Azerbaycan Eğitim Denklik

Azerbaycan Eğitim Denklik

Her konuda öğrencilere kolaylık sağlayan Azerbaycan üniversiteleri denklik avantajları da sunar. Azerbaycan eğitim denklik konusunda..

Azerbaycan Eğitim Denklik

Azerbaycan Eğitim Denklik

Azerbaycan Eğitim Denklik

Azerbaycan Eğitim Denklik

1. Yüksek Öğretim kurumu ile üniversite kazanma : Türkiye’de okuyanlar gibi hiç bir sınava tabi tutulmazlar.

2. Yüksek Öğretim Kurumu ile yerleşemeyenler: Azerbaycan üniversitelerinde Kendi imkanları ile eğitim alabilirler. Mezun olduklarında YÖK’e denklik için müracaat ederler.

a).Şahsen değerlendirilen öğrenciye direk denkliklerini alabilir.

b). Sözlü Mülakaatta yeterli dil seviyesi, üniversitesindeki başarı durumu, pasaport giriş- çıkış kontrolü, okul devamlılığı, belgelerin kontrolü yapılarak öğrencinin yeterliliği Yök tarafından değerlendirilerek verilir.

c). Sözlü Mülakatı gecen öğrenci öğrenim gördüğü bölüm derslerinden yeterlilik sınavına alınabilirler.

d). Yukarıdaki aşamalardan gecen öğrenciye başarısı oranında ve Yüksek Öğrenim Kurumunun belirtmiş olduğu kurallar doğrultusunda eğitimine devam eden öğrenciye yeterliliği denkliği verilmektedir.

3.ÖSYS Kılavuzunda yer alan yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarının Kılavuzda yer alan programlarına Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı sonuçlarına göre ÖSYM tarafından yerleştirilen öğrencilerin alacakları diplomalara ilgili mevzuata göre yapılacak inceleme sonucunda denklik belgesi verilecektir. ÖSYS Kılavuzunda yer alan yükseköğretim kurumlarının Kılavuzda yer almayan programları ile ÖSYS Kılavuzunda yer almayan ancak Kurulumuzca tanınan yükseköğretim kurumlarının Kurulumuzca tanınan programlarına ÖSYS sınavında ilgili alan türünde baraj puanı alarak kayıt yaptıran öğrencilerin alacakları diplomaların ilgili mevzuata göre değerlendirilmesi yapılacaktır. Yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarında öğrenim görecek öğrencilerin öğrenciliklerini tanıtmaları, Milli Eğitim Bakanlığı veya yurtdışı temsilciliklerimizde öğrenci dosyası açtırmaları ve vize almaları gerekmektedir.

4. Yüksek Öğrenim Kurumunun uygulamış olduğu sınava giremeyen yada belirlenmiş barajı yakalayamayan öğrenciler (bakınız 2.) tüm prosedürlere uymak zorundadır. Ayrıca aynı yıl geçerli olan 165 puan altı olan öğrenciler Azerbaycan’da ilk yıllarda öğrenci dosyası açtıramaz, öğrenci tahsil vizesi alamazlar. Azerbaycan Üniversitelerinde başarılı öğrenci olduklarını kanıtlamaları gerekmektedir. Bu başarı öğrenci dosyası açtırmaya hak kazanmasıyla ilgilidir.

5. Azerbaycan Üniversitelerinde master doktora uzmanlık alanlarında eğitim verilmektedir. Eğitim sonunda ders içeriklerine bakılarak denklikleri verilir. bakınız (1.2.3.) aynen uygulanmaktadır.

Not: Yüksek öğretim kurumu öğrenciyi birebir değerlendirir. Bazılarına verilen denklik bazılarına verilmez bunda Üniversitenin denkliği olması, okunan bölümün denkliği olması gerekmektedir. Aynı üniversiteden mezun olan öğrenciye verilen denklik size de verilecek anlamını taşımamaktadır. Siz YÖK kurallarına uyduğunuz taktirde hiç sorun yaşamadan denkliğinizi alabilirsiniz.

En doğru bilgiyi Yüksek Öğretim kurumuna belirticeğiniz ülke adı, okulun adı, bölüm adı yazılı dilekcenizle 15 gün içinde YÖK onay verip vermediğini konusundaki cevabı elinizde olacaktır. Mezun olduğunuzda çeşitli sorunlarlarla karşılaşmamak için bu belgeyi saklayın hak talep hakkınızın olduğunu unutmayın

Denklik Talep Formu

Kurulumuz Denklik Birimine Yapılan Başvurularla İlgili Bilgi Bu Linkten Alınabilecektir.

Dil Sınav Sonuçlarının Eşdeğerliliğine İlişkin Çizelge

ÜDS ve KPDS’ nın İngilizce Dil Sınav Sonuçları İle Yurtdışında Çeşitli Kurum ve Kuruluşlar Tarafından Yapılan İngilizce Dil Sınav Sonuçlarının Eşdeğerliliğine İlişkin Çizelge

2010 Seviye Tespit Sınavı (STS)

2010-STS 1.Aşama : Kılavuz ve Başvuru Bilgileri

Üniversite Öğrenimlerini Yurtdışında Sürdürmek İsteyen Öğrencilerin Dikkatine

1-2008-2009 öğretim yılında kendi imkanlarıyla Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya, Yeni Zelanda, Kanada, AB’ye üye ve aday olan ülkeler ile Avrupa Ekonomik Alanına üye olan ülkeler (İzlanda, Lihtenşayn, Norveç, İsviçre) hariç yurtdışında yükseköğrenim görmek isteyenlerin diploma denklik başvurularının değerlendirilebilmesi için 2008-ÖSS’ye girmeleri ve önlisans programları için ilgili puan türünde 145,000 veya daha fazla, lisans programları için ilgili puan türünde 165,000 veya daha fazla puan almaları şartı aranacaktır.
2-Yurtdışında öğrenime başlayan (yukarıda belirtilen ülkeler dahil) öğrencilerden Türkiye’deki üniversitelere yatay geçiş başvurularında ilgili puan türünde ÖSS (en az 165 puan) veya 3.maddede belirtilen muadil sayılan belgeler aranacaktır.

3-Lisans öğrenimi yapmak üzere yurtdışına gitmek isteyen öğrencilerin aşağıda belirtilen belgelerden herhangi birini sağladıkları takdirde, ÖSS’den minimum 165 puan alma koşulunu yerine getirmiş sayılırlar; ancak bu uygulama, söz konusu öğrenciler için Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarına seçme ve yerleştirmede bir hak sağlamaz.

 

Adres Te. No.
Katip Mustafa Çelebi Mavi Han İstiklal Caddesi No: 49 D:kat:5, 34433 Taksim/İstanbul (0212) 709 87 09
Puanla
[OY: 1 Ortalama: 5]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!