Azerbaycan Geleneksel Oyunları ve Kıyafetleri

Azerbaycan Geleneksel Oyunları ve Kıyafetleri

Her ülkenin kendine özgü dansları ve oyunları bulunmaktadır. Azerbaycan’da da ülkeye özgü olarak geleneksel oyunlar ve kıyafetler görülmektedir..

Azerbaycan Geleneksel Oyunları ve Kıyafetleri

Azerbaycan Geleneksel Oyunları ve Kıyafetleri, Her ülkenin geleneksel oyunları bulunmaktadır. Azerbaycan’ın da geleneksel oyunları bulunmaktadır. Bu geleneksel oyunlar arasında abbas gendi, abayı, avarı, ağır garadağlı, alça gülü, asma- kesme, Azerbaycan, ay beri bah, menekşe, beyaz geceler, pırlanta, cengi, ceyranı, cehribeyim, çalparağ, çattadı, çay, çit Tuman, darçını, desmalı, enzeli, gazağı, gaytağı, goçeli, gızlar bulağı, gızılgül, gıtgılıda, gelin havası, gofta, gülegez, gelin getirme, gülmeyi, hala- bacı, halay, hançobanı, Iğdır barı, Innabı, İki Arvadlı, kıskanç, Köroğlu, lale, lezginka, mehribanım çal oyna, naz eyleme, sarı gelin, sarı köynek, semeni, şalaho, uzun dere, vağzalı, veloçola, yallı yer almaktadır.

Azerbaycan geleneksel kıyafetleri olarak ise bayan ve erkeklerde farklı kıyafetler kullanılmaktadır. Kızlarda ve gelinlerde puşu; kofi- başlık ise mukavva ya da karton parçasının başın yapısına göre kesilip kumaş ile kaplanması ile kullanılan geleneksel kıyafettir. Bir santimetrelik bezden yapılan çenelik birkaç kattan yapılmaktadır.

Azerbaycan Geleneksel Kıyafetleri

Yakasız bedeni saran ve kalçaya kadar sıkı olarak dikilmiş olan çuha da kadife gibi değerli kumaştan dikilmektedir. Bele bağlanan gümüş kemerlerde aksesuar olarak kullanılmaktadır. Kadınların ayaklarına giydiklerine çarık; etek ya da üç etek altına giyilen şalvar; pamuklu kumaş ya da ipekten dikilen iş giysisi gömlektir.

Erkekler sıkı paçalı şalvar; en üste giyilen çuha; yünlü şaldan bele bağlanan kemer; yakası uzun sedef düğmeli üst gömlek; dar ve diz üstüne kadar uzanan çizme; pamuk, ipek ya da pamuktan yapılan kalpak yerine kullanılan sarık; önden çapraz ve sıkı düğmeli vücudu iyice saran yelek; yün ve pamuktan yapılan çoraplar giymektedirler.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!