Azerbaycan Ateşgah

Azerbaycan Ateşgah

Azerbaycan Ateşgah, Azerbaycan’ın ateş mabedi olarak bilinen Ateşgah Bakü’ye yaklaşık 30 kilometre uzaklıktadır. Abşeron Yarımadası’nın Saruhanı kasabasının güneydoğu kesiminde kalan Ateşgah 16- 18. Yüzyılda ebedi sönmez ateşlerin yerine yapılmış bir ateş mabedi olarak bilinmektedir. Ateşgah mabedinde yer alan...

Azerbaycan Ateşgah

Azerbaycan’ın ateş mabedi olarak bilinen Ateşgah Bakü’ye yaklaşık 30 kilometre uzaklıktadır. Abşeron Yarımadası’nın Saruhanı kasabasının güneydoğu kesiminde kalan Ateşgah 16- 18. Yüzyılda ebedi sönmez ateşlerin yerine yapılmış bir ateş mabedi olarak bilinmektedir. Ateşgah mabedinde yer alan ahırın yapılaşması 1713 yıllarına aittir. Merkezi secdegah olarak bilinen bölüm ise 1810 yıllarında yapılmıştır. Yapımını ise tacir Kançanagaran üstlenmiştir.

Yapısal olarak şehir hanlarına çok benzeyen Ateşgah hacılar için yapılmış odalar ve Hint guşenişinlerinin hücreleri tipinde yerler olarak tasarlanmıştır. Hintlilerin projesi düşünülerek yapılmış olan ve yerli ustalar tarafından yapılan Ateşgah yapıları Azerbaycan’ın adeta geleneklerini yansıtmaktadır. Hint mabetlerin özelliklerini kendinde barındırmasının yanı sıra gelenekleri yansıtan bir ateş mabedi oluşu ile birçok kişi tarafından daha çok tercih edilen gezilecek tarihsel bölgeler arasına girmeyi başarmıştır.

Azerbaycan Turistik Mekanlar

Azerbaycan ziyaretinde bulunacaksanız gezeceğiniz yerler listesinde bulunan yerlere Ateşgah’ı eklemeyi asla ihmal etmemelisiniz. Azerbaycan Ateşgah ziyaretinde bulunduğunuz zaman bu yeri gezenler arasında sizi şaşırtacak kadar fazla Azerbaycan Üniversitesi öğrencisi ile karşılaşacaksınız. Onları gördükçe Azerbaycan tarihini böyle genç nesillerinde nasıl öğrenebildiği konusunda bilgi edinebileceksiniz. Sizler için önerilen en kaliteli tarihsel yapıtlar arasında yer alan Ateşgah bölgesinde yapacağıız ziyaretin unutulmaz olacağından da emin olabilirsiniz. Siz de Azerbaycan’ı seven, tarihini koruyan ve değer veren kişiler arasında olma hayalinizi böyle güzel ve unutulmaz tarihsel yer ziyaretleri ile gerçekleştirmeye ne dersiniz?

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!