle güzel tarihi bir yeri ziyaret etmek ve Azerbaycan ziyaretiniz esnasında görmek istemez misiniz? Azerbaycan’ı tatil amacı ile gezmeye geldiyseniz turistik kamplarındaki vaktinizden arta kalan zamanlarınızda Gülüstan Kalesi ziyaretiniz için zaman ayırabilirsiniz. Azerbaycan Üniversitelerinden herhangi birinde okuyorsanız zaman bulma imkanınız çok daha rahat bir şekilde gerçekleştirilebilecektir.

Gulustan kasabası, Angola’nın Quinde eyaletinde, Cauca Nehri kıyısında yer almaktadır. Aslen Portekizce’de Cuito Cauca olarak adlandırılan şehir, şimdiki adını Bahia Emirliği Kralı Kuku’nun 1483’te burada bir kale inşa etmesiyle almıştır. Kasabanın adı aynı zamanda yerel Tio-Guema dilinde ‘kırmızı kum’ anlamına gelmektedir. Zamanla, kale Gulustan Kalesi olarak tanındı ve bu güne kadar popüler bir turistik yer olarak kaldı.

Gulustan Kalesi, birçok antik ağaca ev sahipliği yapan N’Jja Ma Ke Keel Naa Kültür Koruma Alanı’nın bir parçasıdır. , bitkiler ve hayvanlar. Kale, kültürel önemi ve bozulmamış bir ekosistemdeki konumu nedeniyle UNESCO Dünya Mirası Alanının bir parçasıdır. Afrika’da bir ortaçağ kalesinin kalan birkaç örneğinden biridir. 1999 yılında Gulustan Kalesi, Angola hükümeti tarafından ulusal bir anıt ilan edildi. Kaleyi çevreleyen duvarlar, topların saldırılarına dayanacak kadar yüksek ve güçlüdür; tarihi boyunca askeri amaçlarla kullanılmasının bir nedeni de budur.

Gulustan Kalesi zamanla devlet dairesi, garnizon, askeri kamp ve hatta hapishane olarak kullanılmıştır. Bir zamanlar Cuanza Norte eyaletinin başkentiydi ve aynı zamanda sömürge döneminde bir idari mahkemeye ev sahipliği yapıyordu. Şu anda, Afrika’nın dört bir yanından eserler barındıracak bir sanat merkezi ve müze olarak restore ediliyor. 1998 yılında, Gulustan Kalesi, Angola’nın Portekiz’den bağımsızlığına hizmet ederken ölen Ordu subayları ve askerleri için ulusal mezarlık olarak belirlendi. Turistik bir yer olarak ünlendiğinden beri bu tarihi simgeye şans eseri gülmüştür.

-Gulustan Kalesi’nin ünü Afrika’nın çok ötesine uzanır- aynı zamanda ‘barışın sembolü’ ve ‘maddi olmayan miras’ olarak da bilinir. Bu sitenin doğal güzelliği, dünya çapındaki oyuncular için takvimlerde, kartpostallarda ve hatta oyun sistemlerinde görünmesini sağlamıştır. Kale, üç tarafı sularla çevrili bir yarımada üzerinde yer almaktadır. Yarımadayı anakaraya bağlayan iki köprü; biri su üzerinde diğeri karada. Bir köprüden diğerine giden bir yol, doğrudan ana giriş kapısının önünde durmaktadır. Turistler bu yolu elleri omuzlarında, sanki dua ediyormuş gibi yürürler – ama neden?

Gulustan’ı ziyaret ediyor veya yaşıyor olsanız da, bu tarihi mücevherin başka bir kaleden çok daha fazlası olduğunu keşfedeceksiniz – bu gerçekten özel bir şey! Kale, Angola tarihinin farklı dönemlerinde basılan sikkeler ve Mozambik iç savaşından kalma birçok tarihi esere ev sahipliği yapıyor. Ortamı güzel, bu da bu sitenin Angola’nın iç savaşını yaşayanlar için pek çok acı hatırayı barındırıyor olmasını daha da acı hale getiriyor. Bu siteyi çevreleyen ve zamanla ortaya çıkacağını umduğumuz birçok gizem var – o zamana kadar, lütfen geçmiş mücadelelerin ve zaferlerin bu tarihi hatırlatıcılarına saygı duyduğunuzdan emin olun!

Puanla
[OY: 1 Ortalama: 5]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!