Azerbaycan Hakkında

Azerbaycan Hakkında

Azerbaycan hakkında :Eğitim sistemlerinin değerlendirilmesinde gerekli olan yurtdışı eğitim danışmanlığı hizmetleri izlenecek yollarında...

Azerbaycan Hakkında

Azerbaycan Hakkında

Azerbaycan Hakkında

Azerbaycan Hakkında

Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti ismiyle 1918 yılında Türk devletleri arasında ilk laik ve demokratik devlet olarak kurulan Azerbaycan, 1920 yılında Sovyetler Birliği yönetimi altına girmiştir. 1991 yılında yeniden bağımsızlığına kavuşan Azerbaycan Respublikası, kısa zamanda Sovyetler Birliği yönetiminin olumsuz etkilerini geride bırakmış ve hızlı bir gelişme süreci içerisine girmiştir.

Diğer yedi Türk devleti ile kıyaslandığında Türkiye ile en yakın ilişkilere sahip olan Azerbaycan Cumhuriyeti, günümüzde birçok siyasinin ve aydının “iki devlet bir millet” düşüncesini benimsemesine neden olmuştur. Türk tarihi açısından önemli bir konuma sahip olan ve birçok Türkçü düşüncenin doğduğu coğrafya olarak dikkat çeken Azerbaycan Bakü bölgesi, Türkiye için her zaman kardeş bir vatan anlamına gelmektedir.

Dünya genelinde Azerbaycan dili konuşan 65 milyon Azeri olmasına rağmen Azerbaycan Cumhuriyeti’nin yaşadığı parçalanmalar nedeniyle günümüzde ülke nüfusu 10 milyon dolaylarındadır. 158 ülke ile diplomatik ilişkileri bulunan Azerbaycan, bunun haricinde 38 küresel kuruluşa da üyedir.

Şirvanşahlar Sarayı (Azerbaycan-Bakü)

Azerbaycan tarihi ile ilgili olarak konuşurken Türk tarihinden de bahsetmemek mümkün olmadığından, Azerbaycan Başkenti olan Bakü’nün aynı zamanda yüzyıllar öncesinde Oğuzlar ile başlayan göçlerin de başkenti olduğu da söylenebilir. Azerbaycan tarihi Akkoyunlular ve Karakoyunlular egemenliği döneminden bu yana Türk tarihi açısından son derece önemli olduğundan, önce Osmanlı ve sonrasında da Türkiye yakın tarihi ile her zaman iç içe olmuştur.

Azerbaycan yaşam alışkanları, örfleri ve adetleri incelendiğinde de ülkemizdeki toplum yapısına benzer birçok öğe bulunduğu görüldüğünden, Azerbaycan kültürü ile ülkemiz kültürünün kardeş olduğu da söylenebilir. Azerbaycan lehçesi ve Azerbaycan Alfabesi de ortak Türkçeden geldiği için birbirine benzer birçok yön bulunmaktadır. Tüm bunların haricinde Türklerin İslam bayrağı altına girmesinde Azerbaycan’ın da çok büyük bir önemi olduğundan, günümüzde dahi Azerbaycan dini açıdan birçok Türk devletiyle benzerlikler göstermektedir.

Qız Qalası-Kız Kulesi (Azerbaycan-Bakü)

Azerbaycan lehçesi konuşan vatandaşlar yalnızca Türklere değil, tüm dünya vatandaşlarına sıcak kanlı tutumlarıyla oldukça dost canlısı bir şekilde davranmaktadır. Ülkemizdeki gibi Azerbaycan kültürü de misafirperverliğe büyük önem verdiğinden, Azerbaycan Cumhuriyeti genelinde insanların birbirleriyle sıcakkanlı bir biçimde iletişim kurduğu görülebilir. Modern dünyanın küresel ekonomilerle şekillendiği günümüzde doğalgaz ve petrol rezervleriyle önemli bir devlet haline gelen Azerbaycan Cumhuriyeti, uluslararası piyasalarda rağbet gören Azerbaycan para birimi ile de ekonomisinin gücünü herkese göstermektedir.

Azerbaycan para birimi üzerinden yapılan yatırımları çok akıllı enerji politikalarıyla yöneten Azerbaycan, ekonomik açıdan bölgede büyük bir güç haline gelmiştir. Ayrıca teknolojik gelişmelerin de yakından takip edildiği bir ülke olarak Azerbaycan websiteleri gerek turizm gerekse de ticari sektörlerde yatırım yapmak isteyenlerin yoğun ilgisiyle karşılaşmış durumdadır. Ülkemizde de birçok işadamı Azerbaycan websiteleri aracılığı ile Azeri şirketler ile güçlü ortaklıklar kurmaktadır. Bunun dışında Azerbaycan wiki aramaları ile ülke hakkında bilgi sahibi olmak isteyen Avrupaların sayısında da büyük bir artış gözlemlenmektedir.

Hazar Denizi

Azerbaycan Cumhuriyeti’nin ekonomik ve siyasi açıdan yaşadığı bu gelişmeler sonucunda devlet eğitim, kültür ve sanata dair birçok yatırım yaparken, Azerbaycan yaşam koşullarında da büyük bir gelişim söz konusudur. Ülkenin Avrupa standartlarında eğitim veren üniversiteleri yurtdışından binlerce öğrenciye ev sahipliği yaptığı gibi, birçok bilim adamı da dünyanın çeşitli yerlerinde misafir ya da seminer katılımcısı olarak boy göstermektedir.

Azerbaycan ulaşım yollarına yaptığı yatırımlarla da insanların Azerbaycan’a çok kolay, ucuz ve güvenli bir biçimde gelmesini sağladığından, ülkemizden de her yıl artan bir taleple binlerce öğrenci yükseköğretimi için Azerbaycan’ı tercih eder hale gelmiştir. Ülkenin sahip olduğu binlerce sanat merkezi, kültür kompleksi, müze ve kütüphane gibi oluşumlar tüm insanlara yüksek düzeyde bir yaşam standardı sunmaktadır.

Park (Azerbaycan-Bakü)

Bologna Kriterleri’ne uygun olarak eğitim veren ve Avrupa Üniversiteler Birliği üyesi olan birçok Azerbaycan üniversitesinde eğitim alarak ülkemizde ve dünyanın her yerinde kabul gören bir diploma sahibi olmak için tek yapmanız gereken, uluslararası anlaşmalarıyla yurtdışı eğitimin tek yetkili ofisi olan Eurostar Yurtdışı Eğitim Merkezi’nin profesyonel ekibiyle iletişime geçmektedir.

 

Adres Te. No.
Katip Mustafa Çelebi Mavi Han İstiklal Caddesi No: 49 D:kat:5, 34433 Taksim/İstanbul (0212) 709 87 09
Puanla
[OY: 1 Ortalama: 5]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!