Azerbaycan Alfabesi

Azerbaycan Alfabesi

Azerbaycan Alfabesi, Türk yazı tarihi Uygur alfabesi ile başlamıştır; ama Azeriler 1929 yıllarında Uygur harflerini kullanmaktaydılar. Azerbaycan da 1929- 1939 tarihleri arasında Latin alfabesi kullanılırken 1939- 1991 yıllarında Kiril alfabesinden yararlanılmıştır. 1991 yılından itibaren ise tekrar Latin...

İçindekiler

Azerbaycan Alfabesi

Türk yazı tarihi Uygur alfabesi ile başlamıştır; ama Azeriler 1929 yıllarında Uygur harflerini kullanmaktaydılar. Azerbaycan da 1929- 1939 tarihleri arasında Latin alfabesi kullanılırken 1939- 1991 yıllarında Kiril alfabesinden yararlanılmıştır. 1991 yılından itibaren ise tekrar Latin alfabesinden yararlanılmaya devam edilmiştir. Azerbaycan alfabesi 33 harften oluşmaktadır. 9’u ünlü 24’ü ünsüz olan harflerden bazıları Türkçe alfabede olmayan harflerden oluşmaktadır. Ə,X,Q harfleri Türkçe alfabede olmayan harflerdir.

Azerbaycan dili Türkçe kökenlidir; bu nedenden dolayı alfabe olarak da benzer özellikler göstermektedir. Azerbaycan alfabesi ile Türkçe alfabesi benzer özellikler taşımaktadır ve okunuşları hemen hemen aynıdır. Alfabeye göz attıktan sonra kolay bir şekilde Azeri dilinde yazılmış yazıları okuyabileceğiniz konusundan emin olabilirsiniz. Ə sesi kısa kapalı ve gırtlaktan gelen bir E sesidir.

Azerbaycan Alfabesi

Azerbaycan Alfabesi

Normal E sesine göre daha kısa ve sert bir şekilde söylenmektedir. Türkçe’de normal E sesinden ayırt edilmesi çok zordur. İnce bir harf olmasına rağmen söylenişte kalın ve uyumlu bir şekilde çıkarılmaktadır. X sesi ise boğazdan gelen gırtlaksı H sesidir. Sert ve hırıltılı çıkan bu ses boğazın üst kısmında titreşim yapmaktadır. Azericenin resmi seslerinden biridir ve Arapça’nın Hı harfidir. Q sesi ise Türkçe’de gırttlağa yakın çıkan K sesi ile eşdeğerdir. Bazı Türk dillerinde ise gırtlaktan çıkarılan G sesi ile eşdeğerdir. Türkçe’ye çok yakın olan Azerbaycan alfabesini Türkçe kadar kolay öğrenenilirsiniz.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!