Azerbaycan Bayrağı

Azerbaycan Bayrağı

Azerbaycan Bayrağı :Devlet sembolü, savaş ve devrimlerin gösterileri sırasında temsili olarak en önde yer alacak olan Azerbaycan bayr...

Azerbaycan Bayrağı

Azerbaycan Bayrağı

Azerbaycan Bayrağı

Her devletin bayrağı kendi milletinin özgürlük ifadesidir. Bu durum Azerbaycan içinde geçerlidir. Devlet sembolü, savaş ve devrimlerin gösterileri sırasında temsili olarak en önde yer alacak olan Azerbaycan bayrağı ile ilgili ilk kararı veren Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti Hükümetidir.

Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti Hükümeti bayrak ile ilgili kararı 1918 yılında almıştır. Buna göre bayrak gök mavi rengi, kırmızı ve yeşil yatay şeritlerden oluşacak şekilde karara varılmıştır. Kırmızı zeminden yararlanılan bayrakta ak renkte sağa bakan bir hilal ile sekiz köşeli bir yıldız yer almaktadır. Bu bayrak Hüseyinzade Ali Turan tarafından oluşturulmuştur.

Bayraktaki Semboller ve Renkler

Bayrakta yer alan her renk ve sembol bir anlam taşımaktadır. Azerbaycan bayrağında yer alan gök mavisi Azerilerin Türk kökenli olduklarının bir göstergesidir. Çağdaşlaşma eğiliminde olan bir ülke olduğunun göstergesi olarak Azerbaycan bayrağında kırmızıya yer verilmiştir. Bu renk ile uygarlığın temsil edildiği modern bir toplum olma yolunda Azerbaycan’ın ilerleyeceği konusunda garanti verilmiştir. İslam uygarlığına ait olunduğu anlamına gelen yeşil renk de Azerbaycan’ın kökeninin İslam olduğunu kanıtlamaktadır.

Bayrakta yer alan hilal ise Türk olan her halkın bayrağının vazgeçilmez bir simgesi olmuştur. Sekiz kollu yıldız ise devletçilik, uygarlık, çağdaşlık, Türkçülük, İslam, demokratiklik, eşitlik, Azerbaycanlılık anlamlarına gelmektedir. Sekiz kollu yıldız aynı zamanda Türk halkının bir simgesi niteliğini taşımaktadır. Azerbaycan bayrağı da her devletin bayrağı gibi Azerbaycan’ı en iyi şekilde temsil eden renklerden oluşmuştur.

Ay ve yıldız, bayrağı hiç görmemiş insanlar için bile dünyanın en tanınabilir sembolleri arasındadır. Hilal yeni bir başlangıcı temsil ederken, yıldız ışık ve umudu temsil eder. Birçok ülke, değerlerini veya inançlarını temsil etmek için ulusal bayraklarındaki yıldızları kullanır. Her ülkenin, yıldızların nasıl görünmesi veya içermesi gerektiğine dair kendi yorumu vardır. Bazılarının üç, bazılarının ise sadece iki yıldızı vardır. Ancak, tüm ulusal bayraklar iyi tasarlanmamıştır. Azerbaycan bayrağı buna bir örnektir.

Azerbaycan bayrağında beyaz hilal bulunan kırmızı bir arka plan ve Arapça bir yazıt vardır: ‘Allahu Ekber’, bu da ‘Tanrı büyüktür’ anlamına gelir. Hilalin her iki ucunda bir yıldız bulunur – her biri altı nokta ve ondan uzanan dokuzuncu bir ışın. Vexillologlar, Tchaardovsky’nin tasarımının o zamanlar Rus bayrağına göre bir gelişme olduğu konusunda hemfikir olsalar da, birçok insan hala bunun kötü bir tat olduğunu düşünüyor. Kırmızı arka plan barışı değil, ona meydan okuyan kan ve öfkeyi yansıtıyor. 75 yıl sonra bile insanlar hala tasarımı eleştirmenin yollarını buluyor.

Çoğu insan bayrakların ulusların sembolü olarak kullanıldığını biliyor; birçok insan da ulusların belirli bir yaratıcısı olduğunu düşünür. Bu durumda, Tchaarovsky, 1918’deki Bolşevik devriminden sonra Azerbaycan bayrağını geliştirdi. Bu fikir, birçok bayrağın tasarımcılarının harf veya rakamlarla yazılmasından kaynaklanmaktadır. Ancak, bu her zaman böyle değildir; bazı ülkeler, yaratıcıyı belirtmek için hecelenen kelimeler yerine bir kısaltma veya sayısal kod kullanır. Diğer zamanlarda, sorumlu kişiyi kabul etmek için herhangi bir isim verilmez. Bu durumda, pek çok kişi adını bilmese de, Çayardovski’nin Azerbaycan bayrağını tasarlamakla hala itibarı vardır.

Çoğu kişi, mevcut bayrağı Tchaardovsky’nin tasarladığını bilmediğinden, kredi alması gerekip gerekmediği konusunda bazı tartışmalar olmuştur. onun için. Bazıları, Rusya’nın kendisini bağımsız bir ulus devlet olarak tanımlamaya çalıştığı bir dönemde, adını kabul etmenin onun inançlarını meşrulaştırdığına inanıyor. Diğerleri, tasarımını kabul etmenin, daha iyi bir şey – Azerbaycan’ın kültürel kimliğini ve özlemlerini daha iyi temsil eden bir şey – bulma çabalarını azalttığını düşünüyor. Her iki durumda da, hükümet yetkilileri, komşu İran ve Türkiye ile çatışmayı önlemek için gerektiğinde hilal yerine bir İslam ayı ile bayrağı değiştiriyor.

Azerbaycan’ın ulusal bayrağı, tarihin en tartışmalı ulusal bayraklarından biri olmaya devam ediyor. yaratıcısını çevreleyen alışılmadık tasarım öğeleri ve göreceli belirsizlik. Bugüne kadar birçok kişi, Sovyet askeri subayı Ivan Tchaardovsky’nin 1918’de Azerbaycan’ın ulusal bayrağını tasarladığından, ilk kullanımından 75 yıl sonra bile habersiz kaldı! Devam eden eleştirilere rağmen, yeni tasarım öğeleri kimsenin bu klasiği alt etmesini engelliyor!

Puanla
[OY: 1 Ortalama: 5]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!