Azerbaycan Kültürü ve Yapısı

Azerbaycan Kültürü ve Yapısı

Türkiye ile benzer birçok kültürü bulunan Azerbaycan’da farklı geleneklerde görülmektedir. Azerbaycan kültürü ve yapısın konusunda önemli olan..

Azerbaycan Kültürü ve Yapısı

Azerbaycan kültürü ve yapısı, yedi bağımsız Türk devletinden bir tanesi olan Azerbaycan 1920 yılında SSCB topraklarına katılmıştır. 1921 yılında bağımsızlığını elde eden Azerbaycan’da Türkler, Lezgiler, Ruslar ve Ermeniler bir arada yaşamaktadır. Azerbaycan nüfusunun çoğunluğunu Türkler oluşturmaktadır. Azeriler Azerice’nin yanı sıra Rusça ve Farsça dillerini de çok iyi konuşabilmektedirler. Azeri halkının yaşamı ve sosyal hayatını ele alan Azeri müziği uzun yıllık geçmişe sahiptir.

Azerbaycan Dili

Azeri dili aynı zamanda Farsça’nın da etkisi altına girmiştir. Farsça’nın yanı sıra İran, Orta Asya ve Kafkas etkilerini üzerine çekmiştir. Azeri müzikleri ile birlikte çalınan müzik aletleri arasında ut, kemençe, tar, nağara, tütek, garmon, bağlama, balaban ve zurna yer almaktadır. Azerbaycan geleneksel yöresel oyunları arasında yer alan çay şekeri, abayı, avarı, ağır garadağlı, alça gülü, pırlanta, beyaz geceler, menekşe, Azerbaycan, cengi, ceyranı, cehribeyim, Ay Beri Bah, darçını ,desmalı, lale, lezginka, vağzalı, velaçola, yallı, sarı gelin, naz eyleme, semeni, sarı köynek, şalaho, uzun dere, Mehribanım Çal Oyna, Gızılgül, Gıtgılıda, İki Arvadlı, Kıskanç, Köroğlu, Lale, lezginka, gülmeyi, gelin getirme, Gızlar Bulağı, gelin havası, gofta, gülegez gibi oyunları da öğrenerek ya da izleyerek Azerbaycan kültürünün keyfini çıkarabilirsiniz. Azerbaycan’da okuma hayalinde olan kişiler arasında yer alıyorsanız Euro Star eğitim danışma birimi ziyaretinde bulunarak Azerbaycan kültür ve yapısı, dili, gelenekleri, yemekleri ve dansları hakkında en detaylı bilgi birikimini edinebilirsiniz.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!