Azerbaycan Başkenti

Azerbaycan Başkenti

Azerbaycan Başkenti, Azerbaycan’ın başkenti Bakü şehridir. Bakü Abşeron yarımadası’nın güneyinde Hazr Denizi sahilinde yer almaktadır. Bakü 40 derece paralelleri üzerinde bulunmaktadır. 2200 kilometrekare yüzölçümü bulunan Bakü’nün nüfusu 3 milyon civarındadır. Nüfusun büyük bölümünü Azeri Türkleri oluşturmaktadır...

Azerbaycan Başkenti

Azerbaycan başkenti Bakü şehridir. Bakü Abşeron yarımadası’nın güneyinde Hazr Denizi sahilinde yer almaktadır. Bakü 40 derece paralelleri üzerinde bulunmaktadır. 2200 kilometrekare yüzölçümü bulunan Bakü’nün nüfusu 3 milyon civarındadır. Nüfusun büyük bölümünü Azeri Türkleri oluşturmaktadır. Halkın %96’sı müslümandır.

% 4 oranında Hristiyan ve çok az miktarda da Yahudi bulunmaktadır. Bakü’nün gezilecek yerleri arasında Bakü Bulvarı, İçeri Şehir tarihi kor alanı, Fevvareler meydanı, Devlet Bayrağı meydanı, kumlu sahilleri ve plajlar bulunmaktadır. Bakü metrosu Bakü’de yararlanılan en büyük toplu taşıma araçları arasında yer almaktadır.

Azerbaycan Ulaşım

Ayrıca ulaşım amacı ile şehirler arası taksi ve yolcu otobüslerinden de yararlanabilirsiniz. Kafkaslar’ın en önemli ticaret merkezi konumunda olan Bakü aynı zamanda Hazar Denizi’ni en önemli limanları arasında yer almaktadır. Rüşvet ve yolsuzluğun yapıldığı ülkeler denildiği zaman Bakü ilk akla gelen ülkeler arasında yer almaktadır. Bakü- Tiflis- Ceyhan boru hattı yapıldıktan sonra ülke ekonomisi beklenilenin üzerinde gelişim göstermiştir.

Kentin önemi bu boru hattı ile daha çok artmıştır. Havaalanı ile Bakü şehir merkezi arası yaklaşık 25 kilometre’dir. Ülkede trafik problemi yoktur; çünkü yolları geniş yapılmıştır. Sovyet, İslami ve Avrupa mimari eserleri ile ünlü olan Bakü gezilmeye değer bir yerdir. Lüks binalar, restoranlar, mağazalar, alışveriş merkezleri ve yeni yapılaşan alt yapısı ile birçok misafire Bakü ev sahipliği yapmakta ve gelenler bir daha gelmek istemektedir.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!