Azerbaycan Coğrafi Özellikleri

Azerbaycan Coğrafi Özellikleri

Genel anlamda önemli bir coğrafi özelliğe sahip olan Azerbaycan toprakları yüksek oranda verim sağlamaktadır. Ülkenin gelir kaynaklarından olan tarımın..

Azerbaycan Coğrafi Özellikleri

Azerbaycan Cumhuriyeti Avrupa ve Asya kıtaları arasında yer almaktadır. Güney Kafkasya’da yer alan Azerbaycan’ın komşuları olarak batısında Ermenistan; kuzeyde Rusya ve Gürcistan; güneyinde İran; güneybatısında Türkiye; doğusunda Hazar Denizi kıyısı yer almaktadır. Azerbaycan coğrafi enlemleri olarak 38- 25 kuzey enlemleri 44- 50 doğu boylamları arasında yer almaktadır.

Azerbaycan topraklarının yarısını dağlık alanlar oluşturmaktadır. 657 metre kadar deniz seviyesinden yüksek olan Azerbaycan sınırlarının uzunluğu 3600 km’dir. Azerbaycan Büyük Kafkasya, Küçük Kafkasya ve Talış dağları arasında yer almaktadır. Azerbaycan Kula- Aras ovası en büyük düzlük iken Tufandağı (4489 metre) en yüksek dağıdır.

Azerbaycan Coğrafi Konumu

Önemli dağları arasında yer alan Hinal Dağı, Kedi Dağı ve Delidağı görülecek yerler arasında yer almaktadır. Hacıkabul Gölü ise en büyük gölüdür. En uzun nehri ise Kura Nehri’dir. Yıllık ortalama sıcaklık değeri 10 derecenin üzerinde seyir etmektedir. En büyük doğal gölü ise Sarısu Gölü iken; en büyük yapay göl ise Mingeçevir baraj gölü’dür. Azerbaycan’ın en verimli toprakları olarak Kura- Aras nehirlerinin birleşimi olan delta olarak bilinmektedir.

Azerbaycan’ın en yüksek kesimlerinde kışlar uzun sürüp soğuk geçerken; yazlar ise oldukça serin geçmektedir. Kış dönemleri karlı olduğu gibi serin ve yağmurlu da geçebilmektedir. Yaz dönemleri ise oldukça sıcak ve kuraktır. Siz de Azerbaycan da okumayı düşünenler arasında iseniz bu iklim koşulları hakkında daha detaylı bilgi edinmelisiniz derim.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!