Azerbaycan Bayrağı

Azerbaycan Bayrağı

Azerbaycan Bayrağı, Her devletin bayrağı kendi milletinin özgürlük ifadesidir. Bu durum Azerbaycan içinde geçerlidir. Devlet sembolü, savaş ve devrimlerin gösterileri sırasında temsili olarak en önde yer alacak olan Azerbaycan bayrağı ile ilgili ilk kararı veren Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti Hükümetidir...

Azerbaycan Bayrağı

Her devletin bayrağı kendi milletinin özgürlük ifadesidir. Bu durum Azerbaycan içinde geçerlidir. Devlet sembolü, savaş ve devrimlerin gösterileri sırasında temsili olarak en önde yer alacak olan Azerbaycan bayrağı ile ilgili ilk kararı veren Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti Hükümetidir.

Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti Hükümeti bayrak ile ilgili kararı 1918 yılında almıştır. Buna göre bayrak gök mavi rengi, kırmızı ve yeşil yatay şeritlerden oluşacak şekilde karara varılmıştır. Kırmızı zeminden yararlanılan bayrakta ak renkte sağa bakan bir hilal ile sekiz köşeli bir yıldız yer almaktadır. Bu bayrak Hüseyinzade Ali Turan tarafından oluşturulmuştur.

Bayraktaki Semboller ve Renkler

Bayrakta yer alan her renk ve sembol bir anlam taşımaktadır. Azerbaycan bayrağında yer alan gök mavisi Azerilerin Türk kökenli olduklarının bir göstergesidir. Çağdaşlaşma eğiliminde olan bir ülke olduğunun göstergesi olarak Azerbaycan bayrağında kırmızıya yer verilmiştir. Bu renk ile uygarlığın temsil edildiği modern bir toplum olma yolunda Azerbaycan’ın ilerleyeceği konusunda garanti verilmiştir. İslam uygarlığına ait olunduğu anlamına gelen yeşil renk de Azerbaycan’ın kökeninin İslam olduğunu kanıtlamaktadır.

Bayrakta yer alan hilal ise Türk olan her halkın bayrağının vazgeçilmez bir simgesi olmuştur. Sekiz kollu yıldız ise devletçilik, uygarlık, çağdaşlık, Türkçülük, İslam, demokratiklik, eşitlik, Azerbaycanlılık anlamlarına gelmektedir. Sekiz kollu yıldız aynı zamanda Türk halkının bir simgesi niteliğini taşımaktadır. Azerbaycan bayrağı da her devletin bayrağı gibi Azerbaycan’ı en iyi şekilde temsil eden renklerden oluşmuştur.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!